Hoe corona in stilte Heerde bereikte en keihard toesloeg m 5* i m Brabant leed, maar nergens zijn meer mensen besmet geraakt met corona als in het Gelderse Heerde. Zestig tot tachtig mensen stierven. Hoe kan dit? 13 ÈmÊm: wki 1. Onwetendheid 'Lang heb ik gedacht: ben ik dan de bron geweest?' [5^-4 te'ë mmm Étó .- - - - -'•"_ v - In de pauze van de koorre petitie gaat het mis. De tachtig leden van man nenkoor De Lofzang split sen zich op: de helft gaat naar de koffiehoek in de hal, de rest drinkt bier of fris in de repetitiezaal. De ge sprekken gaan soms over corona, maar niemand is bang. In de weken erna wordt bijna de helft van de koorleden ziek. Stuk voor stuk mannen die koffie dronken in het halletje, beseft koorleider Martin Eikelboom la ter. Wie bier of fris koos, blijft ge zond. In de pauze, in die kleine koffiehoek, dMr moet het zijn ge beurd. Op weinig plekken in Neder land slaat het coronavirus zó ge nadeloos toe als in Heerde. De Gelderse gemeente - 18.500 inwo ners - ligt aan de rand van de Ve- luwe, op twintig minuten rijden onder Zwolle. Gezichtsbepalend gebouw in het dorp is de fabriek van Bolletje. Er zijn twaalf kerken en één middelbare school. De afgelopen tien weken vol trekt zich de grootste ramp in de geschiedenis van het dorp. Door corona vallen zestig tot tachtig doden. Dat zijn ruim drie keer zo veel slachtoffers als tijdens de hele Tweede Wereldoorlog. De gemeente telt relatief de meeste geteste coronazieken van heel Ne derland. Ook het aantal zieken huisopnames is extreem hoog: in slechts vier Brabantse en Lim burgse gemeenten belanden rela- tief nóg meer mensen met corona in het ziekenhuis. Hoe kon het zo gruwelijk mis gaan? De inwoners van Heerde vierden eind februari geen carna val. Ook staan er lang niet zoveel varkensstallen als in Oost-Bra bant. Plaatsen als Staphorst en Hardinxveld-Giessendam tellen veel meer kerkgangers, terwijl het virus daar nauwelijks heeft huis gehouden. dorp - ver weg van Brabant, Italië en China - waant zich onaantast baar. Hoewel de beelden van overvolle ic's en opgestapelde lijk kisten in Italië ook in Nederland doordringen, gaat de aandacht van het kabinet die dagen uit naar Noord-Brabant. Daar is op don derdag 27 februari, bij een pa tiënt in een Tilburgs ziekenhuis, de eerste officiële coronabesmet ting van Nederland geconstateerd. Toch maakt de regering nog geen haast met maatregelen. Terwijl België en Frankrijk het handen schudden in de ban doen, vindt minister Bruno Bruins (Medische Zorg) dat nog niet nodig. Het is 'prima om mensen een hand of knuffel te geven' zegt hij op zon dag 1 maart tegen journalisten. Wat niemand weet, is dat Heerde dan al een enorme brandhaard is. De GGD vermoedt dat het virus rond vrijdag 28 februari in het Gelderse dorp is aangekomen. In de weken die volgen, heeft het vi rus vrij spel. Uit onderzoek door deze krant blijkt dat veel Heerde- naren rond het eerste weekend van maart rondlopen met klach ten, zoals hoesten en verkoud heid. Toch worden feestjes, kerk bezoek en andere bijeenkomsten niet gemeden. Zo is het op zaterdag 7 maart extra druk in café De Rooster, een bruine kroeg naast de kerk in het centrum van Heerde. Naast de vaste bargasten is er een verjaar dagsfeestje, waardoor iedereen op elkaars lip staat. Hapjes gaan rond, waaronder tapas - de specialiteit van de Spaanse eigenaar Antonio San Miguel Quiros en zijn vrouw Corine van Neck. In de dagen na het feest worden bezoekers ziek. ,,Het zou heel goed kunnen dat mensen bij ons in het café besmet zijn geraakt'', zegt Van Neck. GO ZATERDAG 30 MEI 2020 W®. s. I'S». JV '*^k PAOLO LACONI EN PETER WINTERMAN Niemand in Heerde is begin maart met corona bezig. Het Gerrie Rozendal bij het graf van haar vader Hennie (83), een van de slachtof fers in Heerde. FOTO'S ROB VOSS Koorleider Martin Eikelboom. iS&S&Mih- LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65