'Blij om weer gasten te mogen ontvangen' 9 'Hoe houd je het voor zowel de bezoekers als de vrijwilligers, die vaak de 70 al gepasseerd zijn, veilig?' wassen dan anders. ,,We hebben daarvoor dus geen bordjes opge hangen", vertelt Bakker. ,,We hebben het gelaten bij gekleurde tape op de vloer, die de looproute aanduidt. De heenweg is aange geven met blauw, de terugweg met rood en de weg door het Pak huis met groen. Dat is heel han dig, vinden we. Wellicht een blij vertje. In ons museum zou je zo maar een beetje kunnen verdwa len en nu weet je meteen of je goed zit." Voorheen verzorgde het mu seum rondleidingen en was er een audiotour. Voor beide is bin nen het 'nieuwe normaal' geen plaats. Wie toch iets over bijvoor beeld Michiel de Ruyter en de ge schiedenis van Vlissingen wil ho ren, kan een app daarvoor downloaden. Bij de maritieme games - voor een deel is het mu- ZEEum interactief- staan schoonmaakdoekjes, die de be zoekers zelf na afloop moeten hanteren. Daarnaast zullen de ap paraten ook nog meermaals per dag door het personeel gepoetst worden. Uittesten In 2019 trokken het museum, de kazematten en de Oranjemolen gezamenlijk 46.000 bezoekers. Dat was een record. Door de coro nacrisis is een herhaling verre van mogelijk. De kazematten en de molen blijven ook nog even gesloten; Bakker broedt nog op een plan daarvoor. ,,Eerst maar eens kijken hoe het hier in het museum loopt. Het is mooi dat we nu in juni open gaan. Nor- maal is dat nog niet zo'n drukke maand. Dan kunnen we alles uit testen voor de maanden daarna, waarin de toeristen ons hopelijk weer echt gaan vinden." Hemelsbreed 600 meter ver derop bereidt Marian Roos-Kool wijk de heropening van het Mu seum Scheldewerf voor. Dat is één van de kleinste musea van Zeeland die al meteen komende week weer gasten willen ontvan gen. ,,De laatste maanden was het hier een beetje een dooie boel", vertelt de Vlissingse. ,,Op de dag dat bekend werd gemaakt dat alle musea moesten sluiten, hadden we nog een schoolklas ontvangen en gaf Erfgoed Zeeland hier een cursus. De volgende ochtend mochten we ineens niet meer open. We hebben wat schoonge maakt, enkele planten mee naar huis genomen en de deur achter ons dichtgetrokken." Het Museum Scheldewerf zit in een 102 jaar oud pand aan de noordkant van het oude Schelde- terrein, in de voormalige medi sche post ('Oude verbandkamer') van het bedrijf. Sinds vijf jaar wordt daar de geschiedenis ver teld van de scheepsbouw in Vlis- singen. Het museum bestaat uit twee verdiepingen en de objecten staan uitgestald of hangen in kleine kamers en smalle gangen. De trap naar boven is eveneens krap. ,,Hier heeft het geen zin om looproutes aan te brengen", zegt Roos-Koolwijk. ,,Je kunt elkaar bijna nergens passeren als je 1,5 meter afstand wilt houden. Van daar dat we het toch nog een beetje spannend vinden om weer open te gaan. Hoe houd je het voor zowel de bezoekers als de vrijwilligers, die vaak de 70 al ge passeerd zijn, veilig? We gaan in elk geval meer schoonmaken dan anders en blijven goed ventile ren. Als het weer het toelaat, zet ten we meerdere deuren tegelijk open." Het puur op onbetaalde krach ten draaiende museum heeft niet zo'n modern ticketsysteem als het muZEEum. Bij het Museum Scheldewerf, dat normaliter zo'n 2000 bezoekers per jaar trekt, moeten geïnteresseerden een mailtje sturen. Roos-Koolwijk zoekt daar vervolgens een sup- poost en een gids bij. ,,Ik denk dat we hier maximaal vier bezoekers tegelijk kunnen hebben. Meer gaat gewoon niet. Dan zijn er, met twee vrijwilligers erbij van ons, zes mensen in het gebouw." Risicogroep Een aantal van die vrijwilligers, vaak oud-werknemers van De Schelde, heeft aangegeven het heerlijk te vinden om weer ver halen te mogen vertellen aan geïnteresseerden. ,,Maar", zo zegt Roos-Koolwijk, ,,we vinden dat ze daar toch een beetje terughou dend in moeten zijn. Normaal kunnen ze mee de kamers door en volop hun kennis delen. Nu zeggen we: houd een ontvangst praatje en laat de bezoekers ver volgens zelf het museum door gaan. Onze gidsen en suppoosten zitten toch in de risicogroep, we willen niet dat ze besmet kunnen worden." Als het museum schoolklassen ontving, mochten kinderen on der meer in een vooroorlogse be- handelstoel gaan zitten en met de speelgoed torenkranen spelen. Vanaf komende week komen er voorlopig geen leerlingen meer over de vloer. Roos-Koolwijk: ,,Het is nu allemaal wat anders dan normaal, voor iedereen. We hopen wel onze kracht - het laag drempelige en het gemoedelijke - te kunnen behouden." GO ZATERDAG 30 MEI 2020 Michiel de Ruyter kijkt neer op het 'nieuwe normaal' in het muZEEum in Vlissingen: loop- lijnen voor de bezoekers. FOTO'S LEX DE MEESTER Marian Roos-Koolwijk, Museum Scheldewerf Alle 35 musea die zijn aange sloten bij de Vereniging Zeeuwse Musea gaan in juni of juli weer open. Dat meldt be stuurslid Stef Traas, die zelf di recteur is van het Bevrijdings museum Zeeland in Nieuw- dorp. ,,De meeste beginnen weer op 2 juni, direct zodra het mag. Ze zijn blij dat ze weer gasten kunnen ontvangen. Er zijn er ook die eerst even bekij ken hoe het bij andere loopt en openen dan alsnog hun deu ren." Eén van de musea die nog even gesloten blijven, is het Zeeuws Museum in Middel burg. In de smalle gangen van het Abdijcomplexis het lastig om genoeg afstand te houden. Duidelijk is dat de heropening niet voor 16 juni is. Per museum lopen de ope ningstijden en de mogelijkhe den uiteen. Traas adviseert mensen om voor een bezoek eerst de eigen website te raad plegen. Via www.zeeuwsemu- sea.nl is alle informatie te vin den. Francois Hulsbergen, vrijwilli ger van het muZEEum, brengt groene tape aan om de loop route aan te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61