CORONAVIRUS te Z? de ^Peïï GaV°ot de 1 tbaïtg op het O Ge«el - 5 deeltjes uit dan een an der. Die persoon blijkt ook aerosolen te produce ren, kleine druppeltjes die verder reiken dan 1,5 meter en anderen zouden kunnen besmetten. Zouden kunnen, met nadruk, want experts zijn het onderling nog niet eens of de minidruppels echt een rol spelen in de overdracht van co rona. Eerder werd breed aangenomen dat het virus alleen over korte af stand via grotere druppels verspreid werd, net als bij een luchtweginfec tie als griep. Vandaar de 1,5 meterre- gel. Maar sinds overal ter wereld koor repetities brandhaarden van corona werden, zelfs waar de voorzorgs maatregelen in acht werden geno men, is er debat. Niet alleen bij ko ren blijkt corona zich soms onver wachts te verspreiden: hetzelfde gebeurde bij kerkdiensten, in een restaurant, een callcenter, onder aerobic-instructeurs. Kortom: plekken waar mensen langer samen zijn en zich niet inhouden. Binnenmilieuspecialist Atze Boerstra behoort tot de mensen die heilig in de ver spreiding via aerosolen geloven. ,,Met een club internationale wetenschappers zijn we hier sinds maart al mee bezig. Inmiddels zou ik er zelfs mijn huis om durven verwedden dat aerosolen bij superspreader events, waarbij één persoon meer dan tien mensen aan steekt, de hoofdrolspelers zijn.'' Ook de Duitse topviroloog Christian Dros ten is inmiddels om: hij stelt dat aerosolen een rol spelen bij de verspreiding van corona en pleit voor herziening van de maatregelen. De 1,5 metersamenleving biedt niet altijd ge noeg bescherming, vindt Drosten. ,,En ik ben dat met hem eens, er zijn steeds meer aan wijzingen dat aerosolen een rol spelen'', zegt epidemioloog Patricia Bruijning. Wat het voor ons eigen gedrag zou beteke nen? Het maakt uit hoe hard je praat, zingt, hijgt, waar je dat doet en hoelang je dat doet. Bruijning: ,,Ik heb op de school van mijn kin deren gezegd: binnen zingen zou ik zeker niet meer doen. Maar als je buiten op het schoolplein gaat staan, een beetje uit elkaar, kun je best een liedje zingen.'' zaterdag 30 mei 2020 GO Lees verder op pag 6

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5