Zeeuwse musea openen weer voorzichtig de deuren 8 Maandag mogen de Zeeuwse musea weer open. Alle hebben aanpassingen moeten doen, om de veiligheid van bezoekers en medewerkers te blijven garanderen. Het grote Zeeuws maritiem muZEEum en het kleine Museum Scheldewerf, beide in Vlissingen, vertellen over hun oplossingen in de strijd tegen de verspreiding van het coronavirus. ,,Kijk er niet vreemd van op als een aantal maatregelen blijvend is." an de voet van de wen teltrap die naar het fraaie toren tje van het eeuwenoude Lampsins- huis leidt, staat een stoplicht. Als er enkele personen een elektro nisch oog gepasseerd zijn, springt- ie automatisch op rood. En het wordt pas weer groen als ze alle maal terug zijn. Het is een aanpas sing die het muZEEum heeft ge daan om weer open te kunnen gaan. ,,We willen, nu iedereen 1,5 meter afstand moet houden, geen tegemoetkomend verkeer hebben op de smalle treden", zegt direc teur Onno Bakker. ,,Soms zul je dus even op elkaar moeten wach ten. Maar het mooie is wel: als je eenmaal boven bent, heb je het dakterras en het fraaie uitzicht he lemaal voor jezelf en je gezinsle den alleen." Alle musea zijn sinds half maart dicht, op last van de overheid. Nu, elf weken later, staan ze op het punt hun deuren weer te openen. Dat mag officieel vanaf maandag 1 juni, maar in Zeeland doen de meeste dat een dag later pas. Het muZEEum is daar één van. Alle maal hebben ze aanpassingen moeten doen, voor de veiligheid van de bezoekers en de eigen me dewerkers. Bakker spreekt van een 'nieuw normaal'. ,,Ik zou er niet vreemd van opkijken als een aan tal maatregelen blijvend is. Ik ben positief, ik zie ook wel voordelen van deze situatie." Het Vlissingse museum heeft ongeveer 1000 vierkante meter aan publieksruimte. Per 10 vier kante meter mag er 1 persoon bin nen zijn; maximaal 100 dus. Vóór de coronacrisis waren er op topda gen - in het hoogseizoen of als het regenachtig weer was - 150 a 200 bezoekers tegelijk aanwezig in de drie panden aan de Nieuwendijk. ,,Dat gaat dus niet meer", stelt Bakker. ,,Mensen zullen daarom van tevoren via internet een ticket moeten kopen. Dan weten we pre cies hoeveel bezoekers we op een bepaald moment hebben. Of ie mand dan nog spontaan binnen kan komen? Hmm, eigenlijk niet. Maar wie op de bonnefooi bij ons aanklopt, vragen we gewoon om ter plekke even op z'n mobieltje een kaartje te kopen. En dan kan diegene, mits we nog niet vol zit ten, alsnog naar binnen. Maar ik denk dat mensen wel weten dat ze in deze coronatijd overal voor moeten reserveren." Heel handig En juist omdat mensen al zo be wust leven in deze tijd, wil het muZEEum hen er niet constant op wijzen dat ze afstand moeten hou den en hun handen vaker moeten ZATERDAG 30 MEI 2020 GO Marian Roos-Koolwijk, coördi nator bij Museum Schelde- werf, toont één van de stickers met coronamaatregelen. Onno Bakker, directeur van het Zeeuws maritiem muZEEum, bevestigt een spatscherm bij de kassa's. Het 'nieuwe normaal': een stoplicht in het museum ROELAND VAN VLIET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60