s? Remmen los of toch niet? Vlissingen krijgt geen Centrum Bijzondere Tandheelkunde Misbaksel 2 Commentaar Volgende week veranderen de coronaspelregels. Dan mag er weer wat meer. Het is de zoveelste aanpassing van het beleid. Dit hoort bij de slimme versoepeling. Nederland koos eerst voor een intelligente lockdown. Nu probeert de rege ring de regels verstandig te verruimen. Geen beperking duurt langer dan nodig is. We nemen zelfs risico's. We vertrouwen erop dat we bij een eventuele nieuwe uitbraak snel genoeg rea geren. Doen we het goed? De PZC heeft experts gevraagd orde te scheppen in de chaos van meningen en inzichten. Zij komen met een paar interessante aanbevelingen voor het dagelijks leven. Buiten kan meer, binnen moeten we voorzichtiger zijn. De deskundigen denken bijvoor beeld dat de ordehandhaving op de stranden wel wat minder mag. In het pinksterweekeinde is dat goed nieuws. Maar binnen, waar de meeste mensen toch heel vaak zijn, is corona mogelijk gevaarlijker dan we denken. Daar moeten we dus scherp op zijn. Meerdere deskundigen rekenen er vast op dat corona in het najaar weer hard zal toeslaan. Is het dan slim in de zomer losjes met de regels om te gaan? Wat werkt het beste? Nu de remmen los, even ademhalen en straks waarschijnlijk piepend en krakend in de ankers, of nu al zoeken naar een verantwoorde stijl van leven die wellicht even iets te voorzichtig is, maar waar we aan gewend zijn als corona weer opspeelt. Met de huidige regen van grote en kleine versoepelingen kiest de overheid voor het eer ste. Na de zomer moeten we waarschijnlijk piepend en krakend in de ankers VLISSINGEN Er komt voorlopig geen Centrum Bijzondere Tand heelkunde (CBT) naar Vlissingen. Alles was geregeld, maar de tandarts die ervoor naar Zeeland zou komen, is op het laatste moment afgehaakt. ,,Erg jammer, vindt tandarts Reg Reddingius, die zelf 22 jaar werk zaam was bij het CBT in Goes. Bij een CBT kun je terecht voor bijvoorbeeld problemen met tan denknarsen, moeilijke protheses of kaakgewrichtsproblemen. Zeeuwen moeten daarvoor sinds 1 januari van dit jaar de provincie, uit omdat de vestiging jaar in Goes de deuren moest sluiten vanwege problemen rond opvolging. Sindsdien is er hard gewerkt om het centrum toch weer terug naar Zeeland te halen. Naar Vlissingen, om precies te zijn. Vol- gens Reddingius was eigenlijk alles geregeld. Het centrum zou financi eel gezien onder de vlag van CBT Rijnmond varen. Ook was er werk- Tandarts heeft op het laatste moment besloten niet naar Zeeland te komen plek gevonden en bleek een enthou siaste tandarts bereid om naar Zee land te komen. Reddingius: „Helaas heeft die op het laatste moment be sloten zich terug te trekken. Hier mee is een CBT in Zeeland jammer genoeg verder weg dan ooit." Geen fietsen meer mee in tunnelbus Weer kruiskwallen in het Veerse Meer Op de genoemde plek ken mag wel worden ge zwommen, maar geldt een waarschuwing voor kruiskwallen. Daarom komen er waarschu wingsborden te staan op de locaties. Bij aanraking met de Japanse kruis- kwal kunnen er klachten volgen zoals jeuk, prikke ling en een rode huid. ALMANAK Die Hulsterse kan lekker koken, maar voor geen meter bakken. Als in een recept staat: ,,Doe vervolgens het luchtige beslag in een cakevorm", dan staat zij een keiharde bal uit haar meng kom te harken. Laatst waagde ze zich weer eens aan het bakken van een taart, samen met haar twee dochtertjes. Ondanks de 'lukt altijd garantie' op het pak, ging het weer eens mis. Eerst niet gaar, daarna verkoold. Ge lukkig namen de kinderen het goed op, althans zo leek het. De ene: ,,Geeft niks mam, morgen nog eens proberen?"De andere: ,,Maar dan wel Monchoutaart..." Wissenkerke Geen gratis mondkapjes op Noord-Beveland ling: dan zouden ze volgend jaar vastlopen." Het Lodewijk College in Terneuzen heeft de over gangsnorm versoepeld: waar leerlingen normaal gespro ken per definitie blijven zit ten als ze drie tekorten heb ben, zijn alle leerlingen tot en met acht tekorten nu 'be- spreekgeval'. Rector Jan Roose: ,,De leidende vraag voor docenten is of de leer ling kans van slagen heeft in het volgende leerjaar. We gunnen elke leerling dat hij of zij overgaat, maar als het niet gaat, dan ben je nog veel verder van huis. Het is een zeer uitgebreide afweging." De Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middelburg wil alle leerlin gen met onvoldoendes de kans geven om over te gaan. „Normaal blijf je zitten als je meer dan drie tekorten hebt, nu bespreken we elke leer ling", zegt afdelingsleider Leonard van Moolenbroek. ,,We letten niet alleen op de cijfers, maar beoordelen ook hoe de werkhouding is, of leerlingen deelgenomen hebben aan de online lessen en of ze hun huiswerk netjes gemaakt hebben. Als ze er blijk van geven dat ze de vak ken beheersen, dan zeggen we tegen ze: 'laat ons in het volgend leerjaar maar zien dat je het kunt'. Middelbare scholieren heb ben bijna drie maanden klas sikale lessen gemist. Proef werken gaan al weken niet door. Uit een inventarisatie van de Volkskrant bleek dat ruim een derde van de scho len alle leerlingen zonder meer laat overgaan, vanwege de coronacrisis. Zover gaan de Zeeuwse middelbare scholen niet, maar ze hante ren wel soepelere overgangs normen. Op het Ostrea Ly ceum in Goes is het paasrap- port leidend, zegt afdelings leider Floor van Lamoen. „Leerlingen die volgens de cijfers van dat rapport over zouden gaan, zijn over. Bij leerlingen die voor een pro fielkeuze staan, kijken we al leen naar de vakken uit het gekozen profiel." Voor leer- We gunnen elke leerling dat hij of zij overgaat lingen die onvoldoendes sco ren, organiseert de school 'inhaallessen'. „Daarna kij ken we of de leerlingen aan de normen voldoen, en of ze progressie boeken. Hun stu diehouding speelt ook een rol. Of leerlingen overgaan, hangt ook af van het leerjaar: voor 4 havo en 5 vwo zijn we strenger dan voor brugklas sen en tweede klassen." Van Lamoen verwacht dat meer leerlingen zullen over gaan dan in andere leerjaren. ,,De situatie is niet ideaal ge weest. Daarom moet je er met een rooskleurigere blik naar kijken." Toch kiest de school er bewust niet voor om het zittenblijven hele maal af te schaffen. ,,Dat vin den we niet eerlijk naar an dere leerlingen die keihard gewerkt hebben. Bovendien is overgaan niet altijd de be ste oplossing voor de leer- zaterdag 30 mei 2020 TERNEUZEN In de bussen die door de Westerscheldetunnel rij den, mogen voorlopig geen fietsen meer mee. Connexxion heeft dit in overleg met de provincie besloten, omdat minder passagiers zijn toege staan in de bussen door de coronacrisis. Ook als er weinig reizigers zijn, is fietsvervoer verboden, omdat dit anders tot ver warring zou kunnen lei den. Hoe lang de maatre gel zal gelden, is onbe kend. Het gevolg is dat voor fietsers slechts één oversteek over de Wes- terschelde resteert, het veer Vlissingen-Bres- kens. WOLPHAARTSDIJK In het Veerse Meer zijn op twee locaties meer dere kruiskwallen aange troffen. Dat meldt de pro vincie. Eerder waren de kwallen al gesignaleerd bij Kortgene nu zijn ze ook te vinden bij de Schelphoek (Wolphaarts- dijk). Tip? redactie@pzc.nl Noord-Beveland deelt geen gratis mondkapjes aan de inwoners uit. De fractie van Noord-Beve- lands Belang leek het wel een goed idee om herbruikbare mondkap jes uit te delen en had daarom het initiatief hiervoor genomen. De mondkapjes konden dan gebruikt worden in het openbaar vervoer en op plekken waar het druk is. Veel inwoners van het eiland zijn aan gewezen op het open baar vervoer. Maar de andere fracties voelden niets voor het idee van NBB. Cornelleke Blok Vlissingen - Jan Roose, rector Lodewijk College

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34