Memphis Depay zo goed als w Wielerliefhebber Wilfried de Jong vertelt over 24 SJOERD MOSSOU Dit weekend komt zijn nieuwe boek uit: De Man en Zijn Wielerverhalen. Dertig jaar lang wielrennen door de ogen van Wilfried de Jong (62). ,,Ik blijf een probleem houden met Chris Froome." Column Achteraf is het mooi wonen, ja. Maar wat begin april al heel helder was over de coro nacrisis: we wisten nog niks. We hadden geen flauw idee van morgen of overmorgen. De wereld veranderde per dag, per week. Het enige wat we konden, was vertrouwen op de mensen die ervoor gestudeerd hebben, braaf hun adviezen op volgen, afwachten. Toch gebeurde er juist in de voetbalwereld iets merkwaardigs. Begin april al riep Ajax-directeur Marc Overmars in De Telegraaf dat de competitie definitief moest worden stilgezet. Daarna volgden clubs als PSV, AZ, PEC Zwolle en ADO Den Haag met een vergelijkbaar standpunt (toevallig bijna allemaal clubs die, net als Ajax, in het restant meer te verliezen hadden dan te winnen). Het Nederlandse voetbal moest en zou onmid dellijk stoppen. Zelfs wachten op Mark Rutte en het RIVM was geen optie meer. Verschillende sce nario's uitwerken richting de toekomst? De optie 'zomervoetbal' nog even open houden? Lobbyen voor een uitzonde ringspositie voor top sport, zoals in veel an dere landen gebeurde? Onverantwoord! Vrijwel overal in Europa mogen voetballers straks weer voetballen, behalve in Nederland In het licht van alle IC-opnames en sterf gevallen was dat senti ment nog best begrij pelijk, niemand zat in die weken op voetbal te wachten, en terecht ook, maar de emotie leidde óók tot een kwaadaardig soort jij bak. Er werd een leu genachtige tegenstel- ling gecreëerd. Mensen die de boel nog even wilden aankijken - de KNVB, maar ook veel clubs - werden in de hoek gedrukt, ook door de nogal publiciteitsbeluste burgemees ter van Eindhoven. 'Even afwachten wat er kan' werd synoniem gemaakt voor 'ten koste van alles willen doorvoetballen'. Wie niet hardop mee tet terde dat er gestopt moest worden, plaatste zich zogenaamd 'buiten de maatschappij'. Die ging 'over lijken', en - uiteraard - allemaal voor het geld. De voetbalwereld zette zich zo voor schut, het gooide zo gretig haar eigen glazen in, dat premier Mark Rutte en het RIVM de boel inderdaad tot i september dicht gooiden, zelfs zonder publiek. of dat terecht is? Geen idee, vraag dat de virologen, maar een verdiend loon was het sowieso. De ver moedelijk enige branche ter wereld die zélf smeekte om de boel op slot te gooien, kreeg wat het vroeg. Ondertussen wordt in steeds meer Europese landen de competitie snel hervat. Of dat leuk is? Mwah, zonder publiek blijft het surrogaat. Maar uit uitgebreid onderzoek blijkt inmiddels dat het besmettingsrisico bij de contactsport voetbal zeer laag is. De Nederlandse amateurs mogen daarom weer eerder het veld op. De jeugd werd eerder al vrijgegeven. Sportkantines mogen straks weer open. Maandag mag de horeca weer opstarten, het normale leven komt weer stilaan op gang. Alleen het Nederlandse profvoetbal zit nog dik drie maanden op slot. Het abrupt stopzetten van de competitie heeft tot rechtszaken en gezeik geleid. Vrijwel overal in Europa mogen voetballers straks weer voetballen, behalve in Nederland. Het is maar een idee hoor, maar misschien bij de volgende pandemie eerst even nadenken, samen optrekken, kalm de scenario's uitwerken. Dan pas roepen en gillen. Zware val Kai Verbij W TENNIS Rentree Murray ,,Mooi. Op de een of andere ma nier heb ik al vrij jong een soort tic met Italië gekregen. Dat is nooit meer weggegaan. Maar ik leef in Nederland. Het enige dat ik kan doen is zoveel mogelijk Italië op te roepen. Eén van de manieren: als je wijn drinkt, dan maar beter Ita liaanse." ,,Nou.We waren ooit in Frank rijk op vakantie. Het regende. Het eten was slecht, de koffie was niet te harden. Na een week regen wa ren we het zat en reden we de Fré- jus-tunnel door. Aan de andere kant, in Italië, scheen de zon. We zijn meteen naar zo'n Autogrill langs de snelweg gereden en be stelden koffie. Die was perfect. De man achter de bar zei: Buonasera Alles was beter. Laten we wel we zen: alles ^s al snel beter dan die ar rogantie van die Franse cuisine. Die moeten ze met de grond gelijk maken. Da's net iets beter dan as best." ,,We deden rondjes rond het huis. Vierkantjes, eigenlijk. We klokten onze tijden. Het was in de jaren dat Jan Janssen de Tour won. Ik denk wel dat ik de magie van Merckx ook kon ervaren in die tijd. Maar ik wilde kunnen fietsen zo als Francesco Moser." ,,Het had te maken met hoe hij zat op de fiets. Zwart haar, geweldige kop, goed in Parijs-Roubaix. Jaren geleden stond ik tijdens de Tour in een hotel in de Alpen bij de recep- Als je Jan van Galen heet en je rijdt tegen Guido Bontempi, dan heb je al verloren Memphis Depay genoot deze week van een vakantie in Nederland, na het weekeinde werkt de spits van Oranje nog individueel aan zijn herstel met de Nederlandse fysio therapeut en hersteltrainer Leo Echteld. Kort daarna - mogelijk 8 juni - verwacht de aanvaller aan te haken bij de aangepaste groepstraining van zijn club Olympique Lyon. Zijn management bevestigt dat Mem phis medisch gezien hersteld is van de gescheurde kruisband die hij in december opliep in de competitie wedstrijd tegen Stade Rennes. In Frankrijk mag er vanaf 2 juni weer in groepjes worden getraind door profclubs, enkele dagen later verwacht de spits zelf weer aan te haken bij zijn club. Doordat de Franse competitie is stilgelegd, en het EK 2020 eerder al werd afgebla zen, heeft Memphis vooralsnog geen haast. Niettemin hoopt de aanvaller voor de eventuele return tegen Juventus in de Champions League - nog niet definitief afgebla- zen - weer volledig fit te zijn. Oorspronkelijk was 16 juni de ultieme richtdatum voor de spits van het Nederlands elftal, een paar dagen na de eerste groepswedstrijd tegen Oekraïne. Door de coronacri- zaterdag 30 mei 2020 GO @sjoerdmossou Nadenken SCHAATSEN Kai Verbij (foto) is giste ren hard ten val gekomen tijdens een fietstraining in Friesland. De schaatser van Jumbo-Visma heeft zijn lin- kersleutelb- een gebro ken. Zijn ploeggenoten Dai Dai N'tab en Hein Ot terspeer vie len ook. N'tab kwam met de schrik vrij. Ot terspeer hield kneuzingen over aan het ongeluk. Andy Murray (foto) maakt eind juni zijn rentree op een toernooi achter geslo ten deuren. De 33-jarige Brit doet mee aan de 'Battle of the Brits', samen met zijn broer Jamie, Daniel Evans en Kyle Edmund. De ex-nummer 1 van de wereld speelde in november zijn laatste partij, daarna speel den zijn heup klachten op. 'Jongens, het gaat altijd om kwaliteit' Hidde van Warmerdam en Thijs Zonneveld Rotterdam Je had één eis voor dit interview. De wijn mocht niet Frans zijn; een Italiaanse moest je hebben. Die eis hebben we ingewilligd. Het is dus vooral pro-Italiaans, niet zozeer anti-Frans. Het kan niet anders of jij speelde dat je een Italiaanse renner was, vroeger. Een Italiaan, uiteraard. Wilfried de Jong: ,,Voor mij gaat wielrennen niet om uitsla gen. Ik schrijf er ook nooit over.'' FOTO ANP - Wilfried de Jong o a 0) Het uitgestelde EK geeft Mem phis Depay extra tijd om topfit te worden, maar de spits van Olympique Lyon voelt zich zo goed als klaar voor een herstart. De vraag is alleen nog wanneer die rentree exact volgt in Frank rijk. Sjoerd Mossou Rotterdam Memphis Depay. foto bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24