de waargebeurde als de fictieve misdaad. Hoe kan iemand zoiets bizars en immoreels doen?'' ,,Ik denk het niet. Ik wilde gewoon een interessante dynamiek creëren. Haar zus vermoordt hun ouders en presenteert dit aan Helen als een soort cadeau. Maar Helen verraadt haar en haar zus gaat de gevange nis in. Je ziet dit in veel echte zaken. Een kind wordt mishandeld door een ouder en dealt er op de een of andere manier mee. Maar zodra de ouder aan hun jongere zusje of broertje komt, dan slaan alle stoppen door en pikt het oudere kind de mishande lingen niet langer. Ik heb daar veel over gelezen: over hoe een zwaar beschadigd individu toch nog zoveel beschermende instincten opslaat. Ik zie het ook bij mijn eigen zoon en dochter. Mijn dochter komt soms bij me zeuren dat haar broertje irri tant is. Maar zodra iemand gemeen tegen hem doet, is zij de eerste die voor hem opkomt.'' ,,Nee. Van de Zweedse schrijver Henning Mankell heb ik geleerd: je moet het je hoofdpersoon altijd zo moeilijk mogelijk maken. Kijk naar Mankells personage Kurt Wallander. Het leven geeft hem voortdu rend klappen. Daarnaast is er de psycholo gische kant van de zaak. We worden alle maal onschuldig geboren. Vervolgens over komt ons van alles en daardoor worden we gevormd. Er zijn veel mensen die erge dingen doen of hebben meegemaakt, maar tegelijkertijd een vriendelijke kant hebben. Dat fascineert me.'' ,,Heel belangrijk. Ik heb meegewerkt aan een serie als EastEnders. Daarbij leerde ik om veel verschillende personages op te voe ren en tegelijkertijd een plot te ontwikke len. Dat doe ik nu ook in mijn boeken. Ik Uw hoofdpersoon Helen Grace heeft ook veel meegemaakt, zo is te lezen in uw debuut Eeny Meeny, in het Neder lands vertaald als lene Miene Mutte. Heeft Helens fictieve achtergrond een link met uw vader? U hebt zelf een prettige jeugd gehad. Is het niet lastig om te schrijven over iemand met zo'n getroebleerd verleden als dat van Helen? Hoe belangrijk is uw achtergrond als televisieproducent en -scenarist? ZATERDAG 30 MEI 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 119