CORONAVIRUS 12 NIEUWS STUDENTEN (VERZORGINGS)HUIS In het begin dacht ik: is het wel veilig dat ik hier blijf wonen? Studenten Yvonne, Ellen en Bernice wonen in een zorgcentrum, samen met ouderen. Dat is best heftig in coronatijd. ,,De gemoedelijkheid is weg.'' Wat Bernice Strijker (inzet, foto is voor de coronacrisis gemaakt) in Huis Assendorp in Zwolle het meest opvalt sinds de coronaregels ingin gen, is de stilte. ,,Als ik thuiskom, zie ik normaal overal groepjes mensen gezellig bij elkaar zitten. We groeten elkaar, maken een praatje. Nu is het helemaal leeg. Het persoonlijke, de gemoedelijkheid is weg." Klein gebaar Bernice (24) woont al vijfjaar in het verzorgingshuis en borrelt en eet graag samen met bewoners. Nu doet ze boodschappen voor hen, maar een-op-eencontact is er om veilig heidsredenen niet. „Laatst heb ik wel voor alle bewoners chocola bij hun deur gelegd, om toch te laten weten dat ik aan ze denk. Deze periode is voor mij wel een eyeopener. Je kunt met een klein gebaar het verschil maken. Dat wil ik zeker vasthouden als alles straks weer 'normaal' is. Deze mensen verdienen het om aan dacht te krijgen.'' In beide tehuizen heeft corona slachtoffers geëist. Bernice: ,,Mijn directe buurman is overleden. De man van wie ik altijd de televisie hoorde. Het ging heel snel, ineens was hij er niet meer. Daar was ik wel kapot van. Twee anderen zijn ook ziek geworden maar die zijn gelukkig goed hersteld.'' Ook op de afdeling van Yvonne Okkema in Humanitas overleed een directe buurvrouw en werden enkele andere bewoners ziek. In het deel waar Ellen Klein Hofmeijer woont, zijn nu geen zieke bewoners. ,,Als iemand klachten heeft of hoest, wordt een sticker van een rode hand op de deur geplakt als waar schuwing voor de rest van de bewo ners. Als ik thuiskom en door de gang loop, hoop ik altijd dat ik geen nieuwe rode handen zie. Gelukkig gaat het nu de goede kant op bij ons.'' Ze woont te midden van de 75-plussers en daar geniet Yvonne Okkema (22) enorm van. Ze ondernam altijd van alles met 'haar' ouderen. Naar de markt, samen eten, spelletjes doen. Nu zitten de bewoners van woon- en zorgcen trum Humanitas in Deventer al twee maanden op hun kamer en wil Yvonne nog meer dan anders een goede buur zijn. ,,Al mijn vrije uur tjes breng ik met de bewoners door.'' Het is een prachtig concept. Laat studenten wonen in een zorgcen trum tussen de oudere bewoners in, en laat ze meedraaien met sociale activiteiten. Humanitas in Deventer doet het al jaren. De zes woonstu- denten doen minimaal dertig uur vrijwilligerswerk in de maand. Ook in Huis Assendorp in Zwolle wonen jong en oud door elkaar en wordt er gezellig samen geborreld en gekookt. Dat het echt sdmenwo- nen is, werd aan het be gin van de coronacrisis duidelijk. Want de maat regelen die werden geno men om de bewoners van zorgcentra te beschermen, raken ook de student-bewoners. Ook zij mogen geen bezoek meer ontvan gen. Naar buiten mag nog wel, maar ze moeten extra zorgvuldig zijn in het naleven van de regels. Broodmaaltijd ,,In het begin dacht ik: is het wel vei lig dat ik hier blijf wonen?'' vertelt El len Klein Hofmeijer (23), die eerder dit jaar haar intrek nam in Humanitas in Deventer. ,,Daar zat ik echt wel mee. Het laatste wat je wilt, is dat jij het virus mee naar binnen neemt. Dus ik houd me extra goed aan alle regels, ik vermijd drukke plekken en zie weinig andere mensen.'' Voor de bewoners vielen alle vaste gezamenlijke activiteiten weg. Yvonne Okkema: ,,Normaal verzor- gen wij elke dag de broodmaaltijd. Nu eet iedereen op zijn kamer. Ook gezamenlijke dingen als bingo of een wandeling maken kunnen niet meer. Gelukkig kunnen wij nog wel een- op-een met de bewoners in contact komen, als we maar 1,5 meter afstand houden. Dat is heel erg fijn. Al breng je maar even een kopje thee.'' Puzzel ,,Mensen vinden het ontzettend fijn dat er aan hen gedacht wordt. Ik vind het hartverscheurend dat de bewo ners nu zo veel alleen zijn. Op mijn gang wonen ook enkele mensen met dementie en voor hen is het helemaal moeilijk te begrijpen wat er nu gaande is. Ik probeer alle vrije uurtjes aan de ouderen te besteden. Dat is best een puzzel, want ik doe ook nog een fulltime stage vanuit huis.'' Ook Ellen Klein Hofmeijer «teekt alle vrije tijd in de contacten met bewoners. ,,Soms moet je even goed nadenken wat wel en niet kan, maar meestal vinden we er wel wat op. En mensen zijn al blij met leine dingen. Als je er maar even bént." De studenten in Humanitas maken zich sinds het uitbreken van de coro nacrisis ook op allerlei andere manie ren nuttig. Ze doen boodschappen voor de bewoners, houden een oogje in het zeil voor de zorgmedewerkers en helpen bij het zo nodige contact met de buitenwereld. Er is inmiddels een plek gecreëerd waar bewoners achter glas via een geluidsverbinding met bezoekers van buiten kunnen spreken. Mobieltje ,,Sommige bewoners hebben nu een mobieltje gekregen om contact te kunnen hebben met hun familie'', zegt Ellen Klein Hofmeijer. ,,Dan kan ik ze mooi helpen om zo'n ding aan de praat te krijgen.'' zaterdag 30 mei 2020 GO MYvonne Okkema op bezoek bij me vrouw Vosmeijer. Beiden wonen ze in Humani- tas in De venter. PRIVÉFOTO M Ellen Klein Hof- meijer met haar buur man Gerrit van der Vegt (93). FOTO RONALD HISSINK - Ellen Klein Hofmeijer, student 'Ineens was de buurman overleden' Francisca Muller

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12