Uit geldgebrek wil Middelburg (jeugd)zorg weer samen regelen Vuurwerkverbod komt dichterbij in Middelburg II 7 ACCOUNTANTS GEVOLGEN CORONA IN KUSTDORPEN De coronacrisis gaat diepe sporen trekken in de Walcherse kustplaatsen. ,,Er is een soort neutronenbom ontploft", aldus Frans Provoost van accountantskan toor WEA Zuidwest. zaterdag 30 mei 2020 Emile Calon Domburg eker tien procent van de bedrijven aan de Walcherse kust die ac tief zijn in de horeca en detailhandel is voor het einde van dit jaar failliet. Dat is de verwachting van Frans Pro voost van accountantskantoor WEA Zuidwest en Hans Rijkse van Rijkse accountants advi seurs. Rijkse denkt zelfs aan tien tot vijftien procent. Ze wijzen er wel op dat bij een tweede corona- uitbraak die inschatting waarde loos is. ,,Want dan wordt het echt een bloedbad." Provoost vergelijkt de impact van de coronacrisis op de bedrij ven met een soort neutronenbom. ,,De gebouwen staan er nog, maar de vraag is of er nog economisch leven is." Hij ziet dat de detailhan del in april te maken had met een omzetdaling van 85 tot 90 procent. Ook Rijkse vertelt dat die cijfers langskomen als hij de boekhou ding controleert. Ze hebben nog niet de beschikking over de cijfers van mei, maar die zullen ook bij lange na niet die van mei 2019 of 2018 benaderen. Net nu de Walcherse gemeen ten elk hun eigen weg weer kie zen bij het verlenen van zorg aan jeugd en ouderen, lopen de tekorten bij Middelburg en Vlis- singen op tot miljoenen euro's. En dus, vindt de gemeenteraad van Middelburg, moet toch maar weer samengewerkt wor den met Vlissingen - direct én voortvarend. Maurits Sep Middelburg Sinds 2015 werkten de drie ge meenten samen in het zorgloket Porthos, waar mensen konden aankloppen voor raad en hulp. Uit onvrede over de werkwijze trok Middelburg zich er als eerste uit terug en daarna kozen ook Veere en Vlissingen hun eigen weg. Sinds 1 januari van dit jaar doet elke gemeente veel zelf, maar sa menwerking is er nog steeds, be nadrukte wethouder Johan Aal- berts. Als voorbeeld noemde hij dat alle Zeeuwse gemeenten sa men contracten sluiten met orga nisaties voor jeugdzorg. 4,8 miljoen Dat gaat de gemeenteraad toch niet ver genoeg. Middelburg komt dit jaar namelijk 4,8 miljoen euro tekort op jeugdzorg en maatschap pelijke ondersteuning. Vlissingen heeft ook grote problemen en uit een onderzoek naar de beheersing van die kosten bleek dat de ge meente zelf te klein is en dat dus samenwerking nodig is, consta teerde de Middelburgse raad. PvdA en Christenunie - die al tijd voorstanders zijn geweest van Walcherse samenwerking - dien den daarom donderdagavond een motie in om die samenwerking tussen de buurgemeenten weer te verbeteren. Aalberts noemde dat 'overbodig' omdat dat volgens hem al gebeurt. Wel beloofde hij dat de gemeenteraad beter geïn formeerd zal worden over wat er dan samen gedaan wordt en hoe dat uitpakt. MIDDELBURG Een volledig ver bod op het afsteken van vuurwerk in Middelburg komt steeds dichter bij. Of het dit jaar al zover is, zal in het najaar blijken. Misschien krij - gen liefhebbers van vuurwerk nog een jaar de kans om te laten zien dat het ook zonder grote overlast en schade kan. Maar wordt het toch (weer) een zooitje, dan is het vol gend jaar zeker afgelopen. Dat bleek donderdagavond tij dens de raadsvergadering. Een ruime meerderheid van de raad wil in september een keuze maken voor ofwel een algemeen vuur werkverbod dat al dit jaar ingaat, of extra strenge maatregelen en vuur- werkvrije zones. Een vuurwerkver- bod kan ook alleen werken als dat er buurgemeenten het ook doen, anders gaan vuurwerkliefhebbers allemaal naar de plek waar het nog wel mag en dan kan de overlast daar juist groter worden. Streng handhaven Met name VVD en LPM willen nog even wachten, omdat het knal vuurwerk al is verboden door de re gering. Een mix van overlast goed in de gaten houden, streng handha ven en verplichte vuurwerkvrije zones vinden zij voor dit jaar vol doende. VVD'er Wilfried Boon man: ,,Maar ontstaat er toch weer rotzooi, dan is het daarna ook echt gedaan." Zeker tien procent van de horeca- en detailhandelbedrijven in Walcherse kustplaatsen als Domburg overleeft dit jaar niet, verwachten accountants foto lex de meester Die voor de horeca zijn volgens hen ook dramatisch. Provoost: ,,Bedrijven proberen wel met af haalmaaltijden en thuisbezorgen wat te verdienen, maar dat dekt lang niet de vaste lasten. De huren gaan door, de verzekeringen, de af schrijvingen etc, etc. Dat moet al lemaal opgebracht worden." En een huurverlaging is soms niet zo makkelijk te realiseren. ,,Een klant van mij verhuurt één pand en heeft verder alleen maar AOW. Hij kan niet zomaar dat bedrag verla gen." Hij wijst er ook op dat kle dingzaken vaak nog met een hoop De gebouwen staan er nog, maar de vraag is of er nog economisch leven is - Frans Provoost, accountant materiaal zitten dat ze niet ver kocht krijgen. ,,Ook kleding kan bederven. Het is wel betaald, maar het ligt als het ware te rotten in de opslag en is straks niets meer waard omdat de collectie is verou derd." Hij weet ook niet of de horeca echt kan herstellen van de financi ële klappen die de sector nu krijgt. ,,Met minder klanten wordt ook de omzet minder." Hij vraagt zich af of mensen straks nog zo vaak uit eten en naar het café gaan als ze voor de coronacrisis deden. ,,Het is allemaal heel erg ongewis en dat maakt het zo onzeker." Provoost houdt zijn klanten voor dat ze door de crisis hun pen sioenplannen moeten bijstellen. ,,Als het zo blijft en we niet met een nieuwe virusuitbraak te ma ken krijgen, moeten ze twee jaar langer werken voor ze kunnen stoppen." Rijkse hoopt dat de overheid on dernemers tegemoetkomt op het gebied van de belastingen en re gelgeving. ,,Dat is de manier om te helpen ze overeind te houden. Dat is ook eigen belang. Kom bedrij ven nu tegemoet met minder be lasting en ruimere openingstijden, dan kunnen velen het misschien redden. Dan kan de overheid later via de belastingheffing daar weer van profiteren." 'Een tweede golf wordt een bloedbad' BS&W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39