CORONAVIRUS II NIEUWS 17 Ton Heerts draaide recent, bijna hoogstpersoonlijk, de deur van twee slachthuizen op slot, omdat er niet genoeg gebeurde om corona besmettingen te voorkomen. Hij kruist de degens met een sector die in zijn omgang met werknemers 'op het dunste koordje loopt'. Als burgemeester van Apeldoorn let Ton Heerts logischerwijs wat meer op zijn woorden dan als voorzitter van vakbond FNV, de functie die hij tot 2016 vervulde. Toch zal de vak bondsman in hem deze week weer even wakker geworden zijn. Als voorzitter van de Veiligheidsregio Noordoost-Gelderland was hij direct betrokken bij de sluiting van twee Vion-slachterijen; vorige week die van Groenlo en deze week die van Apeldoorn. In beide gevallen lag de kwetsbare positie van arbeidsmigranten daar aan ten grondslag. Zowel thuis, op hun werkplek als in de busjes die hen van de ene plek naar de andere bren gen, kunnen zij maar amper vol doende afstand tot hun collega's houden. Corona-uitbraken - zoals in Groenlo - liggen daardoor op de loer. In de nasleep daarvan kwam een term als 'moderne slavernij' voorbij, iets waar Heerts als vakbondsvoor man al voor waarschuwde. ,,Dat soort termen zijn mij vanuit mijn verleden inderdaad niet vreemd. Laat ik het zo zeggen: deze crisis maakt heel helder hoe er in bepaalde sectoren wordt ge opereerd.'' ,,Dinsdagavond zaten mensen van de vleesverwerkende industrie bij mi nister Schouten, en beloofden ze alles goed te regelen. Daarvoor hadden ze al afspraken gemaakt binnen onze Veiligheidsregio, met mij en burge meester Marcouch van Arnhem. Nou, dan ga je naar bed en sta je de vol gende dag weer op en zie je hoe het misgaat bij de slachterij in Apel doorn. En dan denk je: we hadden toch iets afgesproken?'' ,,De sluiting in Apeldoorn was op 27 mei. We zitten bij de gemeente sinds 11 maart in crisisstructuur. Toch lijkt het of niet iedereen heeft meegekre- hun administratie. Het vermoeden bestaat dat werknemers die op last van de Nederlandse overheid in qua rantaine zaten in Duitsland aan het werk zijn gezet. Deze crisis maakt heel helder hoe er in bepaalde sectoren wordt geopereerd ,,Het feit dat een ketenpartner mis schien een last onder dwangsom krijgt, geeft aan dat ze daar op het dunste koordje lopen wat er thans bestaat. Die uitzendconstructie reken ik ook Vion aan. Vion zal dagelijks aantoonbaar het vertrouwen moeten herwinnen. In alle sectoren met ar beidsmigranten moeten we met dit soort dingen aan de slag. Ook met mijn collega-burgemeesters ga ik daar meer werk van maken. Deze week zei iemand - ik zal niet zeggen wie - tegen me dat het ook deels de wens van de migranten zelf was om zo te wonen, zodat ze meer geld over hielden. Ik heb het aangehoord. Laat ik het zo zeggen: die uitspraak heeft alles in mij geactiveerd om juist extra hard door te gaan om het beter te ma ken. We zijn in Nederland: elk mens verdient hier een fatsoenlijke plek om te wonen en te werken.'' gen dat we in een crisis zitten. De ernst van dit virus moet echt tot in de haarvaten van het bedrijfsleven doordringen. Nu zie je hoe groot de ketens zijn. Ik denk dat bij Vion in middels wel duidelijk was dat er iets moest veranderen, maar naast de slachterijen heb je bijvoorbeeld ook met de uitzendbureaus te maken.'' ,,Ze zijn al eerder door ons aange sproken. De politie heeft busjes met migranten staande gehouden en dui delijk gemaakt dat ze in overtreding waren. Half april heeft de politie ook bij de slachterij een signaal afgege ven, en op 16 april hebben we een brief naar Vion gestuurd. Ook cam pings en vakantieparken in de buurt kregen een brief waarin de regels werden toegelicht. Ze waren dus ge waarschuwd." „De voedselketen hoort bij de vitale sectoren, dus ze moeten doorwerken. Maar je ziet nu wel hoe de keten georganiseerd is, van werk tot huisvesting, en met versnipperd toezicht. Het is goed dat Emile Roemer daar als speciaal gezant van het kabinet onderzoek naar doet.'' De besmettingsgolf in de slacht huizen, die er gisteren ook voor zorgde dat het slachthuis van Van Rooi Meat in Helmond tij delijk dicht moet, komt niet uit de lucht vallen. Eerder ging het mis in onder meer de VS en Duits land. De vraag is hoe het er in de an dere Nederlandse slachthuizen voor staat. De GGD maakt nu op verzoek van minister Schouten een plan om de situatie met behulp van testen in beeld te brengen. ,,We zijn wel bezig om dat voor te be reiden, maar de GGD in onze regio heeft op dit moment niet de capaci teit om iedereen te testen. Er komt veel op ze af, dat kan gewoon niet al lemaal tegelijk. De vraag is ook wat er gebeurt als je iedereen in alle slachte rijen test. Wat nou als in alle slachte rijen medewerkers besmet zijn, leg je dan alle slachterijen stil?'' „Dat klopt. Ik heb daarover contact met mijn collega's in Brabant en met de Nationaal Coördinator Terroris mebestrijding en Veiligheid. Maar de volksgezondheid staat voorop. Alle regio's zijn serieus bezig de situatie in de slachthuizen te onderzoeken. Daar zijn afspraken over gemaakt." Met zijn Duitse collega's probeert Heerts ondertussen te voorkomen dat de brandhaard die in de slacht huizen in de grensregio ontstond zich verder uitbreidt. Van alle ar beidsmigranten wordt exact in kaart gebracht waar ze wonen en werken. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Bij Horizon, een groot uitzend bureau in de vleessector, moet er zelfs met een dwangsom worden gedreigd om inzage te krijgen in zaterdag 30 mei 2020 GO 'Alsof niet iedereen heeft meegekregen dat het crisis is' Niek Megens Sander van Mersbergen Apeldoorn Wat is u het meest opgevallen deze week? Wat zegt dat over de vleesindus trie? -Ton Heerts, burgemeester Rekent u dit ook Vion aan? U zei eerder deze week dat u het ver trouwen in dat bedrijf kwijt was, ook vanwege de situatie in de rest van de keten. Werknemers bij slachthuis en vlees verwerker Van Rooi Meat in Helmond. Het bedrijf is gisteren ge sloten, nadat uit een steekproef onder 130 van de 1700 mede werkers bleek dat 21 mensen besmet zijn met het coronavirus. FOTO ROB ENGELAAR Ton Heerts. FOTO: HH Is het niet gek dat de sector nu pas in actie komt? Het lijkt soms of alles onderge schikt is aan het op peil houden van de productie, zelfs de volksge zondheid. Zijn alle medewerkers in Apel doorn al getest? Dat zou een grote crisis in de vleessector betekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17