CORONAVIRUS PlaqueniP 200 mg NIEUWS 19 SANOFlO filmomhulde tabletten comprimés pelliculés Filmtabletten hydroxychloroquinesulfaat sulfate Hydroxychloroquinsulfat d'hydroxychloroquine ag één: op- laaddosis van 600 mil ligram chlo- roquine, 12 uur later 300 milligram. Dag twee tot en met vijf: twee keer 300 milligram. Innemen met water.' Dat was begin maart het advies van een landelijk expertteam aan col lega's in ziekenhuizen die hun afde lingen zagen volstromen met corona patiënten die naar adem hapten. Een goed werkend medicijn was er niet. De Stichting Werkgroep Antibi- oticabeleid (SWAB) - een club be staande uit artsen, beroepsverenigin gen en het RIVM - koos voor een hoopgevend malariamedicijn, waar later wereldwijd gekte over uitbrak. Een beroemde Franse infectioloog claimde patiënten te genezen, de Amerikaanse president Trump kocht miljoenen doses en in eigen land kreeg een farmaceut dag en nacht bewaking nadat opdringerige opko pers voor zijn deur stonden voor het 'wondermiddel'. Maar of malariamedicijn chloro- quine of 'zusje' hydroxychloroquine écht werkten, wist niemand. Het bleef een gok. Het advies aan de Ne derlandse artsen was gestoeld op laboratoriumproeven, waar het mid del het virus wist af te remmen. ,,We wisten niet precies wat het in de mens deed, maar we hoopten op minder doden, minder ic-opnames of ten minste sneller herstel'', vertelt SWAB-voorzitter Mark de Boer, internist-infectioloog bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). De afgelopen maanden werden bijna 12.000 coronapatiënten opge nomen. Ziekenhuisexperts schatten dat 70 tot 90 procent van de patiën ten het malariamedicijn heeft gehad. Navraag door deze krant bij een tien tal ziekenhuizen bevestigt dit beeld. In het Isala ziekenhuis in Zwolle kregen 279 van de 410 coronapatiën ten chloroquine. ,,Vanwege bijwer kingen heeft niet iedereen de volle dige vijf behandeldagen afgemaakt'', zegt een woordvoerder. Kortsluiting Ook in het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis (ETZ) in Tilburg kregen tweehonderd tot driehonderd pa tiënten het middel, zo'n 70 procent. ,,Wij hebben het vooral gebruikt bij mensen met relatief milde klachten'', vertelt internist Marvin Berrevoets. ,,Coronapatiënten kunnen plotseling snel zieker worden. De hypothese is dat dit komt door een soort kortslui ting in het afweersysteem. Door op tijd chloroquine of hydroxychloro- quine toe te dienen, wilden we deze kortsluiting voorkomen.'' Toch waren er ook ziekenhuizen, zoals het Erasmus MC en het Maas stad Ziekenhuis in Rotterdam en het Amsterdam UMC, die het omstreden middel nooit hebben gebruikt. Juist vanwege gebrek aan bewijs. De twijfel sloeg half april toe, zegt SWAB-voorzitter Mark de Boer. ,,Er waren kleinere studies in China en Frankrijk verschenen die geen ver schil aantoonden wanneer het mid del aan coronapatiënten werd gege ven. Zo langzamerhand kregen we wel een idee waar dit naartoe ging.'' Ook de bijwerkingen van de malaria middelen zijn niet mals. Naast lever en nierproblemen en epileptische aanvallen kunnen ernstige hartrit mestoornissen optreden, soms met dodelijke afloop, blijkt uit onderzoek dat recent in medisch tijdschrift The Lancet verscheen. Over dit opzienbarende onderzoek bestaan inmiddels twijfels. ,,Matig en van gebrekkige kwaliteit'', vindt in ternist Berrevoets. Vooral de conclu sie dat de kans op sterfte 45 procent hoger ligt bij gebruik van malaria medicijnen is volgens hem verdacht. ,,Wij denken dat de overlijdens niet noodzakelijkerwijs door de hydroxychloroquine komen'', zegt ook SWAB-voorzitter De Boer. ,,Artsen deelden dit medicijn uit aan de relatief ziekere patiënten. Bij deze mensen was de kans sowieso groter dat ze zouden overlijden, ómdat ze zo ziek waren. Dus schrijft u alstublieft niet op dat deze studie nu hét bewijs is dat er door malariamedicijnen meer patiënten zijn overleden. Dat is niet waar.'' Hoopgevend Volgens De Boer zijn er in Nederland geen patiënten overleden door het massale gebruik van chloroquine en hydroxychloroquine. ,,We hebben nadrukkelijk instructie gegeven om alle patiënten te monitoren, door middel van hartfilmpjes. Als een pa tiënt dreigde te verslechteren, kon er onmiddellijk worden ingegrepen.'' Dat nabestaanden met vragen over de werking van de middelen blijven zitten, kan hij zich voorstellen. ,,Maar de zorgvuldige manier waarop er in Nederlandse ziekenhuizen wordt ge werkt, maakt de kans op schade heel klein. Ook is de behandeling met de patiënt of familie besproken. Dokters hebben hen uitgelegd: 'Er is een hoopgevend oud-malariamiddel, dat mogelijk voordeel heeft, maar we Natuurlijk is iedereen teleurgesteld dat dit middel niet doet waarop we gehoopt hadden weten het niet zeker. Er zijn óók na delen en onzekerheden. Wat vindt u zelf?''' De Boer zegt op basis van de gege vens van toen opnieuw hetzelfde be sluit te nemen. ,,Ons advies is ook geen religie, hè. We hebben niet ge zegd: 'We geloven hierin en dat prak tiseren we.' We zeiden juist: 'Als blijkt dat het niet werkt, schroeven we het meteen terug.' Er is hier sprake van voortschrijdend inzicht. Niemand wist wat de precieze wer king was en we hadden wel zieken huizen vol met doodzieke mensen, waar we verder niets anders voor hadden. Het had ook wél kunnen werken. Natuurlijk is iedereen te leurgesteld dat dit middel niet doet waarop we gehoopt hadden.'' Twijfels Nog vóór de Lancet-studie besloot de SWAB, op basis van vijf kleinere stu dies, de malariamedicijnen per 1 mei niet langer te adviseren. Het is niet duidelijk of alle ziekenhuizen direct stopten. Het Zwolse Isala schreef bij voorbeeld op 10 mei nog chloroquine voor. Ondanks alle twijfels worden de malariamedicijnen ook nu nog ge bruikt in Nederland. Zo'n tien zie kenhuizen, waaronder het Tilburgse ETZ, doen mee aan een studie naar de werking van de twee middelen. Is dat niet gevaarlijk? ,,We weten inder daad niet zeker of chloroquine en hydroxychloroquine schadelijk zijn voor coronapatiënten. Dat is een risico, ja. Maar er is een veiligheids commissie die streng meekijkt'', be nadrukt ETZ-internist Berrevoets. Deelnemers worden via hartfilmpjes en bloedtesten nauwgezet in de ga ten gehouden. ,,We behandelen al leen patiënten die matig ziek zijn. Mensen die ic-waardig zijn, of heel slecht liggen op de verpleegafdeling, vallen buiten de studie.'' zaterdag 30 mei 2020 GO Ziekenhuisdokters volgden mas saal het advies van een landelijke club van experts om coronapatiën ten te behandelen met een mala riamedicijn. Maar het middel werkt niet en doet mogelijk meer kwaad dan goed. ,,Ons advies was géén religie.'' Paolo Laconi Hanneke van Houwelingen Leiden - Mark de Boer, LUMC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19