Nee tegen turbines in Kanaalzone Tweespalt in raad over vluchtelingenkinderen 7 MUSEUM HET BOLWERK METAMORFOSE Een spectaculaire heropening had museum Het Bolwerk in april in gedachten. Het pand heeft een kleine metamorfose ondergaan. De tentoonstelling over vestingwerken is vanaf 2 juni alsnog te zien in IJzendijke. Het museumbestuur kon niet wachten de deuren in april weer te openen. Redenen genoeg. De indeling is veranderd en een kamer op de eer ste verdieping is vernieuwd. ,,Dit was een donkere ruimte, met stickers op de ramen. Er hingen kaarten die zo gedetailleerd wa ren, dat niemand ze kon lezen", vertelt voorzitter Matthieu Jans sen tijdens een rondleiding. De kamer is geëvolueerd tot een lichte ruimte, die nog ruikt naar de be kende Zweedse meubelwinkel. Vol met boeken en een computer. ,,Zo kun je extra informatie opzoe ken." Coronamaatregelen Bezoekers kunnen twee maanden later dan gepland de kamer be wonderen. De coronamaatregelen vergen veel van Het Bolwerk. ,,We werken vaak met vrijwilligers, die bijna allemaal 70+ zijn. Die kun nen we niet voor de leeuwen gooien, dus we doen het met min der handjes", aldus Janssen. Het museum mag maximaal dertig be- zoekers tegelijkertijd ontvangen. Vanaf dinsdag kunnen die zich onderdompelen in de vesting bouw. Het Bolwerk doet dat sa men met het Belfort in Sluis en het Uilenspiegelmuseum in Damme onder de naam 'Bastion zonder grenzen'. ,,Omdat de vesting Damme vierhonderd jaar bestaat", verklaart vrijwilliger Harold van Damme. In IJzendijke gaan de schijnwerpers op de vestingwer ken, forten, schansen en linies in de Zwinstreek. Een groot gedeelte is ingericht voor Simon Stevin. Van Damme: ,,Die kon niet ont breken in de geschiedenis van de vesting IJzendijke. De eerste ves- tingswerken zijn tijdens de Tach- Steen was duur, klei kon je zelf graven en had je meteen een gracht om de wallen tigjarige Oorlog uitgevoerd door de Spaanse hertog van Parma, de landvoogd van de Nederlanden. Toen Maurits IJzendijke op de Spanjaarden veroverde, kreeg Ste- vin de opdracht de vesting uit te bouwen." Stevin, in 1548 geboren in Brugge, moet de vesting aanpas sen aan de Hollandse eisen. ,,De muren waren van steen, maar de nieuwste kanonnen schoten die tot poeder", weet Janssen. Vesting wallen van aarde of klei waren de oplossing. Van Damme: ,,Steen was duur, klei kon je zelf graven. Dan had je direct een gracht om de wallen. En in de klei slaan kogels plat." Stevin maakte van IJzen- dijke, toen nog Isendyck, een ves ting met zes bastions, die vanuit de lucht op sterren lijken. ,,Zo wa ren alle dode hoeken van de ves ting verdwenen en kon je de aan vallers overal zien. Hoe meer ster ren, hoe veiliger", vertelt Janssen. Ook Het Bolwerk heeft aan de veiligheid geschaafd, zodat ieder een genoeg afstand kan houden. Janssen: ,,Op 1 april wilden we flink uitpakken, nu doen we het op 2 juni." Door de verlate opening duurt het museumseizoen wel langer. „Normaal loopt het tot 31 oktober, nu tot het einde van het jaar." Toch zal het er heel anders aan toegaan dan normaal. Lezin gen zijn tot september uit den boze. In de kamer waar films te zien zijn, staan nu maar vijf stoe len. Janssen: ,,Meer bezoekers mo gen daar gewoon niet komen. Voor alle musea gelden dezelfde regels. Of het nu het Rijksmuseum is, of Het Bolwerk." Terneuzen 'Plaats nieuwe windturbines maar op zee of in industriegebied Vlis- singen-Oost', daar kwam kortweg de mening van de tegenstanders bij TOP/Gemeentebelangen, PVV, VVD, Sociaal Terneuzen en 50Plus op neer. 'De Kanaalzone waar mensen al dicht op de industrie le ven, is daarvoor niet geschikt'. De voorstemmers, waaronder CDA, PvdA en Christenunie, wezen erop dat Terneuzen zijn verant woordelijkheid voor het halen van de klimaatdoelstellingen niet kan en mag ontlopen. Zij stonden er wel achter dat er op de Axelse Vlakte en in de Paulinapolder bij Raad keurt regionale afspraken nieuwe duurzame energie wel goed Biervliet enkele windturbines bij kunnen komen. De Terneuzense gemeenteraad keurde overigens wel in meerder heid de regionale afspraken voor nieuwe, duurzame vormen van energieopwekking goed. Rogier Polderman, projectleider bij Zeeuwind dat 2500 leden telt, vindt de afwijzing van de komst van extra windturbines dan ook verbazingwekkend. ,,Als je de kli maatdoelstellingen onderschrijft, moet je daar ook de consequenties aan verbinden. Een raadsmeerder- heid in Terneuzen doet dat niet." Zeeuwind en partner Eneco gaan zich beraden. Alsnog de plan nen voor de Axelse Vlakte en de Paulinapolder proberen door te zetten, of niet. Afgelopen jaren hebben beide partijen tal van be wonersbijeenkomsten gehouden in de Kanaalzone, waarna plannen voor windturbines bij onder meer Sas van Gent zijn geschrapt. Pol derman: ,,Er is dus wel degelijk ge luisterd." Op voorstel van de SP heeft de Ter- neuzense gemeenteraad dat uitge sproken, in navolging van onder meer Middelburg en Reimerswaal. ,,We mogen niet wegkijken bij het grote leed van deze kinderen", al dus initiatiefnemer Jean-Paul Ca- steleijn (SP). ,,Waar het kan, moe ten we altijd opstaan voor kinder rechten." Hij kreeg daarvoor zeker niet alle handen op elkaar. ,,Dit is een zaak van de rijksoverheid, niet van een gemeente", aldus de tegen stemmende partijen TOP/Ge meentebelangen, PVV en VVD (14 zetels). 'Het is belangrijk dat ook Terneuzen dit signaal afgeeft naar Den Haag', stelden de voorstem mers hiertegenover. Voor stemden: CDA, PvdA, ChristenUnie, SGP, GroenLinks, 50Plus, SP, Sociaal Ter- neuzen en D66 (17 zetels). Wethouder Paula Stoker sprak 'van een symbolische actie' en stelde dat de rijksoverheid hierin in elk geval het voortouw moet ne men. Dat is volgens haar belangrijk om geld voor eventuele opvang te kunnen krijgen. imon \tevin zaterdag 30 mei 2020 VL Schijnwerper op de vestingbouwers Bob Maes IJzendijke -Harold van Damme De komst van meer windturbi nes in Terneuzen is wegge stemd door een kleine meer derheid (zestien tegen vijftien stemmen) in de Terneuzense gemeenteraad. Energiecoöpe ratie Zeeuwind is zwaar teleur gesteld. Als het nodig is, moet ook Ter- neuzen bereid zijn alleen staande kinderen uit Griekse vluchtelingenkampen op te van gen. Harmen van der Werf Terneuzen Sterctenbovwing Legermeting fating JJzei Matthieu Janssen (links) en Harold van Damme praten elkaar bij over Simon Stevin. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 144