VKA4É DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 ECONOMIE Wie betaalt een nieuw stelsel? 1^ Vakbondsbestuur der Tuur Elzinga wist het begin deze week zeker: een op voorhand historisch akkoord over een nieuw pensioenstelsel was op een oor na gevild. Eind deze week konden de handtekeningen worden gezet. Dacht hij. ?*7 Europa staat op het punt om 750 miljard euro, zo'n 6 pro cent van de Europese econo mie, uit te geven om de herstart te stimuleren. Een realistisch plan als je het mij vraagt. Zelf berekende de Europese Commissie dat de econo mie volgend jaar 1,8 procent harder kan groeien en tot 2024 zelfs 2,3 procent harder. Dat is hartstikke mooi natuurlijk, maar het betekent ook dat Spanje en Italië veruit de grootste hap van de koek gaan krij gen. Om precies te zijn is het voor stel van de Commissie om bijna het dubbele (zo'n 90 miljard) als gift aan beide landen uit te keren, dan als lening (50 miljard). Als de fiscaal zuinigsten in Eu ropa kunnen wij wel argumenten bedenken om hier niet in mee te gaan. Ten eerste lijken de voorlo pige vertrouwenscijfers over de economie in de eurozone te laten zien dat we weliswaar nog in reces sie zijn, maar dat het dieptepunt is bereikt. Waarom stimuleren als de economie vanaf nu zelf de weg om hoog zal vinden? Een veel gehoord maar helaas onzinnig argument. Want zelfs al blijft het virus onder controle vanaf nu, dan zullen de na sleepeffecten van werkloosheid, in vesteringsonzekerheid en consu menten die niet besteden omdat ze werkloos zijn geworden een tweede dip in de economie veroor zaken later dit en volgend jaar. Een dip die we met overheidsstimule- ring nu nog kunnen verzachten. te zijn is dat wij onze zaakjes rela tief goed op orde hebben en de im pact van het virus minder groot lijkt te zijn dan in Italië, Spanje, Frankrijk en zelfs Duitsland. Waarom moeten wij meebetalen aan het herstel van landen die har der getroffen zijn? Het is niet uit so lidariteit noch vanwege het feit dat een land als Italië geen schuld heeft aan de naar verwachting drie keer zwaardere economische klap dan bij ons. Waar het om gaat is vooral eigenbelang. Europa is onze veruit belangrijkste exportmarkt en ex port is goed voor twee derde van onze groei. Als ze in de rest van Eu ropa weinig te besteden hebben dan verkopen wij hun geen produc ten of diensten. geldt trouwens in veel bredere zin dan alleen voor de economie. De International Labor Organisation, een instituut dat zich bezig houdt met onderzoek naar werk wereld wijd, heeft berekend dat sinds de corona-uitbraak er al 11 procent minder uren gewerkt wordt. Dat Als ze in de rest van Europa weinig te besteden hebben, verkopen wij hen geen producten of diensten gaat om zo'n 305 miljoen voltijds- banen die er dus niet meer zijn. Wij hebben het geluk dat door de NOW-regeling van onze overheid zo'n 2 miljoen werkenden in loon dienst blijven, maar in de meeste landen is dat geluk er niet. Nu kun nen we denken: pech voor hen en wat hebben wij daarmee te maken? Maar als je bedenkt dat een op de zes jongeren in de wereld sinds co rona zonder werk zit, dan is dat een bron van sociale onrust, potentieel geweld en conflict. de kansen op economisch herstel zo groot mogelijk te maken. Niet dat we naïef moeten tekenen bij het kruisje, maar wel dat we het grotere geheel moeten proberen te blijven zien. Adyen Unilever Shell Fugro Niets blijkt minder waar. De Neder landse 'polder' heeft voor de zoveel ste keer meer tijd nodig om alle plooien glad te strijken. De grootste plooi is als altijd geld, veel geld. De verwezenlijking van het nieuwe pen sioenstelsel vergt onder meer zo'n 60 miljard euro en dat heeft niemand in zijn achterzak - werkgevers niet, werknemers niet en ook het rijk hikt enorm tegen het immense bedrag aan. In vier vragen proberen wij u door de moeilijke materie te loodsen. Waarom is er eigenlijk een nieuw pensioenstelsel nodig? Dat het pensioenstelsel toe is aan een forse verbouwing was tien jaar gele den al duidelijk. In het huidige stelsel garanderen de pensioenfondsen min of meer een bepaald pensioen. Om die garantie waar te kunnen maken, moeten de fondsen over voldoende vermogen beschikken. Hoeveel dat moet zijn, wordt bepaald door de re- kenrente. Die rente daalt al jaren, waardoor pensioenfondsen gedwon gen zijn steeds meer vermogen in kas te houden. Daardoor is er geen geld meer om de pensioenen te indexe ren: mee te laten stijgen met de infla tie. Als alles bij het oude blijft, drei gen aan het eind van dit jaar zelfs forse kortingen te moeten worden doorgevoerd. Tegelijkertijd renderen de beleg gingen van de pensioenfondsen uit- stekend, waardoor ons pensioenver mogen aangroeide tot 1600 miljard euro! Nog nooit zat er zoveel geld in de pensioenpotten en toch dreigt aan het eind van het jaar een korting. Nog moeilijker uit te leggen is dat de pen sioenfondsen de premie moeten ver hogen om de tekorten niet verder op te laten lopen. Met andere woorden: de premies worden steeds hoger en de pensioenen lager, terwijl de pen sioenpot overvol is. Dat valt aan nie mand meer uit te leggen. Vandaar dat het stelsel op de schop moet. Een ander teer punt is de 'door sneepremie'. Nu bouwt iedereen die pensioenpremie betaalt jaarlijks het zelfde percentage aan pensioen op. Dit systeem werkte prima toen ie dereen zijn werkzame leven bij de zelfde baas bleef. Maar tegenwoordig veranderen mensen vaker van baan. Bovendien zijn ze soms werknemer en dan weer zelfstandig ondernemer (zzp'er). Voor die mensen kan een doorsneepremie heel nadelig uitpak ken. Wat gaat er (hoogstwaarschijnlijk) veranderen? De rekenrente wordt als maatstaf af geschaft. Dat is een enorme verande ring. In het nieuwe pensioenstelsel beloven de pensioenfondsen niet langer een gegarandeerd pensioen. In plaats daarvan geven ze een verwacht pensioenkapitaal. ^0 @sandraphlippen erste fonds Lurooa dien groter be ang Een tweede argument om tegen Het argument van eigenbelang Alleen al daarom is het zaak om Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 30 mei 2020 GO Het betaalbe- drijf voerde de schaarse stijgers aan. Bescheiden winst voor het levensmid delenconcern Het olie- en gasconcern leverde wederom in. De bodem onderzoeker kampte met een adviesverlaging door ING. Meer beursnieuws? AD.nl/Economie a> E o Pensioenen Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20