Mijn moeder laat haar twee dochters nooit tegelijk toe in haar leven Een vriendin weet dat het einde nadert en omzeilt elke vorm van gesprek JOOST MAG 'T WETEN Laten we dat slechte mens even vergeten. 'Böse Menschen haben keine Liedef zeggen de Duitsers. Met een variant daarop: 'Slechte men sen schrijven zulke brieven niet'. U maakt het de lezer overigens wel erg lastig. Bloemen gestuurd, recht uit het hart en vroeger goed voor moeder gezorgd maar toch geen fan tastische dochter geweest. Terwijl uw moeder 'altijd een familiemens was' maar toch nooit met beide dochters tegelijk door een deur kon en u bovendien niet meer toelaat in haar leven. Aan tegenstrijdigheden geen gebrek. Als uw brief een routebeschrijving was, stond er: eerste straat rechtsaf, nee sorry linksaf, de tweede straat tot de rotonde, nee, de T-kruising. Toch laat ik u niet met lege handen achter. Waar u aan kapotgaat is niet zozeer het missen van uw moeder, denk ik. Het is dat 'geen reac tie' bij al uw pogingen. Het zijn de brieven en bloemen die onbeantwoord blijven. Hou daar toch mee op. Volg uw eigen weg, leef niet langer via uw moeder en haar aai over uw hoofd. Misschien komt die ooit, misschien niet. Maar tot die tijd hebt u meer te doen in dit leven. Mijn vrouw had nog maar een paar weken te leven. Ze lag in het ziekenhuis, ik mocht op haar kamer slapen. Maar van een diepgaand gesprek tussen ons is het niet gekomen. ,,Je moet later de bank eens schoonmaken'', zei ze, ,,ik geneerde me altijd als er visite was.'' Dat is als ik me goed her inner het meest ernstige dat besproken is. De stervensdagen van mijn moeder waren nauwelijks anders. Ze mopperde op mijn broer en zusters die op de gang druk stonden te overleggen. Haar laatste woorden aan mij waren: ,,Ga jij je haren eens kammen, jongen.'' Toch was die laatste week met mijn vrouw een erg kostbare tijd. Niet alleen vanwege het beperkt aantal dagen maar ook omdat we met zijn tweeën en samen met onze kinderen nooit dichter bij elkaar zijn geweest dan toen. In mensen die te horen krijgen dat hun dagen geteld zijn, vaart een soort beheerste paniek. En de manier waarop die paniek wordt be zworen, is aan hen en aan hen alleen. U doet er dan ook goed aan wat in uw hart zit daar te laten. Ernstige woorden vandaag. Mag het een keer? Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Mijn moeder kon nooit met allebei haar dochters tegelijk door een deur. Ik zie haar al vijf jaar niet meer. Wat ik probeer, brieven recht uit mijn hart, bloemen sturen: geen reactie. Ik was geen fan tastische dochter - zij geen goede moeder, wel altijd een familiemens. Toch zorgde ik voor haar. Zij gaat nu richting 80. En ze laat me niet toe. Ik ga hieraan kapot. Ben ik zo'n slecht mens? ILLUSTRATIE MAGDA RINKEMA Een vriendin van mij is ernstig ziek en zal bin nen afzienbare tijd overlijden. Het valt me op dat ze drukker wordt nu het einde in zicht is. Dit moet verbouwd, dat moet geschilderd, zo gaat het maar door. Ik word er ongemakkelijk van. Ze lijkt vooral de gevoelige gesprekken te mijden. In mijn hart denk ik: meid, ga zitten en praat met je gezin. Dit zou kostbare tijd kunnen zijn. Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 30 MEI 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131