CORONAVIRUS njoyhotels.nl EUWS 11 www.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 toeristenbijdrage. Vanaf maandag geldt de mondkapjesplicht in het openbaar vervoer. Maar over welke maskers reizigers moeten kopen, bestaat veel onduidelijkheid. €299,; €299. zaterdag 30 mei 2020 Cyril Rosman Den Haag uim drie maan den na het uit breken van de co rona-epidemie in Nederland wordt het alsnog ver plicht: het dragen van een mondkapje in het ov. De reden: NS en andere vervoerders gaan maandag terug naar de nor male dienstregeling. De verwach ting is dat het drukker wordt in de treinen, trams, metro's en bussen, waardoor 1,5 meter afstand hou den niet altijd mogelijk zal zijn. Sommige regels zijn duidelijk. Zoals: de kapjes moeten over mond én neus. En: elke passagier ouder dan 13 jaar moet een mond kapje op. Ook duidelijk: wie geen kapje draagt, kan een boete krij gen van 95 euro. Daarna wordt het minder dui delijk. Wat voor masker moeten we dragen? Wat niet mag, is hel der: een sjaal voordoen, je kraag omhoog zetten of een zakdoek omknopen. Zelf een masker ma ken mag wel: bijvoorbeeld van ka toen (oude lakens of een thee doek). Er zijn geen strenge eisen, er hoeft ook geen filter in het kapje te zitten. Maar premier Rutte riep de Ne derlander ook op in het ov alleen 'niet-medische mondkapjes' te dragen. Want 'de medische mondmaskers moeten beschik baar blijven voor de mensen in de zorg', stelde hij. Ventiel En daar wordt het echt lastig: want wanneer wordt een mond kapje een medisch mondkapje? Soms is dat duidelijk: neem de zogenoemde FFP-maskers (ro buuste maskers, vaak met een ventiel erin) zijn duidelijk te on derscheiden van andere maskers. Daar is ook geen discussie over: die zijn bedoeld voor verplegend personeel en niet voor mensen in de tram. Een categorie lager, bij de zoge- Een reiziger met een chirurgisch mondkapje, volgens het ministe rie niet bedoeld voor in de trein. Linksboven zo'n zelfde masker, maar dan van het type IIR. Rechtsboven en onder FFP2-maskers, met en zonder ventiel. foto's robin utrecht en chiel timmermans noemde 'chirurgische mondmas- kers', wordt het ingewikkeld en gaan mensen elkaar tegenspreken. Het zijn op het oog simpele, vaak blauwe stukjes stof, die je met touwtjes achter je oren vastmaakt. Ze beschermen niet de drager zelf, maar zorgen ervoor dat die drager minder snel het virus verspreidt. Ze zijn er in drie types: I, II en IIR. Het RIVM ziet alleen het type IIR als medisch mondkapje, want dat laat minder deeltjes door dan type I. Maar het ministerie van Volks gezondheid (VWS) stelt dat ook type I onder de medische maskers valt. ,,En die zijn niet bedoeld voor in het openbaar vervoer'', meldt een woordvoerder. Maar ze zijn, verwarrend ge noeg, wél op winkels in stations te koop. Deze krant kocht gisteren in een drogisterij op een station een pakje mondkapjes waar 'type 1' op staat. Ze liggen er direct achter de toonbank, komen van een handel in medische goederen en dragen een CE-keurmerk. ,,Het zijn niet- medische kapjes'', zegt de ver koopster. „Speciaal voor in het ov." Terug naar de reactie van het ministerie: ,,Je kunt niet-medi- sche mondkapjes als volgt herken nen: ze hebben geen CE-marke ring. De mondkapjes mogen ook niet verwijzen naar een norm voor medische hulpmiddelen.'' Op hetzelfde station verkoopt een kiosk op een perron maskers die er exact hetzelfde uitzien als die van de drogist, maar op dit doosje staat geen typering én geen CE-keurmerk. Daarbij is dus niet duidelijk wat je koopt, maar ze zijn, volgens de regels, wél ge schikt voor het ov. Het is geen medisch merk, het bedrijf biedt doorgaans datakabels en telefoon houders voor in de auto aan. Verpakking Weer een ander bedrijf, dat ook mondmaskers aanbiedt voor het ov, heeft inmiddels de term 'me disch' van de verpakking verwij derd, 'om geen verwarring te zaaien'. Het bedrijf verkoopt de type I-maskers, die dus volgens het ministerie wél medisch zijn. Het verschil tussen een type I- en een IIR-masker is sowieso niet met het blote oog te zien. Ook niet voor controleurs in de trein. De NS stelt dat de overheid gaat over het verschil tussen medische en niet-medische mondkapjes. ,,De collega's op de trein krijgen vanuit NS gecertificeerde mond kapjes, type I. Onze veiligheids- en servicemedewerkers krijgen IIR-mondkapjes, omdat zij ook toezien op de veiligheid en aan houdingen doen'', stelt een woordvoerder. Premier Rutte gaf eerder in een Kamerdebat aan dat 'reizigers die een medisch masker dragen in het openbaar vervoer daar geen boete voor krijgen'. Wij hebben u gemist, maar gelukkig zijn wij weer open! Dus kunt u er weer heerlijk een paar dagen tussenuit! 5 dagen all-inclusive Sauerland 5 dagen all-inclusive Eifel 5 dagen all-inclusive Duitse kust Schlosshotel Sophia Eifelhotel Daun Hotel Vitalis Greetsiel Hotel Riche Hotel Ruyghe Venne €319, 4 Geen boekingskosten Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Alle fouten voorbehouden 4 Geen toeslag 1-persoonskamer Sauerland - Teutoburger wald - Bad Wünnenberg Bleiwasche Eifel - Moezel - Daun Vulkaaneifel Direct aan de Moezel Bremm - Moezel Duitse kust Ost-Friesland Valkenburg 95 Limburg Westerbork C£0121 op het station? Toch kan 't net niet het goede zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11