Het leek wel oorlog' 15 2. De ramp 'Een aantal bewoners was nog mobiel en kwam veel buiten. De grenzen waren heel vloeiend' 'Ik heb een avond gehad dat ik dacht: ik kan zomaar wegzak ken' Op vrijdag 13 maart constateert de GGD de eerste coronabe smetting in Heerde. Meteen vormt burgemeester Koops (50) een crisisteam. Maar ook zij voelt zich op dat moment niet goed. De dag na de Lelystad-bijeenkomst ging het mis. ,,Ik had ineens geen smaak meer, mijn eetlust was ver dwenen en ik voelde me heel ake lig. Ik dacht bij mijzelf: wat is dit? Gezien de incubatietijd heb ik het virus waarschijnlijk begin maart opgelopen. Waar? Geen idee.'' Anderhalve week weet Koops door te werken, op veel paraceta mol. Maar als ze hoge koorts krijgt, meldt ze zich ziek. ,,Ik heb een avond gehad dat ik dacht: ik kan zo wegzakken. Toen zei ik tegen mijn vriend: als het niet goed gaat, moet je 112 bellen. Dat was echt het dieptepunt.'' Terwijl het gemeentebestuur wekenlang onthoofd is, voltrekt zich in Heerde een ramp. In ver pleeghuis Brinkhoven, middenin het centrum, wonen zeventig ou deren. Zorgbestuurder Jos Bleijen- berg zwaait er nog maar twee we ken de scepter. Op zondag 15 maart krijgt hij een telefoontje van zijn manager. ,,Jos, het is mis. We hebben op meerdere plekken in ons huis ernstige vermoedens van corona. Vier, vijf bewoners, op verschillende afdelingen.'' ,,Vanaf dat moment wist ik dat alles anders zou worden'', zegt Bleijenberg. Bewoners met een vermoeden van corona gaan direct in isolatie. Ze worden niet getest, want testen zijn er niet. ,,Het virus was al ver. Brinkhoven staat mid denin het dorp, familie loopt in en uit. Een aantal bewoners was nog mobiel en kwam veel buiten. De grenzen waren heel vloeiend.'' De helft van de bewoners krijgt corona, 23 overlijden er. De doden tellen niet mee in de statistieken van het RIVM, omdat geen van de bewoners is getest. Op woensdag 18 maart gooit Bleijenberg het verpleeghuis dicht voor bezoek, een dag voordat minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid die maatregel landelijk invoert. Maar dan is het al te laat. In de dagen die volgen stijgt het aantal besmettingen in Brinkho ven explosief. Op vrijdag 27 maart zit de helft van het zorgpersoneel ziek thuis en slaat Bleijenberg alarm bij de Veiligheidsregio. Die komt met een onorthodoxe maat regel: inzet van het leger. Tien mi litairen nemen de verpleging van ouderen voor een deel over. ,,Ont- zettend attente lui'', zegt Gerrie Rozendal, wier vader wekenlang zorg krijgt van de militairen. Op maandag 30 maart sterft bewoner Wim Wildeman (71). Zijn vrouw Hennie mag kort daar voor afscheid nemen, ondanks het bezoekverbod. ,,Ik moest mij om kleden in de sluis bij de ingang'', vertelt ze. ,,Ik kreeg beschermende kleding aan en mocht met nie mand praten terwijl ik naar zijn kamer liep. Wim zat altijd met twee vrienden aan een tafel. De eerste overleed twee uur na Wim, de tweede de volgende ochtend. De ene na de andere lijkwagen kwam in die dagen aanrijden. Het leek wel oorlog.'' Diezelfde maandag zwaait Geb Dokter (60) - rode fleecejas, spij kerbroek - naar zijn vader Henk (96) die voor het raam staat van zijn appartement op de eerste ver dieping. Een fotograaf legt het ta fereel vast. De vrouw van Henk is recent overleden. Hij kampt met een longaandoening en is kwets baar. ,,Hij zit alleen op zijn kamer, maar de kans op besmetting is groot'', zegt zijn zoon. ,,Als het zo is, dan is het zo.'' Ruim een week later overlijdt Henk Dokter. Gerrie Rozendal (59) staat op zaterdag 4 april samen met haar broers in het bakje van een gele hoogwerker, op de stoep van Brinkhoven. De hemel is helder blauw, de temperatuur aange- naam. Terwijl in Heerde de ene na de andere inwoner aan corona be zwijkt, blijft de zon uitbundig schijnen. Rozendal en haar broers kijken vanuit het bakje naar hun vader Hennie Rozendal (83). Hij ziet er goed uit en glimlacht naar zijn kinderen. Maar echt praten lukt het trouwe koorlid van De Lofzang al niet meer. Hij sterft vijf dagen later. Terwijl Brinkhoven - vanwege de inzet van het leger - landelijk in het nieuws komt, is het drama in verpleeghuis Rehoboth in Wapen veld (gemeente Heerde) zo moge lijk nóg groter. Daar overlijden naar schatting dertig van de ne gentig bewoners. De eerste coronadode daar is Jannie van de Worp (83). Op zon dag 29 maart mag haar zoon Louis bij haar op bezoek. ,,Ik merkte niet dat ze ziek was. Ja, ze was een beetje benauwd. Maar ik kon goed met haar praten.'' Toch is het een onwerkelijk afscheid. ,,In haar kamer moesten we bescher mende kleding aantrekken: een pak, een bril en een mondkapje. Dat was voor haar heel gek, om ons zo te zien. Ze begreep het niet.'' Henk van Essen (76) belt op dinsdag 7 april vanuit Rehoboth naar zijn zoon. ,,Ik ben zo moe'', laat hij weten. De zeventiger is hartpatiënt en kampt met overge wicht, maar hij voelt zich begin april nog prima. Toch gaat het die avond opeens slecht. ,,Ik ga vroeg naar bed, ik ben echt niet in orde'', zegt hij. Vier dagen later sterft hij op zijn kamer. Aan corona. ,,Het ging razendsnel'', zegt zijn zoon. Ook Diana Fredriks ziet haar va der, Willem de Groot (86), weg glippen door het coronavirus. De laatste twee dagen, voor hij op za terdag 18 april sterft, mag zij hem opzoeken op zijn kamer. ,,Mijn broers en ik gingen afwisselend bij hem langs. Zaterdagavond belde de verpleging dat het heel slecht ging. Ik stapte op mijn fiets, trok mijn beschermende pak aan en stond even later voor zijn bed. 'Pap, ik ben er hoor', zei ik. Ik hoorde hem zuchten. En hij was weg. Hij over leed op dezelfde plek waar mijn moeder zeven weken eerder stierf. Het was ongelofelijk.'' Buiten de verpleeghuizen eist corona ook zijn tol. CDA-Statenlid Hans van Ark, die op de eerste rij zat bij de informatieavond over vliegveld Lelystad, is half maart ernstig ziek. Hij zit thuis met zware hoestbuien en hoge koorts. Zijn vrouw, muziekdocent en koordirigent, belandt met corona op de intensive care. ,,Bizar'', zegt Van Ark. ,,Ze is 67 jaar en in een goede conditie. Het is niet te be vatten.'' De jonge dominee Van der Graaf, vader van drie kinderen, wordt per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis in Zwolle. ,,Ik belandde in een oorlogsgebied: mensen stonden in een soort ruimtepakken aan mijn bed'', her innert hij zich. Inmiddels zit hij GO ZATERDAG 30 MEI 2020 LEES VERDER OP PAGINA 16 Burgemeester Jacqueline Koops. FOTO HENRI VAN DER BEEK Zorgbestuurder Jos Bleijenberg. FOTO HENRI VAN DER BEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67