Voor de kust verrijst windpark Borssele Don Quichot zou bang zijn voor deze 3 Op het strand van Westkapelle zie je er bijna niets van. Maar 23 kilometer verderop ligt een bouwplaats die groter is dan heel Walcheren. Er verrijzen windmolens die - als je er vlak langs vaart - tot in de hemel lijken te reiken. Wat daar gebeurt, is imposant. Niet alleen om te zien. Het kan zelfs het begin zijn van een heel nieuw tijdperk. 4 1 JEFFREY KUTTERINK GNA4 te komen, ben je vanuit de Bui tenhaven in Vlissingen een dik uur onderweg. Natuurlijk staan er op zee geen hekken, maar af gezet is het gebied wel degelijk. Je mag er met je plezierbootje niet komen en vissen mag er ook niet. Als het park klaar is, is er een corridor en kun je er met een klein scheepje tussendoor varen. Voor de Zeeuwse kust ge beurt momenteel veel. Heel veel. Vlak voor ons toont de Sea Installer zijn spierballen. Het 133 meter lange schip plaatst de tweede wiek van een windmo len. Dat is precisiewerk. Niet voor niets staat het met vier stalen poten stevig op de zan derige zeebodem; daar zo'n 25 meter diep. Ze tillen het schip meters hoog boven de golven uit en houden het stabiel. Zouden de mannen aan boord gespannen zijn? Reken maar van maar yes. Want ze moeten hun koppie erbij hou den om de 80 meter lange wiek in de turbine te plaatsen. Let wel: het met de hand gemaakte blad is langer dan een Boeing 747. Maar het gaat goed. Een maal op zijn plek draaien mon teurs de bouten vast, een klus op maar liefst 120 meter hoogte. „Ingenieurs over de hele we et is dinsdag middag, een uur of half drie. Op het bovenste dek van de Windcat 101 - een schip dat mensen naar het windpark brengt - zie je zo ver je kijken kan funderingen voor nieuwe windmolens. Dit gaan we de komende jaren veel vaker zien op zee: gigantische parken met reuzen van wind turbines. Giganten waar zelfs Don Quichot het van in zijn broek zou doen. Tweehonderd meter hoog zijn ze hier. En er staat er niet eentje. Nee, hier komen er maar liefst 94. Samen vormen ze het groot ste windpark op zee in Neder land. Ze leveren net zoveel stroom als 1 miljoen huishou dens verbruiken. Het Deense 0rsted zet ze neer. De eerste molens doen het al en leveren plenty groene stroom. Dat is hard nodig om het aan gas ver slaafde Nederland aan het zonne- en windinfuus te hel pen. Anders kunnen we het schudden met ons klimaatdoel: in 2030 bijna de helft minder CO2 uitstoot dan in 1990. Wind op zee moet ons een eind op weg helpen. Om op de grote bouwplaats GO ZATERDAG 30 MEI 2020 giganten Bouw van windpark Borssele. fotos jan e LEESVËRDEROP PAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55