onafhankelijk voorzitter TEJO-huis zet deur weer open Eerste potje is gespeeld op beachvolleybalveld AVC '87 II 6 Rollengordijn voorkomt dat stroomdraden op tomatenkassen vallen In de felle zon op vijftig meter hoogte klimmen en klauteren om veilig een oude stroomsnelweg op te ruimen. Het is een klusje dat be paald niet aan iedereen is besteed. ,,Je moet vooral geen hoogtevrees hebben", zegt Wouter Delleman van netbeheerder TenneT terwijl boven hem druk met draden, vei- ligheidslijnen en touwen wordt ge werkt. Samen met Dirk-Pieter van Es van aannemer Spie laat hij graag zien hoe zo'n klus geklaard wordt. ,,Het gebeurt niet vaak dat een ver binding helemaal verdwijnt. Meestal blijven de masten staan en vervangen we alleen de draden." Het stuk 38okV-lijn bij Rilland vormt dus een uitzondering. Tech nisch gezien had de verbinding nog jaren meegekund. Maar de toe komstige aanleg van de nieuwe 38okV-lijn tussen Borssele en Ril land en het vorig jaar opgeleverde hoogspanningsstation met bijbe horende verbindingen maken dit deel stroomsnelweg overbodig. Delleman: ,,Als de nieuwe lijn hele maal klaar is, zal er nog meer afge broken worden: 21 kilometer i50kV-lijn en 21 kilometer 38okV- lijn door de Zak van Zuid-Beve land." Op plaatsen waar de draden boven bebouwing loopt, moeten extra voorzorgsmaatregelen wor den genomen. Als een draad knapt of losschiet, kan dit enorme gevol gen hebben. Al heeft Van Es in de vijftien jaar dat hij zich werkt met hoogspanningslijnen dit nog nooit meegemaakt. ,,Bij het uitlieren zor gen de we dat de draden altijd op Bij het uitlieren zorgen de we dat de draden altijd op spanning blijven spanning blijven en dus de onder grond niet kan raken. Uit voorzorg zorgen we dat het land eronder wel helemaal vrij is, mocht er toch iets misgaan." Boven de kassen kan dat niet. Het werk eronder stilleggen is al helemaal geen optie. In de twee weken dat de operatie duurt, groeien de gewassen door en moe ten de tientallen mensen aan het werk blijven. De oplossing is een zogeheten rollengordijn: een touw dat boven de te verwijderen draad hangt en om de vier meter wordt vastgemaakt. ,,Zo kan de lijn maxi maal vier meter naar beneden val len." Om risico's zo klein mogelijk te houden, staan het team van 20 man verspreid over de lijn en geven ze elkaar via portofoons instructies. Verdwenen Vorig jaar is al de helft van alle dra den aan één kant van de masten verwijderd. De voorbereidingen voor het werk zijn vorige week be gonnen. Rond juli is de hoogspan ningslijn boven het kassengebied helemaal verdwenen. Brabantse Wal Het Goese TEJO-huis (het enige in Zeeland) bestaat inmiddels twee jaar. Jongeren tussen de 10 en 20 jaar kunnen er zonder afspraak of ver wijzing terecht voor een gesprek met één van de (psycho-)therapeu- ten die er op vrijwillige basis wer ken. Veel jongens en meiden maak ten daar gebruik van, maar nadat het coronavirus zich in Nederland liet zien, is het aantal nieuwe aan meldingen gedaald. De afgelopen negen weken hebben slechts vijf nieuwe jongeren zich gemeld. ,,We hebben via de digitale weg wel 33 gesprekken gevoerd, maar die von den voornamelijk plaats met j onge- ren die we al begeleidden vóór het coronatijdperk'', zegt De Pundert. Als volgende week de deur weer opengaat, hoopt ze dat meer jonge ren weer gaan aankloppen voor gra tis psychische hulpverlening. Ove rigens gaat het Goese TEJO-huis ook door met het voeren van ge sprekken via de digitale weg als jongeren daar behoefte aan hebben. Dat kan bijvoorbeeld met videobel len of chatten. Een 'gewoon' tele foongesprek is ook mogelijk. Hoewel dat onder normale om- We hebben via de digitale weg wel 33 gesprekken gevoerd standigheden niet hoeft, vraag TEJO jongeren om nu vooraf een af spraak te maken als ze naar het huis aan de Frans den Hollanderlaan 21 willen komen. Dat kan door te bel len naar 06-53937099. In het pand zijn maatregelen genomen om ver spreiding van corona tegen te gaan. Meer informatie is te vinden op www.tejo-nederland.nl. we zelf voor de aanleg en onder houd zouden zorgen. De leerlin gen van de brede school kunnen er straks tijdens de gymlessen ge bruik van maken. En als het zwembad open is, zijn de velden ook toegankelijk voor bezoekers van het bad. Allemaal prima: zo komen mensen in aanraking met (beach)volleybal." Met de opbrengst van een actie van de plaatselijke Lions Club werd een flink deel van de begro ting gedekt. Begin april is met de aanleg begonnen. De eerste trai ning stond vooral in teken van kennismaking met beachvolley- bal. ,,Het is voor iedereen allemaal nieuw'', zei Noteboom tijdens de openingssessie. ,,Dan moet je in het begin vooral lekker volleybal len. Maar het wordt de bedoeling dat we in de toekomst serieus trai ning gaan geven.'' '87 toe. ,,We wilden maar wat graag meedenken'', zei Adriaan Noteboom, die namens de club nauw bij de totstandkoming be trokken was. Overleg tussen diverse partijen leidde tot de aanleg van drie vel den. Noteboom: ,,Wij worden ei genaar van de velden en mogen er ook buiten sluitingstijd van Ook scholen kunnen gebruikmaken van het veld bij zwembad De Spetter in Tholen het zwembad gratis gebruik van maken. We zouden de velden bij voorbeeld kunnen verhuren voor beachtennis. Voorwaarde was dat De beachvolleybalvelden krijgen een multifunctioneel gebruik. Naast de Thoolse volleybalclub kunnen leerlingen van de nieuwe brede school en bezoekers van het zwembad gebruik maken van de volleybalvelden op zand. Beachvolleybal heeft de afgelo pen jaren aan populariteit gewon nen. Toen vorig jaar een eerste plan geopperd werd om op het terrein van De Spetter een aantal velden aan te leggen, hapte AVC zaterdag 30 mei 2020 Kabel zonder glasgerinkel weg Na bijna 45 jaar trouwe dienst, wordt bij Rilland een stuk hoog spanningslijn van ruim twee kilo meter afgebroken. Een behoor lijke uitdaging: een flink deel van de loodzware kabels hangt boven het meest breekbare stukje van de omgeving. Op drachtgever TenneT en aanne mer Spie doen er alles aan om deze operatie voor de tomaten- telers zo geruisloos en veilig mogelijk te laten verlopen. Joeri Wisse Rilland Het 'rollen gordijn' een touw met om de vier meter een blok, moet voor komen dat de stroomdraden op de kassen vallen. foto johan VAN DER HEIJDEN - Dirk-Pieter van Es, Spie Samenwerkingsverband Brabantse Wal VO Het toezichthoudend bestuur van Samenwerkingsverband Brabantse Wal VO zoekt een info: swvbrabantsewal.nl/bestuur Jeugdleden van AVC '87 kregen gisteren de eerste training op het nieuwe beachvolleybalveld. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Jongeren met problemen kun nen vanaf volgende week weer fysiek terecht in het TEJO-huis aan de Frans den Hollanderlaan in Goes. De afgelopen negen weken werd digitale hulp aange boden. Dat heeft volgens mede oprichtster Marja de Pundert geleid tot minder nieuwe aan meldingen. „Hopelijk weten de jongeren ons straks weer goed te vinden.'' Rob Paardekam Goes - Marja de Pundert Een kleine twintig jeugdleden van volleybalvereniging AVC '87 namen gisteren de drie vel den van het splinternieuwe 'Werkwijzen Beachcourt' op het terrein van zwembad De Spetter in Tholen in gebruik. Peter van Kouteren Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 139