'Uit de kast komen is nog steeds Heel Moeilijk! Voor jezelf. Je bent anders en dat wil je niet' ik dat nou?! Nu moet ik door!' Ik vervolgde: 'In de oorlog is mijn opa tien minuten opgebracht geweest in een politiebureau. Toen hij daaruit stapte, nam hij een radio en zijn fiets mee. Dus technisch gesproken kwam hij er beter uit dan hij erin ging.' Volume omhoog: 'Maar mijn moeder is hiervan zo geschrokken, dat ze er veertig jaar over heeft lopen zeiken!' Iedereen lachen.'' ,,Omdat het zo was! In een goeie grap zit altijd een kern van waarheid. Op een gegeven moment dacht ik: ik wou dat het weer oorlog werd, dan krijgen we tenmin ste nieuwe verhalen. Altijd angst, klein maken. D oe maar niet te gek. Toen ik net op tv was met Dit was het nieuws, zei mijn moeder: 'Zeg maar niet op tv dat je homoseksueel bent. Als er dan weer oorlog komt, dan ben jij weg!'' ,,Dat denk ik wel, ja. Ze had ook kunnen zeggen: 'Wat superleuk dat je praat over je homoseksualiteit. Wat dapper!' Maar haar eerste reactie was: oeh, eng. Dat merk je meteen, als kind. Er werd bij ons thuis ook niet geknuffeld. Toen ik 12 was, sprong ik nog bij haar op schoot. 'Doe niet zo gek!' riep ze dan. Ik leg nog weleens spontaan mijn hand op een bloot been van een vrouw op de tennisclub, na een fanatiek partijtje; nou, dan slaan ze soms van schrik achterover in de buxushaag. Dan denk ik: o, dat hoort natuurlijk niet.'' ,,Ik ben enorm knuffelig. Ik zit altijd aan iedereen. Nu kan dat niet, dus zit ik maar aan bomen. 'Hallo berk!''' Weer serieus: ,,Die sfeer is bepalend, zeker als je ook nog uit de kast moet. Zo'n Johan Derksen die zegt: 'Homootjes die uit de kast moeten komen, stel je toch niet aan...' Hij weet niet wat hij zegt. Uit de kast komen is nog steeds Heel Moeilijk! Heel Moeilijk! Niet voor je ouders, maar voor jezelf. Je bent gewoon anders en dat wil je niet. Zelfs iemand als Splinter Chabot, die superleuke ouders heeft, schrijft er een boek over. Er gaat niks vanzelf, ook al staat je vader er helemaal voor open. Je moet alles altijd duiden, uit leggen. Bij mij was het dubbelop, want met mijn vader praatte ik ook niet over andere dingen. Hij hockeyde, speelde zelfs in de hoofdklasse, maar nam mij nooit mee. Ik was heel goed in korfbal, maar daar kwam hij ook nooit.'' Roept uit: ,,Dat deed hij gewoon niet!'' ,,I don't know!" ,,Nee! Weet ik gewoon niet. Hij vond het niet fijn, denk ik. Zelf doen, hij deed alles zelf. Dus dat ook. Ik ben één keer mee geweest. Ik ging vanaf mijn 8ste korfballen, op steeds hoger niveau. Hij is nul keer wezen kijken. Ik heb het er nog weleens over met een goede vriend, Pieter. Ontzet tend leuke gozer. Uit Enschede. Hij zat in mijn team. Zijn vader had een broertje dood aan sport. Die kwam dan tien minu ten voor tijd en vroeg (zet een kakkineuze stem op): 'Zeg, heeft Pieter nog gescoord?!' En dan langs de kant staan, hè: ^eter, P^e- ter!' Dat deed hij echt voor zijn zoon. Daar kan ik van janken, zo mooi! Zo ontroerend. Dat had ik niet. Zo hoop je dat een vader doet.'' Als kind wil je gezien worden. ,,Ja, als je geen aandacht krijgt, blijf je ernaar hunkeren. Dat is wel erg, hoor. 'Hoeveel ap plaus heb jij nodig in je leven?' vroeg Harm ooit aan mij. Ik vind het zo suf. Ik ben nu bijna 60, dan zou je toch denken dat ik die erkenning niet meer nodig heb.'' ,,Ik hoop dat het nog gebeurt, maar ik denk het niet.'' ,,Nou, ze zal dit wel lezen, ze leest de krant. Misschien denkt ze dan: ik zou het weleens willen hebben over hoe hj dat nou ziet. Als er behoefte is bij mijn moeder, zal ze er zelf over beginnen.'' ,,Nee. Nooit. Ik had het best gewild. Het zat er niet in. Mijn vader was nogal autoritair, hij wilde alleen vertellen, alleen uitleggen hoe het leven in elkaar stak, en dat moest je dan hogelijk waarderen. De laatste twee, drie jaar werd hij milder, zijn geheugen ging achteruit. Wij mochten vroeger nooit een hond, ze waren bang dat hij tegen de gordijnen zou plassen of op het tapijt. Harm en ik hebben een whippet. Ik zie hem nog zitten, dan gaf mijn vader hem koekjes en zei hij: 'Kijk, hij vindt me aardig'. Zo ont wapenend! Makes me cry. Dat zijn grote dingen hoor, en heel bepalend ook in hoe je bent geworden en hoe je wilt zijn.'' Hij denkt na over die grote dingen, zegt hij, over zijn leven. Dankzij corona, zijn agenda die leeg dreigde te lopen, heeft hij daar ruimte voor kunnen maken. Naast opna mes voor het natuurprogramma BuitenGe woon en online series, is er tijd om naar buiten te staren, naar die kastanjeboom daar in de tuin. Toen de crisis begon was hij nog kaal, en kijk nu, hoe mooi hij in bloei staat. Met on-Harm Ediaanse ernst: ,,Het leren kijken - waar hoor ik, waar kom ik vandaan, welke zorg dragen we voor ons eigen stukje wereld; daar ben ik mee bezig, misschien nog meer dan vroeger.'' Straks staat alles op papier, kan zijn moe der het ook lezen, misschien. Wie hij is, wie hij werkelijk is. Dat hij wordt gezien. Waarom zei je dat? Was zij daar echt bang voor? Jij bent het tegenovergestelde gaan doen. Waarom nam hij jou nooit mee? Waarom niet? Nooit gevraagd? Je moeder is 90, kun je het nu wel met haar over het verleden hebben? Hoe bedoel je: ik hoop dat het nog gebeurt? Heb je nog nooit... Met je vader ook nooit? Die is vorig jaar overleden. ZATERDAG 30 MEI 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 101