Douwe Egberts maakt een denderend beursdebuut V TUI ECONOMIE 23 Eerste beursgang sinds het uitbreken van de coronacrisis De eerste beursgang in Amsterdam sinds de coronacrisis werd een daverend succes. Het aandeel, dat voor 31,50 euro naar de beurs ging, ging meteen met meer dan 10 pro cent omhoog. Een knappe prestatie, want het aandeel was al redelijk hoog geprijsd voor de beursgang. In totaal haalt het bedrijf - be kend van merken als Pickwick, Senseo en l'Or - met de beursgang 2,3 miljard euro op. Dat geld zal worden besteed aan het aflossen van schulden en investeringen. MoederbedrijfJDE Peet's let ook op overnames. Met de beursgang breekt een nieuw hoofdstuk aan voor de van origine Friese koffiebrander. Douwe Eg berts was al een internationale spe ler toen het in de jaren 70 van de vo rige eeuw werd overgenomen door het Amerikaanse Sara Lee. Een echt gelukkig huwelijk was het niet. Douwe Egberts stond, ze ker in Nederland, voor topkwaliteit. En met de uitvinding van de Sen- seo, samen met Philips, was het ook een innovatief merk. Koffiepads werden een doorslaand succes, maar met een keerzijde. Sara Lee was meer bezig met haar vlees- en bakkerijdivisies in de VS dan met haar koffie en theedochter. Senseo was een melkkoe voor het bedrijf. Klachten over de teruglo pende kwaliteit van de Senseopads werden bevestigd toen DE, inmid dels omgedoopt tot DE Master- blenders 1753, in 2012 naar de beurs in Amsterdam ging. Toenmalig topman Michiel Herkemij erkende dat er steeds minder koffie in een pad werd gedaan. Maar dat zou ver anderen, beloofde hij. Wat ook veranderde was de sta tus van beursgenoteerd bedrijf. Nog geen jaar na de beursgang werd DE overgenomen door JAB. Dat is het investeringsvehikel van de puissant rijke Duitse familie Rei- mann, die fortuin maakte in de schoonmaakmiddelenbranche. Hip In de jaren daarna volgde een snelle expansie. Koffie werd wereldwijd steeds hipper en daar profiteerde DE volop van. Zo werd een keten van eigen koffietentjes opgezet en werden veel nieuwe smaakjes voor thuisgebruik geïntroduceerd. Kof fie werd een speerpunt voor JAB en er volgden diverse overnames, zoals die van de Amerikaanse koffieketen Peet's Coffee. Inmiddels is JDE Peet's goed voor zo'n 10 procent van de wereldwijde koffieverko pen. Het bedrijf haalde in 2019 een omzet van 6,9 miljard euro en een nettowinst van een kleine 600 mil joen euro. De beursgang was al eerder aan gekondigd, maar werd uitgesteld vanwege de pandemie. Die raakt het bedrijf ook,vooral de tak die koffie verkoopt aan hotels en res taurants. De tak voor thuisverkoop profiteert juist omdat mensen nu veel meer thuis consumeren. Vakantiepark Westerbergen -j>;scovtr<^r Vakantiepark Slagharen zaterdag 30 mei 2020 Voor de tweede keer in acht jaar tijd ging koffiebrander Douwe Egberts gisteren naar de Am sterdamse beurs. Het aandeel werd met open armen ontvan gen door de beleggers. Peet Vogels Amsterdam Fabien Simon van JDE Peet's, het moederbedrijf van Douwe Egberts, slaat op de gong van de beurs in Amsterdam. foto anp 1% Het aandeel van het koffi ebe- drijf dat voor 31,50 euro naar de beurs ging, schoot meteen met meer dan 10 procent omhoog. 5 dagen, logies, Type Meidoorn. O O O Aankomst oktober, vanaf J J 4 dagen, logies, Type Hacienda. Aankomst september, vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23