Wi Iedereen houdt van doekoe Iedereen houdt van geld Maar geld maakt niet gelukkig Maar mijn vriend Def Rhymz wel GIJS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Uit: Doekoe van Def Rhymz Laatst las ik een indrukwekkend inter view met de rapper Def Rhymz in deze krant. Hij is nou zo iemand van wie ik al heel lang niets gehoord had maar die ik evengoed nooit zal vergeten. Jaren geleden - voor mijn gevoel eeuwen, een andere tijdvak van de geschiedenis - in terviewden mijn vriend Teun van de Keuken en ik de rapper voor een radioprogramma. We hadden afgesproken in de gangen van het VPRO-gebouw, waar Def een paar uur na het afgesproken tijdstip binnenkwam banjeren. Waarom hij toen grote indruk op mij maakte? Geen idee. Hij heeft tijdens het vraaggesprek live gerapt, was origineel op een wonderlijke manier en stond aan het begin van een zegetocht. Zijn lied Doekoe was nog maar net uit. Zoals ik niet meer precies weet waarom Def zo'n indruk maakte, snap ik eigenlijk ook niet waarom dat nummer zo'n waanzinnige hit is geworden. Iedereen die in 1999 al be stond kan het refrein meezingen: 'Iedereen houdt van D oekoe/Iedereen houdt van geld/Maar geld maakt niet gelukkig/Maar mijn vriend Def Rhymz wel'. Als ik destijds de producer was geweest zou ik hebben gezegd: ga nog een uurtje op de tekst zitten tot het wél loopt. Maar ik ben dan ook geen hiphopper, en Doekoe is een nummer 1-hit geworden. Def heeft er goed van geleefd. Hij is door schade en schande wijs geworden over hoe je je geld moet investeren, heeft inmiddels een nieuwe hartklep en is een boek aan het schrijven. Allemaal dankzij Doekoe. Zoals Def in het interview concludeert: 'Ik ben nog steeds lekker gek en ik kan de mensen geven wat ze willen'. De vraag is natuurlijk of doekoe (geld) nou inderdaad met gelukkig maakt, zoals Def in zijn nummer beweert. Ik heb eerlijk gezegd altijd gedacht van wél, al moet je er dan slim mee omgaan. Daar blijk ik gelijk in te hebben. Aan de Columbia University is er weten schappelijk onderzoek naar gedaan, dat heet 'Als geld je niet gelukkig maakt, geef je het waarschijnlijk niet op de goede manier uit'. Er wordt betoogd dat de relatie tussen geld en geluk opvallend zwak is, maar dat dit vooral komt doordat mensen niet weten hóe ze met hun geld moeten omgaan. Een paar tips van de geleerde heren en dames uit het onderzoek: koop liever ervaringen dan spul len. Help anderen. Geef liever vaak een beetje uit dan soms heel veel. Stel uit. Koop geen dingen omdat anderen ze ook hebben. En de laatste aansporing: let goed op het welzijn van je omgeving. Eigenlijk is de conclusie simpel: geld maakt op zichzelf niet gelukkig, maar gebruik het goed en het zal je verder helpen. Dat geldt eigenlijk voor alles in het leven. Wees wijs, ook met doekoe, precies zoal Def Rhymz inmiddels heeft ingezien. Gijs Groenteman Volgende week analyseert Pieter Hulst Vissen, gezongen door Piet Römer en Leen Jongewaard in 't Schaep met de vijf pooten. €De Belgische ontwerper Alain Billiet staat te boek als de vader van het euroteken, maar de Duitse Arthur Eisenmenger zegt het teken al in de jaren 70 te hebben ontworpen voor de Europese Economische Gemeenschap (EEG). Nog gulden biljetten in huis? Briefjes van 5 en 25 zijn tot 2025 om te wisselen bij De Nederlandsche Bank (niet alle versies, check dnb.nl). Voor 10, 100, 250 en 1000 gulden kan dat tot 2032. Monopoly is gebaseerd op The Landlord's Game. In 1904 bedacht de Amerikaanse Elizabeth Magie dit spel om aan te tonen hoe kwalijk het is kapitaal te vergroten als dat ten koste gaat van anderen. De Vereniging Basisinko- I», men pleit sinds 1991 'i voor een standaard "£11 maandelijks inkomen k van 600 euro voor alle Nederlanders vanaf 18 jaar. Een Fins experiment hiermee kreeg geen vervolg. ZATERDAG 30 MEI 2020 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113