klaar voor groepstraining Onderzoek van KNVB: voetbal in coronatijd veilig 25 zijn liefde voor alles wat te maken heeft met Italië en de mensen die er wonen tie te wachten om in te checken. Het was warm, maar het hotel was heel slecht. Zonder airco. De man voor me sprak Italiaans. Toen hij zich omdraaide keek ik 'm aan. Moser. Ik schrok. Hij kreeg een ka mer vlak boven me. Vond ik ge weldig." ,,Dat is geen romantisch beeld, het zijn feiten die ik noem. Stel je voor dat je een sprinter bent die Jan van Galen heet, en je rijdt tegen Guido Bontempi - dan heb je al verloren. Claudia Cardinale, dat is een naam voor een grande dame in de film wereld. Niet voor iemand die groente verkoopt op de markt. Sommige mensen hebben mazzel met hun naam." ,,Voor mij gaat wielrennen niet om uitslagen. Ik schrijf er ook nooit over. Ik ben als journalist een aan tal keer meegeweest naar de Tour de France. Zat je 's avonds aan tafel journalisten, ging het vaak over wie het meeste wist. Ik vond ze een beetje zoals postzegelverza melaars. Als columnist gaat het mij om momenten, om kleine de tails. Stiekem is het een kort ver haal. Ik vind stijl belangrijk. Ik doe toch even een schoon pak aan als ik hierheen kom voor dit inter view. Ik neem niet de auto, maar mijn Pegoretti. Als je van het goede kunt genieten, dan moet je het ook wel pakken. In het wiel rennen pik ik de dingen eruit die ik mooi vind. Hoeft heus niet per se Italiaans te zijn. Tom Boonen, die vond ik altijd zo mooi op zijn fiets zitten. Mooie bovenbenen ook. De zit is belangrijk. Daarom blijf ik een probleem houden met Chris Froome. Hij zit op zijn fiets alsof het een uitkijkpost is. Zijn handen raar, zijn ellebogen als stokken. Ik vind het lullig voor zijn fiets. Die moet hem dragen, die kan niks zeggen." ,,Nee, eigenlijk niet. Ik heb nooit gedacht dat ik zo goed kon worden dat ik in een peloton kon rijden. Ik wilde piloot worden. En pater, in de missie." ,,Ja, het goede nieuws brengen aan mensen aan de andere kant van de wereld. Ik ben katholiek opgevoed, maar daarna behoorlijk heidens geworden. Op mijn vijftiende heb ik tegen mijn ouders gezegd dat ik er niet in geloofde." „Wielrennen is een katholieke sport. De paus zegent pelotons in, renners slaan kruisjes voor ze ver trekken. Met een beetje goeie wil zou je zelfs kunnen zeggen dat er in het peloton overal priesters rij den met zes misdienaartjes om zich heen - die af en toe worden misbruikt. Als ik in de Ronde van Vlaanderen de kapelletjes en Ma riabeelden voorbij zie trekken, dan ervaar ik weemoed. Mensen die katholiek zijn opgevoed lijken vaak iets losser te leven. Je zou ook kunnen zeggen dat het katholi cisme te maken heeft met zonden mogen begaan. Als je naar de kerk gaat en je bidt twee weesgegroet jes en een onzevader, dan ben je klaar, dan is het je vergeven. Zo werkt het met doping ook een beetje." ,,Ik vind doping heel ingewikkeld. Die straffen ook. Maar als dat bid den twee jaar duurt, dan ben je al een heel eind. Als het systeem hel der is, dan word je betrapt en zeg gen ze: je weet wat ervoor staat, kerel. Twee jaar. Of vier, of weet ik-het. Zeg je: ,,Sorry, wielergod, ik geef het toe. Twee jaar weesge- groetjes en dan weer fietsen. Klaar." Je nieuwe boek is een terugblik; dertig jaar schrijven over wiel rennen. Naast schrijven heb je de afgelopen decennia van alles gedaan. Theater, programma's gepresenteerd, in films ge speeld. Wat jaag je nog na? ,,Ik heb weinig dingen nagejaagd in mijn leven. Ik heb nooit iets per se moeten doen, ik heb heel veel nee gezegd. Ik leef ontspannen, gezond. Sober ook, als het moet. Voor de serie nieuwe voorstellin gen van Waardenberg De Jong hebben we twee maanden gerepe teerd. Dan drink ik ook twee maanden niks. Nu, met corona, dacht ik ook: ik drink even niet." Behalve deze fles wijn dan. „Italiaans, hé. Als je iets doet, doe het dan met perfectionisme. Het gaat om kwaliteit, jongens, het gaat altijd om kwaliteit." sis heeft de voetballer langer de tijd om weer volledig wedstrijdfit te worden. ,,Memphis zou het EK ze ker gaan halen'', zei bondscoach Ronald Koeman deze week nog in het programma Beau op RTL4. Memphis werd kort na zijn blessure geopereerd door de Italiaanse knie specialist Pierpaolo Mariani. De arts behandelde eerder onder andere Kevin Strootman en de Italiaanse verdediger Giorgio Chiellini en is vermaard om de korte hersteltijd die doorgaans volgt op een kruis bandblessure: grofweg vijf maan den. ,,Ik garandeer dat het goed gaat'', zei Mariani in februari over het be handelplan van Memphis, die zich zelf nadrukkelijk richtte op het EK met Oranje. Bij zijn club Olympi- que Lyon heerste wel de nodige voorzichtigheid, zoals ook binnen de KNVB niet iedereen overtuigd was van het snelle stappenplan. Een EK zou medisch en verzeke ringstechnisch tot problemen kun nen leiden met zijn werkgever Lyon, zo werd in Zeist gevreesd. Dat scenario is nu van de baan. W Memphis is medisch gezien hersteld van de gescheurde kruisband die hij in december opliep Frankrijk behoort met Nederland tot de zeldzame competities die zijn beëindigd, iets waar tegen Memphis' club zich tot op de dag van vandaag verzet, bij monde van voorzitter Jean-Michel Aulas. Olympique Lyon doet er daarbij al les aan om het huidige Champions League-seizoen alsnog uit te kun nen spelen. In de achtste finale won Lyon thuis met 1-0 van Juventus. De return is wegens corona niet ge speeld. Memphis heeft in Lyon nog een contract voor één jaar. De speler en zijn zaakwaarnemer hebben on derling afgesproken dat gesprekken met andere clubs, of met Lyon zelf, pas plaatsvinden als Memphis vol ledig is hersteld. Op basis van analyse van 482 wed strijden uit de eredivisie in de sei zoenen 2018-2019 en 2019-2020 concluderen de onderzoekers dat profvoetballers zich gedurende een wedstrijd slechts sporadisch langer dan 30 seconden binnen een onderlinge afstand van 1,5 meter op het veld bevinden. Het risico om het coronavirus over te dragen, is volgens hen dan ook klein. ,,Het onderzoek heeft wereldwijde relevantie, nu er langzaamaan weer gevoetbald gaat worden op het hoogste ni veau'', zegt directeur Vincent van Renesse van Inmotio. Edwin Goedhart, hoofd medi sche zaken bij de KNVB en de teamarts van het Nederlands elf tal, zegt: ,,Volgens ons kunnen we zonder al te veel grote risico's weer het veld op. Voetbal is een veilige sport om te doen, ook in de coronatijd.'' De eredivisie voor dit seizoen is definitief geschrapt. Vanaf 1 sep tember is betaald voetbal weer toegestaan in Nederland. zaterdag 30 mei 2020 Je hebt een nogal romantisch beeld van Italië. Waarom Italië? Waarom Italia nen? Heb je zélf ooit wielrenner willen worden? Jij? Pater? Toch druipt er vaak katholicisme uit je stukken over wielrennen. Twee keer bidden en dan ben je vergeven? Klinkt een beetje makkelijk. Titel: De man en zijn wielerverhalen Auteur: Wilfried de Jong Uitgever: Podium Aantal pagina's: 528 Prijs: 22,50 ISBN: 978 94 6381 040 1 ZEIST Voetbal is een veilige sport, ook in de coronatijd. Dat is de conclusie van de KNVB na een onderzoek met Inmotio, een bedrijf dat gespecialiseerd is in volgsystemen en data-ana lyse. Wilfried de Jong interviewt Tom Dumoulin voor de Girostart van 2016 in Apeldoorn, waar Dumoulin de proloog won. foto cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25