Vuurwerkverbod komt dichterbij in Middelburg 7 HOOGSPANNINGSLIJN ONTMANTELING Na bijna 45 jaar trouwe dienst, wordt bij Rilland een stuk hoogspan ningslijn van ruim twee kilometer afgebroken. WEER WELKOM CINECITY VLISSINGEN i en behoorlijke uitda ging: een flink deel van de loodzware kabels hangt boven het meest breekbare stukje van de omgeving. Opdrachtgever TenneT en aannemer Spie doen er alles aan om deze operatie voor de toma- tentelers zo geruisloos en veilig mogelijk te laten verlopen. In de felle zon op vijftig meter hoogte klimmen en klauteren om veilig een oude stroomsnelweg op te ruimen. Het is een klusje dat be paald niet aan iedereen is besteed. ,,Je moet vooral geen hoogtevrees hebben", zegt Wouter Delleman van netbeheerder TenneT terwijl boven hem druk met draden, vei- ligheidslijnen en touwen wordt gewerkt. Samen met Dirk-Pieter van Es van aannemer Spie laat hij graag zien hoe zo'n klus geklaard wordt. ,,Het gebeurt niet vaak dat een verbinding helemaal ver dwijnt. Meestal blijven de masten staan en vervangen we alleen de draden." 42 kilometer afgebroken Het stuk 38okV-lijn bij Rilland vormt dus een uitzondering. Technisch gezien had de verbin ding nog jaren meegekund. Maar de toekomstige aanleg van de nieuwe 38okV-lijn tussen Borssele en Rilland en het vorig jaar opge leverde hoogspanningsstation met bijbehorende verbindingen ma ken dit deel stroomsnelweg over bodig. Delleman: ,,Als de nieuwe lijn helemaal klaar is, zal er nog meer afgebroken worden: 21 kilo meter i5okV-lijn en 21 kilometer 38okV-lijn door de Zak van Zuid- Beveland." Op plaatsen waar de draden bo ven bebouwing loopt, moeten ex tra voorzorgsmaatregelen worden genomen. Als een draad knapt of losschiet, kan dit enorme gevol gen hebben. Al heeft Van Es in de vijftien jaar dat hij zich werkt met hoogspanningslijnen dit nog nooit meegemaakt. ,,Bij het uitlieren zorgen de we dat de draden altijd op spanning blijven en dus de on dergrond niet kan raken. Uit voor- Door de wind kunnen de draden nu elkaar raken. Dat geeft af en toe een heel kenmerkend geluid zorg zorgen we dat het land eron der wel helemaal vrij is, mocht er toch iets misgaan." Boven de kassen kan dat niet. Het werk eronder stilleggen is al helemaal geen optie. In de twee weken dat de operatie duurt, groeien de gewassen door en moe ten de tientallen mensen aan het werk blijven. De oplossing is een zogeheten rollengordijn: een touw dat boven de te verwijderen draad hangt en om de vier meter wordt vastgemaakt. ,,Zo kan de lijn maxi maal vier meter naar beneden val len." Om risico's zo klein mogelijk te houden, staan het team van 2o man verspreid over de lijn en ge ven ze elkaar via portofoons in structies. Kenmerkend geluid Vorig jaar is al de helft van alle dra den aan één kant van de masten verwijderd. Aan het begin van de week hingen er nog tien aan de andere kant: negen stroomdraden (drie per fase) en één bliksemge- leider. De voorbereidingen voor het werk zijn vorige week begon nen. Zo zijn alle afstandhouders tussen de kabels verwijderd. Van Es: ,,Door de wind kunnen de dra den nu elkaar raken. Dat geeft af en toe een heel kenmerkend ge luid." Zodra het team van ongeveer twintig mensen klaar is, kan de af braak van de vakwerkmasten zelf beginnen. Rond juli is de hoog spanningslijn boven het kassenge- bied helemaal verdwenen. MIDDELBURG Een volledig ver bod op het afsteken van vuurwerk in Middelburg komt steeds dichter bij. Of het dit jaar al zover is, zal in het najaar blijken. Misschien krij - gen liefhebbers van vuurwerk nog een jaar de kans om te laten zien dat het ook zonder grote overlast en schade kan. Maar wordt het toch (weer) een zooitje, dan is het vol gend jaar zeker afgelopen. Dat bleek donderdagavond tij dens de raadsvergadering. Een ruime meerderheid van de raad wil in september een keuze maken voor ofwel een algemeen vuur werkverbod dat al dit jaar ingaat, of extra strenge maatregelen en vuur- werkvrije zones. Een vuurwerkver- bod kan ook alleen werken als dat er buurgemeenten het ook doen, anders gaan vuurwerkliefhebbers allemaal naar de plek waar het nog wel mag en dan kan de overlast daar juist groter worden. Streng handhaven Met name VVD en LPM willen nog even wachten, omdat het knal vuurwerk al is verboden door de re gering. Een mix van overlast goed in de gaten houden, streng handha ven en verplichte vuurwerkvrije zones vinden zij voor dit jaar vol doende. VVD'er Wilfried Boon man: ,,Maar ontstaat er toch weer rotzooi, dan is het daarna ook echt gedaan." zaterdag 30 mei 2020 SD Geen glasgerinkel als een kabel valt Joeri Wisse Rilland - Dirk-Pieter van Es, Spie Hoogspanningskabels boven het kassengebied bij Rilland worden verwijderd. Het 'rollengordijn', een touw met om de vier meter een blok, moet voorkomen dat de stroomdraden op de kassen vallen als ze onverhoopt los zouden schieten of breken. foto johan van der heijden VLISSINGEN Dat ze blij zijn dat de Vlissingse bioscoop Ci- neCity vanaf maandag (tweede pinksterdag) weer open mag, laten de medewer kers kleurrijk weten. Op een raamaffiche over de hele voorgevel worden mensen welkom geheten. De leus 'Veiliger dan ooit, wel kom als altijd' herinnert be zoekers er niet alleen aan dat ze weer naar de film kunnen, maar ook dat ze de corona maatregelen in acht moeten nemen. Door de ene deur (rechts) naar binnen en door de andere deur (links) weer naar buiten onder meer. Filmklanten moeten zich in de bioscoop natuurlijk aan rou tes en de 1,5 meterregels hou- den. Maar bioscoopbezoek moet ook een ontspannen uitje blijven, heeft communi catiemedewerker Esmay Gun- ter willen symboliseren met de enorme raamposter. Het enorme 'schilderij' bestaat overigens uit stickers, die zijn aangebracht door sign en ont werpbureau Zichtbaar. In een tijd dat er geen grote reizen of festivals kunnen worden be zocht, kun je nog wel wegdro men in 'andere werelden, cul turen en ervaringen' in de bioscoop, stelt Gunter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 138