'De ene na de andere lijkwagen kwam in die dagen aanrijden. Op een videoregistratie is te horen dat in ruim anderhalf uur 631 keer wordt gehoest 14 Kruiskerk in Heerde bomvol. Hoe wel het dorp niet tot de biblebelt behoort, telt Heerde veel trouwe kerkgangers. ,,Het was druk, heel druk'', zegt Sjaak Weststrate (65). Hij is ruim twintig jaar predikant in de evangelische Kruiskerk. Vanaf het spreekgestoelte ziet hij zo'n driehonderd kerkleden. Veel ouderen, dicht tegen elkaar aangekropen in de bankjes. Op de videoregistratie van de dienst is te horen dat her en der wordt ge hoest. Ook tijdens het gebed. De collectezakken gaan van hand tot hand. ,,Met de kennis van nu had den we deze dienst niet moeten houden'', zegt Weststrate. Diezelfde zondag, een paar hon derd meter verderop, zitten zo'n zeshonderd inwoners in de Johan- neskerk. Daar preekt dominee An- dré van der Graaf (38), die later ernstig ziek wordt. ,,Ik sprak met veel mensen'', zegt Van der Graaf. ,,Afstand houden was er toen nog niet bij. Ik denk dat ik deze dag be smet ben geraakt.'' Op maandag 9 maart klinkt ge roezemoes in de repetitiezaal van Welgelegen, het verenigingsge bouw naast de Johanneskerk. Ter wijl premier Rutte aankondigt dat handen schudden vanaf nu uit den boze is - waarna hij RIVM- baas Jaap van Dissel per ongeluk de hand schudt - staan in Welge legen rijzige mannen in lange rijen achter elkaar opgesteld. De voeten stevig op de rode vinylvloer, een liedboek in de hand. In het mid den van de zaal staat een bruin houten piano. Samen bezingen de leden van mannenkoor De Lof zang hun liefde voor God. Koorvoorzitter Martin Eikel boom (67) ziet het tevreden aan. De opkomst is hoog, zoals iedere maandagavond als er wordt gere peteerd. Zo'n tachtig koorleden, velen op respectabele leeftijd. De doodgewone avond zal een ramp zalige blijken. Bijna de helft van de koorleden wordt de weken erna ziek, zes koorleden overlijden. ,,De meeste zieken waren koffie drinkers", vertelt Eikelboom. ,,In de pauze bleef een groep in de re petitiezaal achter voor bier en fris. De koffie werd als altijd in een hal letje geschonken. Van de bier- en frisdrinkers werd bijna niemand ziek. In die kleine koffieruimte naast de keuken ging het mis.'' Lang loopt Eikelboom rond met een knagend schuldgevoel. Want mogelijk heeft hij het coronavirus naar Heerde gebracht. Op woens- is hij voor werk - hij handelt in houtpelletkachels - in Verona en Bergamo, twee Noord-Italiaanse steden waar het virus dood en ver derf zaait. ,,Ik ben zelf ook ziek ge weest, heb tien dagen koorts ge had. Lang heb ik gedacht: ben ik dan de bron geweest? Niemand van de andere koorleden was in Noord-Italië.'' De volgende avond, op dinsdag 10 maart, zit de theaterzaal van dorpshuis De Heerd afgeladen vol. Zo'n honderdvijftig bezoekers kij ken vanaf hun blauwbestofte stoeltjes naar het grote podium, waar burgemeester Jacqueline Koops een verhaal houdt over vliegveld Lelystad. De nieuwe luchthaven ligt niet om de hoek, maar de vliegroute pal over het dorp is veel inwoners een doorn in het oog. Op deze avond, georganiseerd door de gemeente, volgt uitleg over een compensatieregeling voor huizen die door geluidsover last minder waard dreigen te wor den. Op een videoregistratie van de bijeenkomst is te horen dat in ruim anderhalf uur 631 keer wordt gehoest. Sommige bezoekers blij ven lang hangen in een hoestbui. Jaap Kloosterziel (45) van actie groep Red de Veluwe zit op de eerste rij, naast burgemeester Koops en wethouder Wolbert Meijer. ,,We mochten elkaar geen hand meer geven, dat was voor ie dereen onwennig'', herinnert hij zich. ,,Er werden grapjes over ge maakt. Veel mensen snotterden.'' Een ander lid van de actiegroep wilde vooraf liever helemaal niet gaan. Zij ziet hoe een microfoon van hand tot hand gaat in de zaal. En hoe inwoners met dezelfde pennen protestbrieven onderteke nen. Ze voelt zich niet op haar ge mak. Op de eerste rij zit ook Hans van Ark (65). Hij is predikant en CDA- Statenlid in Gelderland. ,,Later die week kreeg ik last van een verve lend hoestje'', vertelt hij. Dat het coronavirus die avond rondwaart, heeft hij niet door. ,,We gaven el kaar geen handen meer, daarmee dacht ik dat het goed was.'' Hij wordt later ernstig ziek. Burge meester Koops óók, net als wet houder Meijer en veel andere be zoekers. Vooraf heeft de gemeente er geen seconde aan gedacht om de bijeenkomst af te blazen. ,,We volgden de richtlijnen van het RIVM. Bijeenkomsten als deze móchten toen nog gewoon'', zegt burgemeester Koops. Veel kerken in Heerde zijn op woensdag 11 maart nog open. Ook in de Kruiskerk is er die avond een dienst op de jaarlijkse Biddag voor Gewas en Arbeid. Als het kabinet een dag later alle bij eenkomsten met meer dan hon derd personen verbiedt, gaat de kerk dicht. Dominee Weststrate: ,,Sindsdien zenden we onze dien sten online uit, met een groepje van vijf, zes man in de kerk.'' ZATERDAG 30 MEI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Op zondag 8 maart zit ook de dag 19 en donderdag 20 februari Boven: een pleintje in het centrum van Heerde, onschuldig in de volle lentezon. Midden: Geb Dokter zwaait naar zijn vader (96) in woon zorgcentrum Brink hoven. Negen dagen later overlijdt zijn vader. Onder: Militairen schieten Brinkhoven te hulp omdat er te weinig personeel is overgebleven. FOTO'S ROB VOSS, HENRI VAN DER BEEK, BRINKHOVEN Hanzelieerd - Brinkhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66