Jonge frietbakkers in Bru staan te trappelen om te beginnen Tweespalt in raad over vluchtelingenkinderen Weg vrij voor vestiging hotel aan haven Zierikzee 6 Raad zoekt een oplossing FRlt^STYLt Jumpzz springt in fusie met twee collega's Marcel Modde Zierikzee De schillenboer kan eenvoudig, mi lieuvriendelijk en goedkoop langs komen met een elektrische bak fiets, stelt Femke de Vries van GroenLinks voor. In de binnenste den van Delft en Leiden wordt mo menteel geëxperimenteerd met die methode. Coalitiepartner SGP wil gelijk een stap verder zetten en on derzoeken of een combinatie valt te maken met een elektrische distri butienetwerk van pakketten. Out of the box ,,Als je blijft vasthouden aan die tra ditionele grote vuilniswagen, ko men we nooit verder", zegt SGP- fractievoorzitter Florus van der Paauw. Hij pleit voor de inzet van innovatieve vervoerssystemen en wil zo ook een einde maken aan de wildgroei van busjes van bezorg diensten. ,,Het ophalen van het gft is niet het enige knelpunt voor de binnenstad van Zierikzee. Laten we nu eens out of the box denken en kijken wat er mogelijk is om alles gelijk goed aan te pakken. Met een systeem dat elkaar wellicht ver sterkt." De proef met de centrale gft-con- tainers op diverse plekken binnen de grachten van Zierikzee is mis lukt, constateert het college. Te veel mensen gooien hun restafval sa- BRUINISSE Evenementenbe- drijf Jumpzz uit Bruinisse, dat met grote regelmaat evenemen ten op Schouwen-Duiveland voorziet van springkussens, teambuildingsessies en professi onele geluidsinstallaties, gaat met twee collegabedrijven van Goeree-Overflakkee verder on der een nieuwe naam: Bounce More. Volgens eigenaar Jeroen de Boed liggen de bedrijven, die hij zelf heeft opgebouwd, in elkaars verlengde. Met de samenvoeging hoopt hij sterker te worden in de eve nementen- en entertainment- branche. men weg met hun etensresten. De gft-bak is gratis, in tegenstelling tot de ondergrondse containers die met een pasje moeten worden ge opend. Daarnaast blijkt ook het op halen van snoeiafval in de (door de gemeente gratis verstrekte) bigbags duurder uit te pakken. Dure methode Milieuwethouder Ankie Smit (GroenLinks) ziet ook vanwege de oplopende kosten momenteel geen andere mogelijkheid dan te stop pen met de proef. Ook zij kijkt met belangstelling naar alternatieven die in andere stedelijke gebieden worden beproefd. Maar de ideale oplossing zit daar nog niet tussen, ervaart Smit. ,,Feit is dat we voor de binnenstad van Zierikzee nu een relatief dure methode hanteren, voor relatief weinig afval ten op zichte van de inzameling op het hele eiland."Dat houdt ook het CDA nadrukkelijk voor ogen, zegt Rutger Punt. ,,We staan achter het idee van een onderzoek, maar de inzamelingskosten voor Zierikzee mogen niet te zwaar gaan drukken op de totale afvalbegroting." De grootste coalitiepartij LSD bepaalt volgende week haar koers op dit punt. GroenLinks en de SGP zien de bui al hangen. Omgekeerd zal het gft nu veelal noodgedwongen in de vuilniszak bij het restafval belan den. Daarmee raakt de gemeente verder van huis, stellen De Vries en Van der Paauw vast. De rijksover heid heeft als doelstelling dat per inwoner niet meer dan 100 kilo restafval per jaar mag overblijven na het scheiden vooraf. Schouwen- Duiveland zit nu op 154 kilo. De ge meenteraad praat donderdag hier over verder. Wendy Wagenmakers Bruinisse Hun voorgangers Noah Rolink en Julius Bremer waren met 18 jaar jong, maar Hugo en Jonathan zijn nóg jonger. Zij zijn pas vijftien, en nu al eigenaren van een eigen on derneming. ,,Onze klasgenoten stonden wel even te kijken", ver telt Hugo, ,,maar ze vinden het su perleuk. Ze willen allemaal friet komen eten." Dat kan vanaf maandag, in de jachthaven van Bruinisse. Eigen lijk zou de kraam er al met Hemel vaart staan. Maar ja, corona. ,,Dat was wel even jammer", zegt Hugo. ,,En het liefst zouden we dit week end ook al meepikken, maar dat is En het liefst zouden we dit weekend ook al meepikken, maar dat is even niet anders even niet anders. We zijn al heel blij dat we maandag open mogen. Met handschoenen, flesjes desin- fectiemiddel, een looproute en hekjes om anderhalve meter af- Op voorstel van de SP heeft de Ter- neuzense gemeenteraad dat uitge sproken, in navolging van onder meer Middelburg en Reimerswaal. ,,We mogen niet wegkijken bij het grote leed van deze kinderen", al dus initiatiefnemer Jean-Paul Ca- steleijn (SP). ,,Waar het kan, moe ten we altijd opstaan voor kinder rechten." Hij kreeg daarvoor zeker stand te bewaren. Als dat het is qua maatregelen, dan houden we het goed vol." Geoefend De friet is niet te versmaden, dat weet Hugo nu al. ,,We hebben al geoefend op twee feesten met wel 130 man. Dat ging super. Iedereen vond de friet lekker. We krijgen de aardappels ook gewassen geleverd, met het schilletje er nog om. En we snijden ze helemaal zelf." Hugo verwacht een topseizoen. „Afgelopen dagen was het al lekker druk in de haven en dat gaat alleen maar beter worden. Ik ken de ha ven goed. Mijn ouders liggen er met een boot en ik werk zelf al twee jaar in de supermarkt, waar we nu ook stroom van krijgen. Het is er altijd gezellig. En dan is er straks nog verse friet ook." niet alle handen op elkaar. ,,Dit is een zaak van de rijksoverheid, niet van een gemeente", aldus de tegen stemmende partijen TOP/Ge meentebelangen, PVV en VVD (14 zetels). 'Het is belangrijk dat ook Terneuzen dit signaal afgeeft naar Den Haag', stelden de voorstem mers hiertegenover. Voor stemden: CDA, PvdA, Christenunie, SGP, GroenLinks, 50Plus, SP, Sociaal Ter- neuzen en D66 (17 zetels). Wethouder Paula Stoker sprak 'van een symbolische actie' en stelde dat de rijksoverheid hierin in elk geval het voortouw moet ne men. Dat is volgens haar belangrijk om geld voor eventuele opvang te kunnen krijgen. ZIERIKZEE Het woonhuis op de hoek van de Hoofdpoort straat en 't Luitje in Zierikzee mag worden omgebouwd tot klein hotel. Het college staat positief tegenover de plan nen, aldus wethouder Daniël Joppe. Om het plan te realiseren, wordt gebruikgemaakt van de ruimte die de gemeentelijke horecavisie op dit vlak biedt. De gemeente heeft voor de eerstkomende jaren een stop gezet op de groei van het aan tal horecazaken. Wel kan een 'slapende horecabestemming' van een pand worden afge- haald, om elders te gebruiken voor opening of uitbreiding van een etablissement. Dat is precies wat nu de be doeling is voor het pand aan de Hoofdpoortstraat 1, legt Joppe uit. De ondernemer heeft het pand naast het Griekse restaurant aan het Kraanplein gekocht. In dat pand zat voorheen een eet huis. Die horecabestemming was nog steeds geldig en wordt nu overgeheveld op het huis aan de Hoofdpoortstraat. Het pand aan het Kraan plein wordt verbouwd tot woning. zaterdag 30 mei 2020 Gft knelt in centrum Zierikzee Jonathan van den Berge (l) en Hugo Paagman voor hun eigen frietkar. foto marieke mandemaker De schillenboer keert mogelijk terug in het straatbeeld van Zie rikzee. Of in ieder geval iets ver gelijkbaars. Want dat de ge meente simpelweg stopt met het ophalen van groente-, fruit en tuinafval (gft) in de smalle straatjes, dat kan niet, vinden verschillende raadfracties. Ze hebben even moeten wach ten, maar maandag is het dan eindelijk zover: dan gaat de kraam van de stikjonge friet bakkers aan de jachthaven van Bruinisse open. Hugo Paagman en Jonathan van den Berge staan te trappelen om de fri tuur aan te zetten. - Hugo Paagman Als het nodig is, moet ook Ter- neuzen bereid zijn alleen staande kinderen uit Griekse vluchtelingenkampen op te van gen. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 137