m Niets mis met een huis, flat of appartement, maar sommige mensen zweren bij een leven op wielen. Vijf camperaars leggen uit waarom. 'Ik wil een simpel leven waarin ik kan gaan en staan waar ik wil.' Een op de twintig Nederlanders woont in een recreatiewoning, caravan, woonwagen, woonboot, varend schip, bedrijfspand of camper, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een kleine groep dus, en de groep camperaars is nog kleiner. Hoe groot pre cies, weet het CBS niet. Maar het idee dat het aantal campernomaden - mensen die geen vast woonadres hebben en rondreizen van camperplaats naar camperplaats - groeit, wordt van verschillende kanten bevestigd. ,,Ik hoor uit de markt dat steeds meer mensen hun huis verkopen, een cam per kopen en daarmee rondtrekken", zegt Goof Lukken, docent en trendwatcher bij Breda University of Applied Sciences. ,,Niet alleen ouderen, ook steeds meer jongeren bouwen een bestelbusje om en gaan erin wonen.'' Bij de Nederlandse Kampeerauto Club (NKC) zagen ze het ledenaantal in tien jaar tijd stijgen van 17.000 naar 55.000. Bij deze belangenbehartiger van campe raars kunnen ze niet precies vertellen hoe veel mensen in hun camper wonen. ,,De laatste tijd krijgen we veel vragen binnen van leden die geen vast woonadres in Ne derland hebben en die nu in de Covid-19- crisis vragen om tips voor goede en goed kope verblijfplaatsen", zegt NKC-adviseur Hans de Goede. Ap Dijksterhuis, hoogleraar sociale psy chologie en auteur van Op naar geluk en Wie (niet) reist is gek, doet een educated guess om de toename van het aantal camperaars te duiden. Volgens hem ligt een sociaal-maat schappelijke ontwikkeling ten grondslag aan deze 'trend'. ,,Elk mens heeft de be hoefte de vrijheid te voelen om eigen keu zes te maken. Die autonomie komt steeds meer onder druk te staan, onder meer door mobiele telefoons waarmee je altijd bereik baar bent en de consumptiemaatschappij. De een voelt dat sterker dan de ander, maar sommigen willen af van die druk en geven hun vastigheid op. Ze willen geen spullen, geen zorgen om een hypotheek en geen baas die ze op de huid zit; ze zijn bereid daar ver voor te gaan.'' Een permanent camperleven is prima te combineren met een productief werkleven, zegt Lobke Elbers, specialist digitalisering en technologie in reizen bij Breda Univer sity of Applied Sciences. ,,Steeds minder mensen hebben zin om hele dagen op een kantoor te zitten. En dat hoeft ook niet dankzij de beschikbaarheid van VPN-ver- bindingen en wifinetwerken." Elbers zegt dat deze zogenoemde digitale nomaden (meestal mensen onder de 40 jaar) vaak actief zijn in creatieve beroepen zoals tekstschrijver, ontwerper, program meur, online strateeg en socialmediamana- ger. ,,Een camper is voor hen een ideale werkplek. Je rijdt naar een mooie plek, je klapt je laptop open en je kunt werken." 20 Toerist? Dit is mijn huis! TEKST RICHARD HASSINK FOTO'S ED VAN RIJSWIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108