Pinksteren zonder openbare belijdenis 10 NIEUWS KUNSTBEZORGD.NL 67 DEELNEMERS m Natuurlijk laat de coronacrisis ook sporen na in de beeldende kunstwereld. Kunstbezorgd.nl is een initiatief van CBK Zeeland om daar iets aan te doen. Monnikenwerk Het is een druppel op een gloeiende plaat. Want kunstenaars hebben het zwaar in Zeeland. Er is maar een kleine markt, het Zeeuwse kunstenaarsbestand is sterk vergrijsd en overheidsbeleid gericht op gunstige vestigingsvoor waarden ontbreekt. Kunstbezorgd.nl is een website waar je voor 100 euro een origineel werk van een kunste naar uit Zeeland kunt uitzoeken. Het werk kan getekend of geschilderd zijn, maar ook grafiek (prentkunst) en fotografie zijn van de partij. De kunst moet door de brievenbus kun nen en is dus maximaal van A4 for maat. Van de 200 bij het CBK inge schreven kunstenaars doen er 67 mee. Dat leidt tot een doorsnee van wat er aan tweedimensionaal werk in Zeeland wordt gemaakt. Dat een flink deel van de Zeeuwse kunste naars bereid is om voor 100 euro een werk te maken, kun je zien als een signaal dat de slechte inkomensposi tie van kunstenaars markeert, ook los van de coronacrisis. Veel van het aangeboden werk richt zich op het verbeelden van schoonheid. Kunstenaars schilderen landschappen, bloemen en mensen. Dat kan op traditionele wijze, zoals Leontien Hooij doet in haar aquarel len van Zeeuwse dijken met knot wilgen of in haar weergave van eb en vloed. Het kan ook abstraherend, zo als de reeks Over landschap van Wim Bakker. Opvallend is het werk van Judy Hooymeyer: zij maakt viltwerk en zoomt in op natuurfenomenen als mossen, kokkels of uitgedroogde klei. Er is ook ruimschoots werk dat iets vertelt over mensen. Sabine Beckmann verbeeldt in contrastrijke grafische bladen de zoektocht naar het paradijs. Ludmila Kalmaeva schildert verfijnd de liefde tussen moeder en kind, terwijl Regi van Driel expressief de strijd om het be staan belicht. De aanpak van zo'n thema kan dan in meerdere of min dere mate origineel zijn. Tot de laat- ste categorie hoort zeker het werk van Bo de Jong. Zij bracht een reeks ingekleurde etsen in met mensen die bezig zijn enorme hagen te knip pen. Een treffende kijk op de mense lijke neiging om de natuur tot de orde te brengen. Er is ook werk dat een visie op mens-zijn combineert met formeel onderzoek. Femke Gerestein bij voorbeeld, leverde een serie waarin zij met grafietpoeder het beeld van een vallende gestalte oproept: een duik in het onbekende. Schepen als metafoor voor onze reis door het le ven zijn het vaste onderwerp van Ta mara Dees. Subtiel zet zij met pot lood de contouren van een oceaan stomer neer of die van een gekap seisde roeiboot, met op de waterlijn een randje bladgoud. Ik noem verder het werk van Michiel Paalvast, die een geraffineerd spel speelt met de waarneming. Ook Giel Louws intri geert met zijn raadselachtige interi eurs. Tot de meest verrassende deel nemers aan dit verkoopproject hoort Veel van het aangeboden werk richt zich op het verbeelden van schoonheid Kees van de Ven. Met houtskool en roest van ijzer maakte hij Stilte na ons, verwijzend naar onze tijdelijk heid en onze nietigheid op de schaal van het universum. Er zijn nu ruim 250 werken ver kocht en er zijn er nog bijna net zo veel in de aanbieding. Het is goed dat er in coronatijd een actie als Kunst- bezorgd.nl wordt gestart. Maar het heeft pas echt zin als het de start is van een beleid dat Zeeland neerzet als een provincie waar het ook voor kunstenaars goed werken en wonen is. Morgen is het Pinksteren. In onder meer gerefor meerde gemeenten is dat hét moment voor een bijzondere kerkdienst, namelijk die waarin jonge mensen openbare belijdenis van het geloof afleggen. En dat heeft met boeken te maken. Na zo'n dienst is er soms in de kerk, maar zeker bij de gezinnen thuis, gelegenheid om de jongeren een hand te drukken. Feliciteren is denk ik niet de passende term. Dat riekt een beetje naar 'wat fijn dat je er klaar mee bent'. Ook al komen er wel cadeautjes aan te pas. Vaak in de vorm van serieuze boeken en boekjes over het geloof. Is dat niet wat apart? De belijde nis vindt immers plaats nadat de jongere jaren catechisatie heeft ge volgd. Daar wordt de Bijbel bestu deerd, uitgelegd en toegelicht aan de hand van de Heidelbergse Cate chismus, de Nederlandse Geloofs belijdenis en de Dordtse Leerregels (de zogenoemde Drie Formulieren van Enigheid - vastgesteld in 1618 1619 tijdens de Synode van Dor drecht). Na een intensief jaar belij deniscatechisatie (de afsluiting van dit onderricht) vindt er een ge sprek plaats met de kerkenraad, die jongeren al dan niet toestaat open bare belijdenis te doen. Maar dat is niet genoeg. Hun namen worden bekendgemaakt en gemeenteleden kunnen daarna eventuele feiten kenbaar maken die kunnen belet ten dat de kandidaat een volwaar dig lid van de kerkelijke gemeente wordt. Kortom, wie belijdenis doet, heeft jaren gestudeerd, is ge wogen, gewogen en geschikt be vonden en dan krijgt hij of zij een stichtelijk boek. Over het geloof waarvan de jongere inmiddels vol doende weet om belijdenis te mó gen doen Maar dat gaat nu allemaal niet door. Er wordt geen openbare be lijdenis gedaan. Althans niet in Goes, Middelburg en Terneuzen. En de handelaar in orthodox pro testante boeken ziet zijn omzet verdampen. De heer Geijtenbeek, scriba en ouderling van de gereformeerde gemeente in Goes, vertelt: ,,Dertien jonge mensen willen 'ja' zeggen te gen het volgen van God. In het openbaar. Bij dergelijke diensten komen vaak meer mensen dan bij een gewone kerkdienst: familie, vrienden, collega's. Een kerkdienst met plaats voor dertig mensen, zo als vanaf juni zou kunnen plaats vinden, schiet tekort. Onze gerefor meerde gemeente zelfheeft al 1500 leden. De dienst stellen we nu uit tot in september, wanneer er naar verwachting weer grotere groepen bijeen mogen komen." In Terneuzen werd er maandag avond een soortgelijk besluit geno- men. Ds. Zippro benadrukt ook dat wie wil een belijdenisdienst moet kunnen bijwonen. Jongeren doen tenslotte openbare belijdenis. Ds. De Heer van de gereformeerde ge meente Middelburg Centrum geeft aan dat met de verruiming van de coronamaatregelen de ker kenraad in juni pas het face-to-face gesprek kan aangaan met de belij deniscatechisanten. Daarna zullen hun namen worden opgelezen en wanneer kerkdiensten met 100 mensen tot de mogelijkheden be horen, kan de belijdenisdienst plaatsvinden. ,,Tot die tijd kiezen we voor online kerkdiensten." Week na week voor een lege kerk preken lijkt lastig, maar De Heer vertrouwt op hulp. Gelukkig is het bijna Pinksteren, denk ik. Het feest van de Geest. zaterdag 30 mei 2020 GO Kunst door de brievenbus Nico Out Recensie :->m} Leontien Hooij Eb Bo de Jong, La grande haie; Kees van de Ven, Stilte na ons (vlnr) T/m 31 juli. Kunstbezorgd.nl. CBK Zeeland. Meer dan 200 werken van 67 kunstenaars digitaal te zien en te koop. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42