3 'Niet knuffelen is tegennatuurlijk' BN'er@home 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV r Najib Amhali (49) zou dit jaar zijn 25-jarige jubileum vieren met shows in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, maar door de coronacrisis moet de cabaretier zijn voorstellingen uitstellen. Wel verschijnt zijn biografie. 'Ik ga met de billen bloot.' Hélène Hendriks Quote van de dag Voor corona zat ik wel iets strakker in m'nverjaardagspak dan nu Een medicijn of vaccin tegen het coronavi rus mag dan nog ver weg zijn, maar het an tigif tegen de coronablues bestaat wel de gelijk. Het komt in de vorm van drie olijke Volen- dammers die in Homeward Bound in de voetspo ren van helden Simon Garfunkel reizen. mij is dat al jaren het trio Nick, Simon en Kees. Het maakt me daarbij niet uit of ze voor een tv- serie voor de NPO proberen om in Amerika of Zweden door te breken, of voor SBS met een mede-BN'er zogenaamd geld moeten verdienen in een buitenlandse stad. Zodra die drie gasten plat-Volendams gaan praten, ben ik weerloos. Dat dialect, dat zonder ondertiteling niet te vol gen is, is meer dan een gimmick. Juist daarin schuilt een groot deel van het succes. Dat maakt het authentiek. Je weet als kijker: zoals ze met el kaar omgaan voor de camera - beetje slap ouwe hoeren, elkaar afzeiken en vliegen afvangen, maar ook onweerstaanbaar kameraadschappelijk - zo zaten ze ook in de schoolbanken en hangen ze al jaren met elkaar aan de bar op De Dijk. En dan hebben ze in Homeward Bound als tv- makers ook nog eens de volgende stap gezet, die elke twijfel over hun geloofwaardigheid bij de NPO wegneemt. Nick Simon willen een docu mentaire maken over hun muzikale voorbeelden Simon Garfunkel, Kees is hun regisseur en ca meraman. In het programma lopen die documen taire en het maken ervan dwars door elkaar heen. Klinkt raar en rommelig en misschien zelfs wel een tikkeltje kinderachtig, maar het werkt als een tierelier. De adoratie voor Simon Garfunkel is bijna religieus. Waar je hun muzikale avonturen in Engeland, Zweden of Suriname met een flinke korrel zout moest nemen, voel je als kijker dat de zangers hier een heilige graal nareizen. Maar juist de combinatie van gepruts met statieven, ge sjouw met lenzen en een quasi-strenge opmer king van Kees geeft het geheel de nodige lucht en maakt het ook leuk om naar te kijken als je niet zo van Simon Garfunkel bent. Zoals ondergete kende. Tussen de bedrijven door leer je na al die eer dere tv-series zelfs nog iets nieuws over Nick en Simon. Bijvoorbeeld dat ze tegenwoordig alleen nog in die volgorde poseren (dus: Nick voor de kijker links, Simon rechts) om de eeuwige ver warring over wie wie is na vijftien jaar eindelijk een halt toe te roepen. Nu had ik er persoonlijk niet zo'n moeite mee om de twee uit elkaar te houden. Het blijft voor mij juist puzzelen wie nou Simon is en wie Garfunkel. TELEVISIE Oeps: Atsma gestoken Prijs voor Jort Kelder Metropole Orkest weer samen l) Kijk'', zegt Najib Amhali en hij wijst in de lucht op een zwevende buizerd. ,,Die heeft hier een nest en komt af en toe even langs. En soms dendert-ie naar beneden om een muis te grijpen. I lov' it." We zitten op het terras van zijn achtertuin waar Bram de 'zwembad man', bezig is met de rand van het zwembad. Zijn jongste zoon Novèll (5) springt op de trampoline, binnen is de nanny en zit de oudste Noah (7) voor de televisie. De heer des huizes heeft - o con trast - net een scene voorgedaan uit zijn leven van ruim twee jaar terug. ,,Ik heb onder mijn huis een studio waar ik werk en kan drummen. Voor me stond dan een laptop waar ik on line roulette speelde, daarnaast lag een lijntje coke en hier, rechtsonder de tafel, stond een fles wodka. Zo was ik bezig, de hele nacht.'' De cabaretier neemt een trekje van zijn sigaret ('met koffie mijn enige verslaving nu') en schudt het hoofd. ,,Pakte ik wéér mijn random reader van de bank. Wéér duizend euro. Of kwam mijn vrouw opeens binnen. 'Wat ben jij aan het doen?' Ik alles verstoppen. Ach man, als ik daar nu aan terug denkIs toch geen leven?'' Najib Amhali, geboren in het Ma rokkaanse Nador maar opgegroeid in Krommenie, breekt na de toneel school in de jaren 90 door bij het grote publiek. Hij speelt in series en films, maar vergaart de meest roem als stand-upcomedian en cabaretier. In 2012 staat hij driemaal in een vol Ziggo Dome en in 2017 samen met Jandino Asporaat in een uitverkochte Kuip. In dat jaar moet hij voor het eerst een theatertournee cancelen in verband met zijn verslavingen. Am- hali worstelt bij elkaar, zegt hij, 'acht a negen jaar met zijn verslavingen, zit regelmatig in afkickklinieken, maar is nu clean. ,,Op 14 juni precies twee jaar. Op die dag stapte ik de kliniek van Jimmy Geduld binnen.'' ,,Veel wel, maar niet alles, hoor. Ik ga nu met de billen bloot. Het was niet mijn idee. Marcel (Langedijk, de schrijver, red.) kwam ermee. Leek me wel leuk, een boek, net zoals ik ooit Wat mis je in deze coronatij den? ,,Ik denk hetzelfde als de meeste Nederlanders. Ik woon in Breda en daar sloeg het virus heftig toe. Contact met dierbaren, zoals mijn ouders en de kinderen van mijn zus mis ik erg. Het is tegen- natuurlijk om niet te knuffelen. Ik kijk uit naar wanneer dit weer kan.'' Hoe ga je in deze periode met je werk om? ,,Ik mis voetbalwedstrijden met publiek. Een van de laatste die ik voor mijn werk bijwoonde was tussen Liverpool en Atlético Ma drid. Er heerste een fantastische sfeer, maar deze week las ik dat 42 mensen het virus daar heb ben opgelopen en er inmiddels aan zijn overleden. Daar schrik je wel van. Op dit moment probeer ik mijn werk voor Fox Sports met interviews via Zoom zo goed mogelijk te doen.'' Heb je nog kijk-, luister- en leestips? ,,De wedstrijden van de Bundes- liga, weliswaar zonder publiek, maar wel live-voetbal. De Net- flix-documentaire, The Last Dance, over basketballer Michael Jordan maakte indruk. Wat mu ziek betreft haal ik uitzendingen van Beste Zangers in die ik door mijn werktijden nooit kon kij ken. En qua lezen moet ik be kennen dat ik nieuwsgierig ben naar dat boek over Patty Brard.'' Antia Ieder mens heeft recht op een afwijking en bij zaterdag 30 mei 2020 Barry Atsma is gisteren licht gewond geraakt op de set van de Duitse serie Du Solist Nicht Lügen. Tijdens het draaien van een scène werd de acteur per ongeluk in zijn been gestoken. Een op de set aanwezige dok ter bood hulp, Atsma deelde een foto op In- stagram. TELEVISIE Programmama ker Jort Kelder heeft de Pim Fortuyn Prijs gewonnen. Kel der mengt zich volgens de jury 'met verve in het nationale debat. Hij probeert met flair, elegantie en inhoud een kritisch verhaal neer te zetten'. Vorig jaar ging de prijs naar misdaadjourna listen John van den Heuvel en Paul Vugts. MUZIEK Het Metropole Orkest treedt vanaf 3 juni weer op. Het or kest onder lei ding van chef dirigent Jules Buckley (foto) geeft drie con certen vanuit het eigen honk. Die zijn tegen vergoeding te bekijken via computer, mo biele telefoon, Chromecast of Apple TV. Als ik nu opsta, voe k me v m* Dennis Jansen Waarom een biografie, alles is toch al gezegd? PC Nederland zit voorlopig vooral thuis en BN'ers dus ook. Wat le zen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Vandaag: geeft tv-presentator Hélène Hendriks (39) haar aanrader(s). Ab Zagt - Oud-gymleraar Jan Versteegh tegen het ANP. Hij ging gisteren langs verzorgingshuizen om ouderen op hun balkons in beweging te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28