CORONAVIRUS 1 4 Verder na de lockdown, hoe moet dat? Waar dreigt het coronagevaar wel, en waar niet? Om orde te scheppen in het woud van meningen en wetenschappelijke onderzoeken, sprak deze krant met verschillende experts. Update Aantal besmettingen gemeld wereldwijd: 5.851.494 Aantal doden gemeld wereldwijd: 362.238 Aantal mensen genezen wereldwijd: 2.462.386 Aantal besmettingen gemeld in Nederland: 46.126 Aantal doden gemeld in Nederland: 5931 oud afstand, nies in de elleboog, schud geen handen, was ze wel. Iedereen kan de stan daardadviezen van premier Mark Rutte en RIVM-baas Jaap van Dissel inmiddels wel dromen. Een voordeel: ze zijn makkelijk tussen de oren te krijgen. Het nadeel: ze zijn wel érg algemeen, en vertellen niet waar en wanneer de risico's op besmetting het grootst zijn. Nu we weer naar buiten mogen, is het tijd voor meer houvast in de vorm van tien in structies die kunnen helpen om met vertrou wen de straat om te gaan. Deze krant sprak daarvoor uitgebreid met verschillende ex perts, onder wie de virologen Louis Kroes (LUMC Leiden) en Coretta van Leer (UMCG Groningen), kinderarts-epidemioloog Patricia Bruijning (UMC Utrecht) en doctor ingenieur Atze Boerstra, directeur van bba Binnenmi lieu en ventilatie-expert. Wees niet bang op het trottoir Veel mensen kennen het gevoel inmiddels: je komt iemand tegen op het trottoir en er is geen ruimte om uit te wijken. Je gaat zo ver mogelijk op het randje lopen, wendt je ge zicht af, houdt misschien zelfs je adem in. Want ja, weet jij veel, misschien heeft je me- destoepgebruiker wel corona, ademt hij de vi rusdeeltjes zo uit in je gezicht. Wees gerust: je zorgen zijn onnodig, zegt Louis Kroes. ,,Passeren is geen issue, daar is iedereen het over eens.'' Zijn stelling wordt bevestigd door collega-experts. Dat er bij een stille ontmoeting op straat geen besmetting plaatsvindt, heeft te maken met een combinatie van twee dingen. Een: de korte tijd van het contact en twee: het lage aantal virusdeeltjes dat een eventueel besmet persoon verspreidt als hij normaal ademt. Ook iemand die joggend langskomt, is door het snelle passeren geen gevaar. Anders wordt het als een ander je recht in het gezicht hoest of niest, of als je langdurig met iemand op korte afstand staat te praten. Dan is het aantal virusdeeltjes waaraan je potentieel bloot komt te staan, een stuk hoger. 2 Geniet van de buitenlucht Er is iets geks aan de hand. Terwijl agenten en boa's overuren draaiden om mensen in bin nensteden, parken en op stranden aan te spre ken of te bekeuren, blijkt uit onderzoeken overal ter wereld dat veruit de meeste corona besmettingen binnen plaatsvonden, met thuis als onbetwiste hotspot nummer 1. Een studie in Hongkong vond onder 318 on derzochte uitbraken slechts één besmettings- geval buiten. Ook andere onderzoekers con cluderen massaal dat overdracht plaatsvindt in huis, in de kerk, het ov, restaurants, kantoren, sportscholen en winkels. Niet op het strand, niet in het park. ,,Besmetting vindt eigenlijk altijd binnen plaats, weten we nu'', zegt viro- loog Van Leer. Besmetting vindt eigenlijk altijd binnen plaats, weten we nu ,,Er is buiten sprake van continue verversing van lucht'', verklaart kinderarts-epidemioloog Bruijning. ,,Daardoor vervliegt de lucht die je uitademt gewoon. Besmetting kan alleen on der heel specifieke omstandigheden plaats vinden. Als je een lang gesprek houdt, direct in iemands luchtstroom staat." Kroes vult aan. ,,Buiten reiken de druppel tjes die iemand verspreidt bij ademen, praten enzovoorts veel minder ver dan binnen, waar je stilstaande lucht hebt. Ik wil niet zeggen dat overdracht buiten nooit plaatsvindt, maar echt vele malen minder. Dat zou de overheid toch moeten meenemen in haar risicoafwe ging.'' Uit recent onderzoek blijkt bovendien dat uv-licht virusdeeltjes die achterblijven op op pervlakken snel doodt. Een leuning van een bankje in de brandende zon aanraken, is dus niet zo'n probleem. Nog een reden waarom de coronazorgen buiten wat minder groot hoe ven te zijn. Moet de ordehandhaving deze zomer dan echt op volle toeren gaan draaien in bossen, parken en op stranden? Kroes vindt dat het wel wat losser mag. ,,Op het strand bijvoor beeld heb je altijd een briesje. En je ziet men sen die elkaar niet kennen er nooit echt zij aan zij liggen. Er zal misschien een keer ^emand besmet worden. Maar snelle verspreiding van de pandemie vindt er gewoon niet plaats.'' Maak je niet te veel zorgen in de supermarkt Nog zo'n opmerkelijk feit. Waar velen van ons al wekenlang in lichte paniek de supermarkt doorkruisen, angstvallig uit de buurt blijvend van anderen terwijl we intussen ons best doen niet aan onze ogen of neus te zitten, blijkt de plek allesbehalve een hotspot voor besmettingen onder bezoekers. ,,In de super markt zie je helemaal niks aan besmettingen'', stelt de Groningse virologe Van Leer zelfs. Toegegeven, er zijn wereldwijd wel uitbra ken geweest in winkels en winkelcentra, maar 'superspreading events' waarbij één persoon tientallen bezoekers aansteekt, zijn niet be kend. Ook niet van de tijd vóór overal ter we reld het afstand houden gemeengoed werd. Deskundigen verklaren dat doordat super markten vaak grote ruimten zijn en onbeken den er over het algemeen niet minutenlang dicht bij elkaar staan. Wie met een beetje pech wel gevaar kunnen lopen, zijn de vakkenvul lers en kassamedewerkers, die urenlang in de winkel aanwezig zijn. In China werd eind januari onderzoek ge daan in een supermarkt waar een medewerker corona bleek te hebben. Wat bleek: 11 van zijn 120 collega's bleken ook besmet. Bij de getra ceerde klanten was dat slechts bij 2 van de ruim 8000 het geval. Ga voor het zingen de kerk uit Het is een van de verrassingen die Covid-19 voor virologen in petto had: wie corona onder de leden heeft en zingt, hard praat of hijgt van het sporten, scheidt niet alleen meer virus- zaterdag 30 mei 2020 GO Een groep apen heeft in India het bloed gestolen van patiënten met het co ronavirus. De dieren over vielen een laboratorium medewerker. Het is ondui delijk of de apen hun buit hebben opengebroken. Twee mensen die vanuit de Verenigde Staten naar Spanje zijn gereisd, zijn positief getest op het co ronavirus. De autoriteiten zeggen dat het besmette duo na aankomst in Spanje vermoedelijk heeft nagelaten om twee weken in quarantaine te gaan, zoals verplicht is. Het aantal coronapatiën ten dat in Belgische zie kenhuizen is opgenomen, is tot onder de 1000 ge daald. Er liggen nog 937 personen in het zieken huis. Het aantal patiënten op de intensivecareafde- lingen is verder afgeno men tot onder de 200. Van de 187 patiënten in ic- bedden worden er nog negentig beademd. Mensen die in het Indo nesische Bengkulu de coronamaatregelen niet serieus nemen, worden publiekelijk voor schut gezet. Zo moeten zij met borden rondlopen waarop zij anderen attenderen op de afstandsregels en moeten ze stukken voor lezen uit de Koran. Foto's daarvan worden verspreid via sociale media. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws TIEN geboden voor een veilia leve na de ockdow Chris van Mersbergen Rotterdam -Viruloog Coretta van Leer, UMCG Groningen tfcVA. 1 r bum**-" TraMte"*1!* BB**"*»®"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4