lië aan zich is siw1 „Rocky, fermo!'' roept truffelzoeker Piercarlo Vacchina. ,,Stop!" We lopen over een met bladeren bedekt bospad in Le Langhe, een wijngebied in de regio Pië- mont. Even daarvoor verdween zijn hond tussen de bomen. Zo'n honderd meter ver derop is hij aan het graven. Rocky stopt. Vacchina beloont hem met hondenkoekjes en haalt gereedschap uit zijn zak waarmee hij de truffel verder uitgraaft. ,,Als je er niet op tijd bij bent, kan de hond de truffel be schadigen, of erger: opeten.'' De honden worden van kleins af aan getraind. Zo krij gen ze stukjes van de zwam door hun brok ken. Er gaan geruchten dat sommige truf felzoekers de tepels van de moederhond insmeren met truffelolie om de pasgeboren pups te laten wennen aan de smaak. Pier- carlo drukt de zwarte truffel in mijn hand: ,,Ruik eens.'' Ik ruik ui, bospaddestoelen en noten. Als we verder lopen, schiet Rocky opeens het bospad over. Gerichter, vastberadener dan hiervoor. ,,Rocky!'' roept Vacchina weer. We volgen de hond dit keer zo'n 300 meter bergopwaarts, en vinden hem op een open plek, verwoed aan het graven. Ook als zijn baasje dichterbij komt, geeft hij niet op. ,,Dit moet een witte truffel zijn'', roept Vacchina verrukt terwijl hij Rocky probeert weg te lokken. Na een paar pogingen met heel wat brokjes lukt dat en graaft hij zelf verder. Een sterke, knoflook- en muskus achtige geur stijgt uit de aarde: intens en geraffineerd, niet te vergelijken met de geur van de zwarte truffel die we vonden. Op zo'n 20 centimeter diepte vindt Vacchina waar hij naar zocht: een klein, lichtbruin brokje dat op de palm van je hand past: tartufo bianco di Alba. Duurder dan goud Le Langhe, het gebied rondom het stadje Alba, is door zijn bosrijke valleien met mineraalrijke grond geschikt voor de groei van allerlei soorten truffels. Ze groeien er heel het jaar tussen de wortels van de bo men. Zodra ze rijp zijn geven ze een sterke geur af. De kostbaarste en zeldzaamste van allemaal, de witte truffel, groeit alleen van september tot december, kan niet gekweekt worden en is alleen plukvers lekker. Tijdens het truffelseizoen vindt elk weekend de Fiera del Tartufo Bianco (de witte truffelbeurs) van Alba plaats, de oudste en belangrijkste truffel- markt van Italië waar jaarlijks bezoekers ZATERDAG 30 MEI 2020 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 127