'Een vrouw greep me bij de arm en zei dat Helen moest trouwen en baby's krijgen' RECENSIE Na één misstap in de ellende hou ervan om de snelheid hoog te houden en om elk hoofdstuk te eindigen met een sterke cliffhanger. Bij televisieseries denk je altijd op grote schaal. Er moeten veel afleve ringen worden geschreven. Toen ik jaren geleden mijn eerste afspraak had bij mijn Engelse uitgever, pitchte ik ideeën voor zeven boeken. Dat vonden ze daar geweldig. Weinig schrijvers denken zo ver vooruit, maar uitgevers houden van langlopende series.'' In de nieuwe Helen Grace-thriller, Nog lange niet, krijgt een aantal personages een anoniem telefoontje met de angst aanjagende mededeling: 'Je hebt nog een uur te leven...' ,,Dat vond ik een interessant uitgangspunt. Wat doe je als iemand je opbelt en dat zegt? Neem je dat serieus? Sluit je jezelf op in een kluis? Het tweede element waar het in Nog lange niet om draait is een waargebeurde misdaad en de manier waarop een van de personages daar geld aan verdient door er een boek over te schrijven. Ze exploiteert haar eigen trauma. Er is een enorme markt voor zaken die te maken hebben met true crime. Voor boeken, maar ook voor andere dingen. Als je tekeningen van Charles Manson wilt kopen, of Ted Bundy's gevan geniskloffie, dan kan dat. In mijn boek heb ik hier het dark web voor gebruikt, maar in werkelijkheid vind je dit soort zaken gewoon op het reguliere internet.'' Uw kinderen zijn 10 en 12 jaar. Is het niet lastig om te schrijven over seriemoorde naars en aan het eind van de werkdag weer vader te zijn? ,,Nee, dat lukt prima, al moet ik zeggen dat het nu, met de lockdown, wat lastiger is. Mijn kinderen luisteren veel naar muziek en ons huis is erg gehorig. Ik ben dus maar in het tuinhuisje gaan zitten om te werken aan de tiende Helen Grace-thriller. Dat is soms een beetje koud, maar daar is in ieder geval de rust die ik nodig heb als ik schrijf.'' U bent dus blij met de zomer die in aan tocht is? ,,Zeker. Het is een rare plek om te werken. Het ruikt er naar de grasmaaier.'' Zal Helen Grace ooit rust vinden? Of geeft u haar alleen even rust na het oplossen van een zaak? ,,Ik had ooit een signeersessie in Thessalo niki, Griekenland. Een vrouw van middel- bare leeftijd greep me bij mijn arm en zei: 'Helen moet trouwen. Ze moet baby's krij gen en gelukkig worden!' De vrouw achter haar in de rij mengde zich in het gesprek en betoogde: 'Welnee, ze moet helemaal geen baby's krijgen!' Ik denk dat er voor Helen nog genoeg kansen op een gelukkiger bestaan zullen komen, maar of ze die zal grijpen? Ik betwijfel het. Helen is een beetje als de figuur Sisyphus uit de Griekse my thologie. Hij duwt een enorm rotsblok een berg op. Maar eenmaal boven rolt het blok weer naar beneden en moet hij opnieuw beginnen.'' iWAl. NIET J- "IET Al op pagina 1 van De medeplich tige (13+, Bruna, €16) denk je: jongens, doe dat nou niet! De 13-jarige Woody en zijn vier jaar oudere broer Tony stappen bij Garth (18) in de auto 'om biertjes te drinken'. Garth is op zoek naar gratis geld en berooft met - naar later blijkt - een waterpistool een avondwinkel. Natuurlijk worden ze gepakt en ze zitten meteen diep in de ellende: gewapende roofover val, alcoholmisbruik als min derjarige, dat wordt de jeugdge vangenis! En dat terwijl de broers niets afwisten van Garth's plan. Kom maar binnen Theodore Boone! Woody's beste vriend is een rechtscha pen jongen wiens grootste am bitie is advocaat te worden. Hij doet alles om de onschuld van Woody te bewijzen. En passant wordt duidelijk hoe het Amerikaanse rechts systeem in elkaar zit, met borg sommen, rauwe gevangenissen en klassejustitie. Interessant: in de VS wordt het boek geprezen door volwassenen 'die eindelijk begrijpen hoe hun rechtssys teem werkt'. De schepper van dit avontuur is niemand minder dan John Grisham, de keizer van de juri dische thriller (Advocaat van de duivel, De jury). Dat levert een spannend verhaal op, waarin je een af schrikwekkend inkijkje krijgt in het Amerikaanse gevange nisleven en het schimmige spel der advocaten en aanklagers. Goed voor een paar uur lees plezier. En wie weet zit er ook nog een spreekbeurt in. 32 Lezen Nog lange niet verschijnt dinsdag (Boekerij, €21). Voor de CPNB-cam- pagne Zomerlezen/Span- nende Boeken Weken schreef M.J. Arlidge ook Wat jij niet ziet, tussen 1 en 21 juni gratis verkrijgbaar bij aankoop van minimaal 15 euro aan Nederlandstalige boeken. MJ. ARLIDGE i 8 i «0 IJ JEUGDBOEK John Grisham, De medeplichtige —Annet de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120