Over de mensen die me schrijven II Kan de straling schadelijk zijn? 9 Frank Poorthuis Duitsland IN QUARANTAINE Het jammere van werken in je zomer huisje is dat je ook echt moet wer ken. Het gras blijft nog even onge- maaid dus, omdat ik een ernstiger thema met u wil aansnijden. Mag het even? Ik maak me zorgen over de tweedeling tussen de Nederlanders die vinden dat we wel wat voorzichtiger mogen zijn met het opengooien van de samenleving en zij die het wel genoeg vinden met alle beperkin gen. Niet altijd loopt die scheidslijn tussen de risicogevallen en de sterkeren in deze samenleving. Vaak wel en ik begrijp dat best. De situatie waarin je verkeert, bepaalt je standpunt. Ook tegen mij wordt wel eens gezegd: je moet gewoon ff vaker bui ten de deur kijken. Echte hatemail heb ik nog niet gekregen. Dit is geen uitnodiging. Ik kan zonder. Wel krijg ik geregeld brieven en apps van mensen die zich herkennen in mijn situa tie. Ze verstoppen zich ook al weken, soms net als ik in een vakantiehuisje. Ze voelen zich een minderheid. Waarschijnlijk zijn ze dat ook. Ik citeer een briefschrijfster: 'Te vaak moet ik me verdedigen tegen familie Als je niet meer naar je werk durft, mag je werkgever je dan ontslaan? en kennissen Ik ben afgesloten van de wereld en die ene keer dat ik op straat ben geweest, raak ik in paniek als er een clubje zwetende joggers langs komt. Dus maar weer in huis. Alle vrijheid die nu weer geldt voor de mensen wordt onze gevange nis. Zo voelt het.' Er heerst bij deze mensen verbazing over de snelheid van de versoepeling en over het gedrag van de mensen die 'vooruit wil len'. Terwijl, dat is ook duidelijk, bij de vooruitstrevenden toenemende ergernis bestaat over de stroperigheid van de ver soepeling. Dat je zo geen bedrijf kunt voe ren. En voor wie houden we Nederland ei genlijk op slot? Een zwakke minderheid. We zullen de komende tijd veel vragen moeten beantwoorden. Ik noem er zo maar een paar: wat kun je doen als je je niet ge noeg beschermd voelt door de overheid? Mag je dan toch weer je kinderen thuis houden? Als je niet meer naar je werk durft, mag je werkgever je dan ontslaan? Je kent de tegenvragen natuurlijk ook. De overheid zegt dat het veilig is, dus waarom komt mijn werknemer niet? Waarom stuurt hij zijn kinderen niet naar school, terwijl we spreken van een aanvaardbaar risico? Enfin, duizend vragen meer. Ik hoop op goeie debatten. Maar ik hoop ook dat mijn briefschrijfster niet het gevoel krijgt dat ze het pleit al heeft verloren voordat de dis cussie losbrandt. Laten we voorzichtig met haar omspringen. Zo, nu ga ik toch even onkruid wieden in de tuin. GEZONDHEIDSRISICO'S seerde bende? ,,Dat komt bijna nooit voor. Het is waarschijnlijk het werk van indivi duen, of misschien van een groepje van twee of drie mensen.'' ,,De inhoud van een complottheorie wil nog wel eens veranderen", zegt Van Buu- ren. De gemeenschappelijke deler: ,,Boos- heid, wantrouwen jegens instituties, macht of wetenschap.'' Dat geldt zeker ook voor Mark Boo gaard, fel anti-5G en medestander van Jason Wolmuis. Hij vertelt over ellende met werk, inkomen en huisvesting: ,,Ik word steeds weer naar beneden geslagen door de overheid.'' Molotovcocktail Tegen Wolmuis en Boogaard lopen ge rechtelijke procedures. Wolmuis zegt dat het in zijn geval gaat om een YouTube- filmpje. Boogaard vertelt dat hij in juli voor de rechter moet komen, omdat hij in een telefoongesprek heeft gedreigd een molotovcocktail bij het RIVM naar bin nen te gooien. Hij zegt dat achteraf te be treuren maar: ,,Ik was al zeven weken aan het bellen. Elke dag.'' Beide mannen heb ben het over de Bijbel, God en het einde der tijden. ,,Ik denk dat we binnenkort met onze creator te maken krijgen'', zegt Wolmuis. ,,We moeten terug naar het grote oude boek.'' Minder radicale partijen zijn er ook. Zo als de stichting Stop5GNL, het Nationaal Platform Stralingsrisico's en de Stichting ElektroHyperSensiviteit. De rechter wees maandag de eis van Stop5GNL af om te wachten met de het uitrollen van 5G tot meer onderzoek is gedaan. Diezelfde maandag vloog weer een zendmast in de brand, in Roermond. Dinsdag volgde de brand in Roosendaal. Op de dag van de rechtszaak zelf, op 4 mei, waren er twee branden in Den Haag. Pieta Janssen van Stop5GNL: ,,Wij hebben geen idee wie of wat er achter die bran den zit. We hopen vooral dat ze daarmee ophouden, want deze branden trekken negatieve aandacht." Ook de Stichting ElektroHyperSensiviteit verwerpt de branden: ,,Het is puur vandalisme en het helpt ons ook niet verder in het maat schappelijke debat rond 5G, straling in het algemeen en elektrogevoeligheid, het werkt ons eerder tegen.'' Het kabinet maakt zich zorgen. Niet over 5G, waarvoor in juni meer frequen ties worden geveild. De zorgen betreffen vooral de verspreiders van complottheo rieën. Minister Kajsa Ollongren (Binnen landse Zaken) vermoedt dat die 'hebben bijgedragen aan de brandstichting van di verse zendmasten'. Minister Ferd Grap- perhaus (Veiligheid en Justitie) noemt de brandstichtingen 'een aanval op onze hulpdiensten en op de samenleving'. De Nationaal Coördinator Terrorisme en Vei ligheid heeft de branden deze maand op genomen in zijn dreigingsoverzicht. Voornaamste zorg: wat als een gebied geheel onbereikbaar wordt door een brand in een zendmast? Wat als bij een ongeval of aanslag niemand 112 kan bel len? Tot nu toe is dat niet gebeurd, omdat andere zendmasten de communicatie meestal kunnen overnemen. Wanneer denkt anti 5G-man Jason Wolmuis dat de branden stoppen? Wolmuis: ,,Als er gede gen onderzoek is gekomen naar 5G.'' vrijdag 29 mei 2020 GO Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 76. FOTO ANP De zorgen van tegen standers van 5G betref fen de elektromagneti sche straling, die scha delijk zou zijn voor de gezondheid. Zij willen dat er meer onderzoek wordt verricht voordat het nieuwe systeem wordt uitgerold. Onder zoeksinstituut RIVM is duidelijk in zijn advies aan de regering: er is geen wetenschappelijk bewijs dat blootstelling aan straling onder de geldende limiet schade- lijk is voor de gezond heid. De eerste 5G- proefmetingen laten vol gens het RIVM zien dat straling onder de Euro pese maximumnormen blijft. De Tweede Kamer heeft de commissie Elektro magnetische Velden van de Gezondheidsraad ge vraagd mogelijke ge zondheidsrisico's door de invoering van 5G in kaart te brengen. Dit ad vies wordt aan het begin van de zomer verwacht. Onlangs zei de voorzitter van die commissie, hoog leraar Hans Kromhout, in deze krant het 'vreemd' te vinden dat 5G al mag worden uitgerold voordat het advies er is. ,,Er is ontzettend veel onder zoek gedaan. Maar on derzoeken en weten schappers spreken el kaar vaak tegen.'' Met name over het effect van elektromagnetische stra ling op het zenuwstelsel bestaat nog geen con sensus. De bekabeling van een zendmast in Nuenen is zwaar gehavend door brand. De (vermoedelijke) brandstichting vond plaats op 10 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9