Saskia Noort Machogedrag in de mediawereld Zo doen zij dat Padel is in Spanje na het voetbal populairste sport VEEL GEDEELD Lange tijd was het een tijdverdrijf voor de happy few, een ballensport 12 alarmbellen dienen af wanneer een man zich opwerpt als feminist De kunst van het beleggen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. et is zo heerlijk dat we gewend gaan raken aan het nieuwe normaal. Zodanig zelfs dat we de grenzen ervan durven op te zoeken. Niemand denkt nog aan anderhalve meter, mondkapjes hangen op half zeven, we durven weer te lachen en over trivialiteiten als vakantie te mijmeren en vooral: weer over andere dingen te tobben dan corona. Nu er zelfs tweehonderd mensen minder zijn gestorven dan normaal in deze periode, ebt de paniek weg en maakt plaats voor lichte rebellie. Fuck, we gaan wel naar het strand, zoek het uit, we doen een dansje, donder op, we zijn wel een keer uitgewandeld met de date. Wie ook dol is op grenzen ver kennen, is Arjan Peters, sinds jaar en dag recensent van de Volkskrant. Was iemand in de literaire wereld verrast door dit nieuws? Ik niet. Er gingen al jaren geruchten. Vele colle ga's hadden weleens een dm-etje van hem ontvangen, ik kende niemand die ooit daadwerkelijk ging lunchen met hem, maar ik geloofde het meteen. Talkshows belden, hijgerig blij dat er eindelijk weer eens iets anders gaande was dan BN'ers met een coronamening en ba lend dat niemand wilde pra ten. Ik ook niet, vanwege de sensatiebelustheid en om dat ik er gewoon weinig van weet. Ben ik door Peters ge- dmt? Jazeker. Hij schreef me dat hij zichzelf een beter feminist achtte dan menig vrouw, omdat hij vooral vrouwelijke auteurs besprak en vroeg me hoe ik daarover dacht. Ervaring heeft me ge leerd dat alle alarmbellen dienen af te gaan wanneer een man zich opwerpt als feminist en zeker als hij zichzelf nog een nog betere vindt dan de echte feminis tes. Iets later zei hij dat hij zeker mijn boek zou recen seren, mocht ik ooit een ro man schrijven. Dat is nooit gebeurd, ondanks het ver schijnen van mijn eerste ro man twee jaar geleden, en nu ben ik daar blij om, want zeker weten dat er hordes meningmakers uitpluizen welke boeken van vrouwe lijke auteurs meer dan drie sterren van Peters kregen. Is wat Peters deed heel erg? Ja. Recensies beloven, afspraakjes ontfutselen uit hoofde van je functie, het is machtsmisbruik. Flirterig dm-en is hart stikke lief, tenzij je de ingang recensent versus schrijfster gebruikt. Is Peters daarmee een #metoo-dader? Daar kan ik niet over oordelen. Wat we weten is dat hij langs en soms een beetje over grenzen ging en zijn positie als lokaas ge bruikte. Dat is allemaal niet zo schokkend. Wat wel schok kend is, is hoe lang dit al gaande is, hoe er wederom over wordt gezwegen en hoe een organisatie hiermee omgaat, namelijk door mee te zwijgen. Zou het hier gaan om bij voorbeeld Wierd Duk of Andries Knevel, dan hing hij aan de hoogste boom. Schokkend is ook wat er in alle app-groe- pen vol schrijfsters en journalistes gebeurt naar aanleiding hiervan. De anekdotes die over elkaar heen buitelen, het machogedrag en machtsmisbruik dat nog steeds schering en inslag is in de wereld van de media, de kunsten, de litera tuur, de politiek en de angst hierover te praten. Er zal in de toekomst nog vaak 'o ja, nou, dat wisten wij al jaren' gezegd worden. Zodra ergens in Nederland een nieuwe padelbaan opent, een racketsport die stijgt in populariteit, melden zich veel Spanjaarden. In hun land is het inmiddels de tweede sport met de meeste beoefenaars. EDWIN WINKELS BARCELONA Spanje is het land met ver reweg de meeste banen (11.500) en beoefenaars (2 miljoen), maar het allereer ste zaadje van het padel werd gelegd in de tuin van het enorme huis van Mexi caan Enrique Corcuera op de heuvel Las Brisas in Aca- pulco. Hij speelde er tennis met zijn vrienden op een oude frontónbaan waarop het jai alai wordt beoefend, een spel waar de bal door spelers tegen een hoge muur wordt gekaatst. Om dat de tennisballen steeds aan het andere uiteinde van de tennisbaan over het hek in de struiken van de buur man verdwenen, besloot Corcuera ook aan die kant een muur te bouwen. En tij dens het tennissen gingen hij en zijn vrienden die mu ren steeds meer 'gebruiken', ze sloegen de terugkaat sende bal direct weer naar de andere kant van het net. Ze verzonnen nieuwe regels en noemden het spel 'paddle'. Dat was in 1962. Een van die vrienden was de 1u: i 1 iètïI i:V - I r. n i Spaanse prins Alfonso van Hohenlohe, van een be roemd adellijk geslacht, die Marbella als luxe badplaats op de kaart zette. Hijzelf bouwde er een hotel, Mar- bella Club, legde er een pa- delbaan aan (toen nog: paddlebaan) nodigde er rijke en beroemde vrienden uit en iedereen begon die 'kleine' versie van het ten nis leuk te vinden. Lange tijd was het een tijdverdrijf voor de happy few, een 'bal lensport' waar het grote pu- bliek pas lucht van kreeg toen begin deze eeuw de toenmalige premier José Maria Aznar in een korte broek op een padelbaan werd gefotografeerd. Sindsdien is de sport 'geëxplodeerd' in Spanje. De naam werd verspaanst tot pddel (met het accent op de a) en van de chique buiten wijken breidden de banen zich als paddenstoelen in de herfst uit over het hele land. Inmiddels is het met die 2 miljoen beoefenaars de po pulairste sport na het voet bal, al is het aantal leden van de padelbond met 75.000 een stuk minder. Het zijn er echter inmiddels wel bijna net zo veel als geregis treerde tennissers, want voor veel sportcomplexen blijkt een padelbaan (die de helft van de ruimte inneemt én altijd vier spelers tegelijk heeft) een stuk rendabeler dan een tennisbaan. ■y J eTM'C De Indonesische Putu Wardhani uit Surabaya gebruikte de lockdown om boterhammen met hagelslag te veranderen in kunstwerken. De sneetjes brood zijn versierd met portretten van artsen die stierven aan corona tijdens de pandemie. ZATERDAG 30 MEI 2020 GO FOTO SHUTTERSTOCK FOTO INSTAGRAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64