II II 10 NIEUWS Militairen zien toe op naleving van coronaregels VERNIEUWD AIRBORNE MUSEUM HARTENSTEIN OOSTERBEEK Drie militairen van de 11 Luchtmobiele Brigade van de Koninklijke Landmacht zien toe op de naleving van het coronaprotocol in Airborne Mu seum Hartenstein in Ooster beek. Ze helpen zo het museum uit de brand. Daar heerst een tekort aan vrijwilligers voor deze taak, omdat dit vaak ouderen zijn die onder de risicogroep voor het coronavirus vallen. Het mu seum laat hoogstens dertig be zoekers per uur toe. Een bezoek mag maximaal 1,5 uur duren. Reserveren is verplicht via de website airbornemuseum.nl. Alles is helemaal gerestaureerd in de sfeer zoals de Britten die aantroffen Het nieuwe Airborne Museum Hartenstein in Oosterbeek laat de ontluistering van de Slag om Arnhem meer dan ooit tot zijn recht komen. Op 1 juni gaat het museum weer open. Met gedoseerd bezoek vanwege corona. De ondergrondse Airborne Experience heeft in het vernieuwde Airborne Museum Hartenstein onmiskenbaar een in dringender karakter gekregen. In het voormalige hoofdkwartier van de Britse luchtlandingstroepen bij Arn hem grijpt het grimmige toneel van de strijd bij de Rijnbrug de bezoeker naar de keel. Een baby huilt te mid den van het geweld in de aan stukken geschoten huizen. ,,Vroeger vonden mensen het soms Disneyland", zegt directeur bestuurder Sarah Heijse. ,,Dat is er nu wel van af, denk ik." Het museum gaat 1 juni weer open, op pinkstermaandag. Vanwege de coronaregels wel met minder ruimte voor bezoekers. Reserveren via de website is bovendien verplicht. De bezoeker volgt het pad van de bemanning van een Horsa zweef vliegtuig op weg naar het landings- veld ten westen van Arnhem, op 17 september 1944. De stemming is optimistisch, de geallieerden geloven nog dat ze voor de kerst nazi-Duits- land hebben verslagen. In de romp dringen de belevenis sen door, de landing is chaotisch. Daarbuiten gaat het rumoer rond het landingsveld over in een spookachtig doolhof van originele filmbeelden van oprukkende soldaten en bittere gevechten, levensgroot en onont koombaar. Het geweld dat van alle kanten komt is overdonderend, het gevoel van desoriëntatie in de chaos compleet. Spookachtig Dekking zoeken, vluchten en doorlo pen wordt het. Rechtdoor een tunnel in met loopgraven en schutters- putten tussen de puinhopen. Aan het eind volgt de aftocht van de geallieer den over de Rijn, in een spookachtig decor van stromende regen en grana ten. De bezoeker voelt verbetenheid en wanhoop. De ontluistering van de Airborne Experience is het slotakkoord van de compositie van het nieuwe Harten- stein. Het begint allemaal met een kamer die zomerse rust uitstraalt, met schilderijen van lieflijk land- schappen. Rijke lieden lieten er hun buitenplaats bouwen. Zoals villa Har- tenstein. ,,Alles is helemaal gerestaureerd in de sfeer zoals de Britse soldaten het aantroffen toen ze hier hun hoofd kwartier vestigden", vertelt Heijse. Het eten van de Duitse legerstaf stond nog op tafel. Chaos In een kamer achter gordijnen brengt een audiovisuele maquette van Tin ker Imagineers de ondergang van de Britten en Polen doordringend in beeld. Verderop is de chaos compleet. Elk object heeft een verhaal, met foto's van soldaten die sneuvelden, met veteranen die het overleefden, met burgers die hulp boden aan ster venden en gewonden, vriend en vij and. Majoor Bruce Dawson liep met zijn arm in een mitella, voordat hij sneuvelde. Zijn mitella, fluitje en wa pen liggen nu in het Airborne Mu seum als stille getuigen uit zijn veld- graf. Een totaal andere planeet vormt de Vroegervonden mensen het soms Disneyland. Dat is er nu wel van af kindertentoonstelling rond de wereldberoemde roman Waterschaps heuvel van Richard Adams over een oorlog tussen kolonies konijnen. Hij baseerde het boek op zijn eigen oor logservaringen tijdens Operatie Mar ket Garden. ties voorgelegd. Heijse toont de prachtige konijnenmaskers en een kamer met een doolhof vol verrader lijke slingers. ,,De kamer die tot dic tatuur leidt", zegt ze lachend. Alleen door actief samen te werken, vinden de kinderen de sleutel tot vrijheid en vrede. ,,We hebben het al uitgetest. Volwassenen begrijpen er vaak niks van. Kinderen hebben het heel snel door." zaterdag 30 mei 2020 GO Het geweld komt van alle kanten Harry van der Ploeg Oosterbeek - Sarah Heijse, directeur - Sarah Heijse In het Airborne Museum gaan kin deren op zoek naar een plek waar ze in vrijheid kunnen leven. In escape- Impressies van het vernieuwde Airborne Museum Har- rooms krijgen ze op speelse wijze op- tenstein. foto's piroschka van de wouw/anp »I»H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10