Verkamman: 'Hermsen verkoopt flauwekul' ZEELAND 13 rience toen deze 'uitgewerkt' was in Middelburg en maakte een door start in Roosendaal. De aankoop van de Voetbal Expe rience behelsde allerlei voetbalspel len en enkele museumstukken (waaronder 150 shirts), toont Hermsen in een contract. Die spul len stalde hij uit in zijn stadion. En daarnaast huurde hij de collectie voetbalmemorabilia die in bezit is van de Stichting Voetbal Totaal. ,,Toen ik ben gestopt met het mu seum, heeft de stichting al zijn spullen teruggekregen. Daarnaast hebben we alle geleende spullen uitgesorteerd op basis van de bruik leencontracten. Wat over was, wa ren de spullen van de Voetbal Expe rience en die zijn van mij, want die had ik zelf gekocht.'' En d^e spullen stonden volgens Hermsen te koop op Markt plaats. ,,Ik mag mijn eigen spullen toch zeker wel verkopen?'' Het an dere kamp (Verkamman co.) claimt echter dat de hele collectie cultureel erfgoed is en daarom niet ingezet mag worden voor commer ciële verkoop. Een rechtszaak dreigt. Bert van Marwijk Hermsen maakt zich er niet druk om. ,,De afgelopen maanden heb ben we wel vertraging opgelopen. Ik ging voor twee weken op vakan tie naar Frankrijk, maar dat werden er negen door het coronavirus... Toen kon ik niet veel doen. En juist in die periode begon dat gezeur over het shirt van Bert van Mar wijk.'' De oud-bondscoach wilde het shirt van zijn enige interland als speler terug. Dat was ten toongesteld in het museum. „Ver kamman eiste het shirt op. Hoezo eiste hij dat op? Het is toch niet van hem? En eisen, dat is zo agressief. Daar hou ik niet zo van.'' ,,Toen kreeg ik een keurige mail van Bert. Hij had geen contract, maar wel een foto van zijn shirt. Dat hebben we vergeleken met het shirt hier. Dat was hetzelfde en toen hebben we het opgestuurd. En dat shirt lag echt niet verfrommeld in een hoekje zoals Johan Derksen op de televisie zei.'' ,,Hans van Breukelen zocht ook contact. Hij wilde een keepersshirt terug, maar hij had ook geen bruik leenovereenkomst. Dat hebben we ook fatsoenlijk geregeld. Weet j e, ik heb vijf bedrijven. Je denkt toch niet dat ik uit ben op een paar tien tjes voor een shirt of een paar schoenen? Hou op zeg.'' Schande ,,Wat ik kwalijk vind, is dat ze Jos Kouwer willen 'killen', de directeur van de stichting. Ik ken geen inte- gerder man dan hij. Ze eisen zijn vertrek en willen alle spullen zo maar terug die als schenkingen ontvangen zijn en die ze destijds voor bijna een half miljoen euro hebben verkocht aan de stichting. Zogenaamd uit liefde voor het voet bal. Dat vind ik een schande.'' ,,In NRC Handelsblad ontkende Verkamman dat ze geld hebben ontvangen voor de collectie. Dat geld was zogenaamd voor 'geleverd werk'. Dat is gewoon een leugen. Als ze blijven ontkennen, zal ik het contract op tafel laten komen, waarin staat dat ze de schenkingen aan de stichting hebben verkocht.'' Wat Hermsen betreft, komt het tot een rechtszaak. ,,Mijn advocaat heeft er alle vertrouwen in.'' Maar de eerste zorg van Hermsen en zijn helpers is nu dat alle dozen de deur uit moeten. ,,Al moet ik ze zelf door heel Nederland bezorgen'', zegt zijn rechterhand Jan van Dongen. KATS Matty Verkamman houdt zijn twijfels of de spullen uit het voormalige voetbalmuseum bij de rechtmatige eigenaars te recht zullen komen. ,,Ik kan er eigenlijk geen zinnig woord over zeggen, zolang ik niet weet wat er precies in die retourdozen van Herm- sen zit'', reageert hij als één van de initiatiefnemers van het museum op het verhaal van Paul Hermsen. ,,Of dat juridisch mag, weet ik niet. Daar hebben Johan Derksen, Hugo Borst en ik nu net prof. mr. Herman Loonstein voor ingescha keld. Moreel lijkt me dit in elk geval volkomen fout. Beetje sneu is het ook wel. Hermsen schijnt schatrijk te zijn geworden in zijn staalhan- del en dan wil zo'n man ook nog even 500 euro van een geschonken shirt vangen. Ik zeg dan: bah!" „Maar ik kijk ner gens meer van op hoor. Wanneer Paul Hermsen in NRC Handelsblad met droge ogen beweert dat hij die voetbalrelikwieën als ouwe zooi ziet die hem geen flik ker interesseert, tsja, wat moet je dan toch? Het is dus een museumdirecteur die dat zegt hè! Meneer Herm sen, u weet het misschien niet, maar in een museum zijn wel vaker oude spullen te zien, echt waar!'' „Volgens Hermsen ligt de fout dus bij Bert van Mar wijk, want hij kon geen bruikleenovereenkomst overleggen. Dat is de wereld op z'n kop. Bert was nog bondscoach toen hij bij de opening van het Voetbalmu seum in Middelburg zijn in gelijste interlandshirt als zeer gewaardeerde geste kwam aanbieden.'' „Achteraf bleek het op een hoopje in Roosendaal te lig gen, uit de lijst gehaald, ook dat nog. In de bruikleen overeenkomst staat stan daard in artkel 2: 'De bruik- lener verplicht zich de aan haar in bruikleen gegeven objecten als een goed huis vader te beheren, te verzor gen en onderhouden.' Laat ik het zo zeggen: dat is met dat ingelijste shirt van Bert van Marwijk niet erg ge lukt.'' „Hermsen verkoopt flauwe kul. Wij hebben indertijd een normale vergoeding voor tijd en werk gekregen voor zeven jaar hard werken aan een voetbalmuseum. De basis hiervoor is een con tract uit april 2006.'' „Hermsen zegt nu dat we onze spullen hebben ver kocht die we in Middelburg hebben afgeleverd. Dat is niet waar; we hebben die spullen over gedragen. In dertijd is door ons ook nadrukkelijk geregeld dat die spullen al tijd van ons zouden blijven, zodat we nooit in een situatie terecht kon den komen waarin we ze niet konden teruggeven.'' ,,Wij willen alleen dit: een einde maken aan die bela chelijke uitverkoop via Marktplaats en de spullen terug naar ons, waarna wij ze, stuk voor stuk, zullen te rugbezorgen bij de mensen die ze ons ooit in vertrou wen hebben meegegeven. Als die Stichting Voetbal To taal eindelijk eens wordt op geheven, komen die spullen automatisch bij ons terug.'' Volgens Verkamman zijn Jos Kouwer (directeur) en David Luteijn (toezichthouder) dat echter niet van plan. ,,Omdat ze, godbetert, zo spoedig mogelijk een nieuwe expositie voor de voetbalrelikwieën willen realiseren. Welja, ook dat nog. Dat willen die twee dus na twee geweldige fiasco's, waar zij medeverantwoor delijk voor zijn. Het moet echt niet gekker meer wor den. Het is voor die twee de enige manier om te voorko men dat de relikwieën bij Jo han, Hugo en mij terugko men.'' zaterdag 30 mei 2020 GO worbui doo: Paul Hermsen in de voormalige filmzaal van het voetbalmuseum tussen de verhuisdozen met de spullen die in bruikleen zijn gege ven. FOTO PETER VAN TRIJEN/PIX4PROFS Over de Marktplaats-ver koop. Over het shirt van Van Mar wijk. Over de bewering dat zij hun spullen hebben ver kocht aan de Stichting Voetbal Totaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45