Belastingontwijkers krijgen het moeilijker 'Tijdperk van 40 jaar ellende is voorbij' oranje fonds NIEUWS 15 Suriname viert exit president Bouterse Eén ding is zeker: het volk van Su riname heeft de Nationale Demo cratische Partij (NDP) van presi dent Desi Bouterse massaal wegge stemd (van 26 naar 16 zetels). Te genstanders van de regering dur ven eindelijk te juichen, ook al is de uitslag nog niet officieel. ,,Dit is een absolute overwin ning'', zegt activiste Xaviera Jessu- run. ,,De NDP is weg uit het machtscentrum. We sluiten een tijdperk van 40 jaar ellende af. Dat begon voor Bouterse in 1980 met zestien militairen die een coup pleegden, en het eindigt voor hem met zestien zetels. Ik ben trots op ons Surinamers.'' Gisteren was bijna 99 procent van de stemmen verwerkt. De Vooruit strevende Hervormings Partij is de winnaar (twintig zetels). VHP-lei- der Chan Santokhi onderhandelt met de ABOP (acht zetels) van Ronnie Brunswijk, de NPS (drie ze tels) en Pertjajah Luhur (twee ze tels) over een coalitie. De NDP heeft de VHP officieel nog niet gefeliciteerd met de over winning. Maar in een spraakbericht dat onder de leden is verspreid, geeft NDP-prominent en minister André Misiekaba (Sociale Zaken en Volksgezondheid) het verlies toe. ,,De kans is niet meer aanwezig dat er verschuivingen plaatsvinden. De kansen zijn niet helemaal uitge- speeld, omdat wij de tweede groot ste partij zijn. De partij is bezig te kijken naar mogelijke samenwer king.'' De verkiezingen verliepen chao tisch. Stemkisten werden soms naar een verkeerde plek gebracht, bij een bureau werd opeens een groep Haïtianen gedropt die kwam stemmen, bij een ander bureau moest opnieuw geteld worden. Het is slechts een greep uit de inciden ten. Het tellen van de stemmen liep enorme vertraging op. Iets later riep president Bouterse nog op tot een hertelling. Dat kan niet, meldt het Onafhankelijk Kies bureau (OKB), dat toezicht houdt. Ook over dividenden die via Ne derland naar belastingparadijzen gaan, zal de fiscus vanaf 2024 een zogeheten bronbelasting gaan heffen. Het kabinet neemt deze stap nu blijkt dat er nog veel meer geld via Nederland naar landen met een heel laag tarief stroomt dan tot dusver werd aangenomen. Uit nieuw onderzoek door De Neder- landsche Bank blijkt dat er in 2018 maar liefst 37 miljard euro aan rente, royalty's en dividend vanuit participatiemaatschappijen in Ne derland de grens over ging rich ting aandeelhouders in belasting paradijzen. Eerder werd nog uit gegaan van 22 miljard euro. Dat verschil is aanleiding om nu een tandje bij te schakelen, aldus staatssecretaris van Financiën Hans Vijlbrief. ,,Dit zijn geen ver boden constructies, maar niet al les wat is toegestaan is gewenst. Dit is niet wat je wilt in je land en dus moet het gewoon stoppen.'' Nederland was al van plan vanaf volgend jaar een bronbelasting over rente en royalty's te gaan hef fen. Over rentebedragen of ver goedingen voor bijvoorbeeld li centies moet dan in Nederland be lasting afgetikt worden, indien het bestemmingsland voorkomt op de lijst van belastingparadijzen. Dit zijn landen die op de Europese zwarte lijst staan of die een winst belasting heffen van 9 procent of minder, zoals Panama. Het gaat om 24 staten, meestal eilanden. Nederland scherpt maatregelen aan tegen sluiproute naar belastingparadijzen Als de Tweede Kamer instemt, gaat vanaf 2024 een soortgelijke bronbelasting gelden voor divi denden die naar dergelijke laag belastende landen stromen. Vol gens Vijlbrief gaat het om 'enkele miljarden' per jaar. Op deze divi denden komt een heffing zoals het tarief van de winstbelasting. Elk jaar stroomt 200 miljard euro aan rente, royalty's en divi dend via Nederland naar andere landen. 163 miljard gaat naar lan den met een 'normaal tarief'. De bronbelasting treft vooral brie venbusfirma's. Veel zal de maatre gel niet opleveren: de brievenbus firma's zoeken waarschijnlijk een ander vestigingsland. Doe je mee? Alleen samen kunnen we ervoor zorgen dat niemand er alleen voor staat. Doe je mee? Wil je ook iets betekenen voor een ander? In deze tijd waarin we allemaal apart zitten, is het Oranje Fonds extra actief om mensen te verbinden. Dat doen we als grootste sociale fonds van Nederland al sinds onze oprichting in 2002. Zo zorgen we dat niemand er alleen voor staat. Door sociale projecten te steunen en door mensen te helpen er voor een ander te zijn. Dat is, en blijft de komende tijd, belangrijker dan ooit. Ook jij kunt iets doen. Kijk wat jij kunt doen op oranjefonds.nl/ikdoemee zaterdag 30 mei 2020 GO Geleur met stembussen, ge opende dozen met uitslagen, beschuldigingen van fraude en tegenstrijdige berichten: de ver kiezingen in Suriname zijn een klucht geworden. De uitslag laat nog op zich wachten, maar het volk viert alvast het einde van president Bouterse. Tonny van der Mee Paramaribo M Bij het tellen van de stem men in Para maribo woedt een discussie over een open gemaakte doos met stembiljetten. FOTO ANP Het kabinet neemt extra maat regelen om belastingontwijking via in Nederland gevestigde brievenbusfirma's tegen te gaan. Laurens Kok Den Haag #ikdoemee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15