De grootste bouwplaats van Zeeland ligt op zee 4 Nieuwe windparken in de problemen Ook op zee is er last van het coronavirus gen, de Innovation, is net bezig om er een paar te plaatsen. ,,Een groot deel van de funde ring zie je niet; dat zit onder water", wijst Klaasjaap als we om de ruim 147 meter lange In novation cirkelen. ,,Het zijn pa len van zo'n 40 tot 70 meter lang en een diameter van 8,5 meter. Moet je je voorstellen: daar kan moeiteloos een truck doorheen. Ze zijn met behulp van een heiblok in de bodem geslagen." Het tweede deel van de fun deringen zie je wel; dat zijn de gele palen. Ze vormen letterlijk de overgang tussen de paal in de bodem en de toren van de windmolen. Bovenop de toren komt de turbine van 8 mega watt met de drie wieken. ,,Die gele stukken steken zo'n 4 me ter onder water en 25 meter bo ven water uit", zegt Klaasjaap. Hoger dus dan een flatgebouw van zeven verdiepingen. Al denk je dat niet als je er langs vaart, omdat je op open zee het gevoel van grootte een beetje kwijtraakt. Ook de Innovation staat met reld bijten zich erop stuk", weet Klaasjaap Buijs, projectleider bij 0rsted. ,,Maar er is nog geen an dere manier. Zoiets als een ba jonetaansluiting bestaat er nog niet." Nog één blad, en dan is ook de zeventiende windtur bine klaar. De eerste zestien draaien al volop. Net als op het land, heeft ook dit bouwproject kavels. De De nen bouwen op 1 en 2. Hun bu ren - Blauwwind (een combi natie van Partners Group, Shell, Eneco, Mitsubishi/ DGE en Van Oord) - plaatsen op 3 en 4 nog eens 77 windturbines. Een aan tal minder, maar omdat ze meer vermogen hebben, leveren die net zoveel stroom als de turbi nes van 0rsted. Inmiddels lift de Sea Installer de derde wiek. Op zo'n kalme dag als vandaag zet die moeite loos een complete windmolen neer. ,,Dat was vorige week za terdag wel anders", vertelt Klaasjaap. ,,Op land stond al windkracht zes. Nou, dan zijn de golven hier metershoog. Zo'n schip kan zich dan niet la ten zakken om naar de vol gende fundering te varen. Soms kan het dan dagen, of zelfs we ken stil liggen." Het is indrukwekkend om de Sea Installer bezig te zien. Vol geladen heeft het genoeg spul len bij zich om vier windmo lens te installeren: vier torens en gondels (turbines) en twaalf bladen. „Eenmaal leeg, vaart die in anderhalve dag terug naar het Deense Esbjerg. Daar wor den alle torens, gondels en wie ken - die in verschillende lan den worden geproduceerd - verzameld. Eenmaal geladen vaart hij weer terug naar het windpark." De kapitein van de Windcat 101 geeft gas en we laten de Sea Installer snel achter ons. Het is hoogtijd voor een dotje factor 50. Want de zon braadt je hier op open zee letterlijk bruin. Als je van het bovendek rondkijkt, zie je om de pakweg een kilo meter een gele paal. Dat zijn de zichtbare delen van de funde ringen. Een andere grote jon- ZATERDAG 30 MEI 2020 GO Kabellegger Nexus van Van Oord. FOTO JAN BOS Bouwers van nieuwe windparken op zee zijn nu - omdat ze geen subsidie meer krijgen - overgeleverd aan de grillen van de energiemarkt, waarschuwde onder zoekbureau Afry onlangs het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Steven Engels, directeur van 0rsted in Nederland, beaamt dat. Zijn oplossing: creëer meer vraag. ,,Dat kan door het sti muleren van bijvoorbeeld elektrisch ver voer en warmtepompen, maar ook door de productie van groene waterstof voor de industrie." Waterstof is voor de industrie een duur zame vervanging van het fossiele aardgas. ,,Maar de productie van waterstof - eigen lijk de hele technologie van elektrolyse - staat op het punt waar wind op zee tien jaar geleden was. Daarom gebeurt het nu alleen op kleine schaal." Het Rijk moet ervoor zorgen dat groene waterstof op termijn kan concurreren met grijze waterstof (gemaakt uit fossiele brandstoffen), vindt Engels. ,,Dat kan door bij de aanbesteding van nieuwe windpar ken de productie van groene waterstof te integreren. De bouwer heeft gegaran deerde inkomsten en tegelijk wordt de in dustrie verduurzaamd. Bovendien kan wa terstof makkelijker worden opgeslagen dan elektriciteit, waardoor je flexibel met vraag en aanbod kan omgaan." Engels is ervan overtuigd dat dat het begin kan zijn van een geheel nieuw tijdperk, een waarbij groene energie de grijze definitief zal overwinnen. VERVOLG VAN PAGINA 3 Je zou het niet zeggen, maar zelfs hier op zee houdt corona huis. Door dat hele fabrieken op een lager pitje draaien of zelfs stil liggen, verbruiken we met zijn allen maar liefst 20 pro cent minder elektri citeit. Tegelijk schijnt de zon veel vuldig en waait het soms stevig. Wind molens en zonne panelen maken overuren. Meer aanbod en minder vraag: de stroom- prijs is in de afgelo pen maanden ge daald. Zeg maar: in gestort. Schom melde de prijs op de stroommarkt begin dit jaar nog rond de 50 euro per megawattuur nu kost die rond de 13 euro. Dat houdt veel windparkbou- wers uit de slaap. Maar niet Steven Engels, de direc teur van 0rsted in Nederland. Want hij krijgt voor Borssele 1 en 2 een gega randeerde prijs voor elke kilowatt uur die het park produceert. Toch maakt hij zich grote zorgen over de da lende en soms zelfs negatieve stroomprijs. Legenda fa 380 kV hoogspanninsstation Borssele (f) Platforms TenneT 220 kV Exportkabels Kavels windgebled Borssele ILLUSTRATIE TENNET FOTO JAN BOS Steven Engels, directeur van 0rsted in Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56