'Wat je niet wil, is dat de turbines elkaars wind afvangen' 5 per om de funderingen apart te ontwerpen." Het werk van de Innovation zit erop. Letterlijk. ,,Hij is leeg", constateert Klaasjaap. ,,Dat be tekent dat hij nu eerst terug moet naar Rotterdam. Want daar worden alle onderdelen van de funderingen verzameld en van daaruit hier naar toe ge bracht." Iets verderop is kabellegger Nexus van Van Oord bezig. „Vanuit elke windmolen gaat een kabel naar een volgende molen of naar een van de twee grote 'stopcontacten' van Ten- net. Van daaruit gaat de elektri citeit van alle molens naar de hoogspanningsleiding bij Bors sele. Een man of vijftig is con tinu bezig met het aansluiten van de windturbines." Op zo'n groot bouwterrein is het lastig inschatten, maar lijkt alsof de molens relatief ver uit elkaar staan. ,,Dat valt mee", zegt Klaasjaap. ,,Wat je niet wil, is dat de turbines elkaars wind afvangen. Want dan draaien ze minder efficiënt en dat maakt een park flink duurder." Nu is het nog de grootste bouwplaats van Zeeland, maar eind dit jaar zit de bouw erop voor 0rsted. Het park levert dan 3 procent van de elektriciteit die Nederland nodig heeft. Als Blauwwind daar volgend jaar bij aansluit en het Windpark Borssele voorziet in 6 procent van de elektriciteitsvraag, draagt Zeeland een fors steentje bij aan het klimaatdoel. vier poten stevig op de bodem. Moeiteloos tilt die zo'n stuk fundering op en plaatst hem moeiteloos op de metalen paal onder water. ,,Weet je dat geen enkele fundering hetzelfde is?" Klaasjaap moet zelf ook even la chen. ,,De zeebodem is overal anders en bestaat uit verschil lende soorten lagen. Soms meer zand, soms meer klei. Ook is het niet overal even diep. Elk stuk van de fundering is apart ontworpen. Doe je dat niet, dan krijg je palen die langer en dik ker zijn dan soms nodig is. Dat kost per fundering tienduizen den euro's extra. Het is goedko- GO ZATERDAG 30 MEI 2020 ken nog wel zullen wor den gebouwd. Want nie- voor de bouw van wind- parken op zee zo sterk gedaald (onder andere omdat windmolens steeds meer stroom op wekken) dat het Rijk draait, MH| •m- Inmiddels zijn de kosten mand wil een park bou wen dat alleen verlies Windpark Borssele. FOTO JEFFREY KUTTERINK Kijk op de site bij /video Zeelands grootste bouwplaats ligt... in het water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57