8 NIEUWS Wat drijft mensen die brand stichten in zendmasten? Deze week ging nummer 29 in vlammen op, in Roosendaal. ,,Het is waarschijnlijk het werk van individuen, misschien van kleine groepjes.'' Wat is 5G? ZENDMASTEN BRANDSTICHTING Locaties zendmastbranden Beroepsdemonstrant en Gele-Hesjedra- ger Jason Wolmuis uit Almere zette deze week het filmpje 'NK Paaltjes Knallen 2020' op Facebook, met daarin de 'score' van het aantal afgebrande zendmasten per provincie. Noord-Brabant gaat aan kop met tien: 'They know how to play', zij weten hoe het moet, luidde het commen taar. Wolmuis zegt zelf geen brand te stich ten. Maar hij heeft er wel begrip voor: ,,Als 5G volledig live gaat, gaat een derde van de bevolking eraan onderdoor.'' Volgens onderzoeksinstituut RIVM is de straling bij de uitrol van een 5G-netwerk veilig, maar dat gelooft Wolmuis niet. De buschauffeur uit Almere beweert dat hij wordt afgeluisterd en dat hij pas is klemgereden door agenten in burger. De reeks zendmastbranden in Neder land begint op 3 april dit jaar in Beesd. De teller staat op 29 na de laatste vernieling afgelopen dinsdag in Roosendaal. Alom wordt uitgegaan van anti-5G-sentimen- ten als motief. Bij de op 5 april afgebrande zendmast in Liessel stond de tekst 'Fuck 5G'. De politie geeft 'hoge prioriteit' aan het onderzoek, waarbij inlichtingendiensten meekijken. Tot nu toe zitten vier verdach ten vast voor twee zendmastbranden in Dronten en Groningen. De voorlopige hechtenis is vastgesteld op de langst mo gelijke termijn, zestig dagen. Broers Twee van die verdachten zijn de broers Samir (24) en Karim (30) uit Swifterbant. Zij worden samen met hun 24-jarige ken nis T.S. uit Dronten verdacht van de brandstichting in de zendmast aan de Guldendreef in Dronten op 10 april. Het gekke is: de broers hebben volgens bekenden van hen helemaal niets met de anti-5G-beweging. In het dorp staat de fa milie vooral bekend om het voetbaltalent van de zoons. Samir voetbalde als kind FREQUENTIES zelfs even op proef bij PEC Zwolle, vertelt een voormalige voetbalmaat. Een be kende van Samir, die niet bij naam ge noemd wil worden, zegt dat hij weleens heeft gehoord over 'verkeerde vrienden': ,,Het verbaast mij niet dat ze zijn opge pakt. Zeker de oudste broer niet. Maar ik verwacht bij hen geen politieke motie ven.'' De 24-jarige medeverdachte T.S. uit Dronten is net als Samir en Karim thuis wonend. S. heeft een blanco strafblad en ontkent volgens zijn advocaat de brand stichting. Net als de broers uit Swifter- bant wordt S. door zijn omgeving niet met anti-5G geassocieerd. Over de vierde verdachte die vastzit - de 34-jarige Van B. uit Groningen, ver dacht van brandstichting aan de Konings weg in Groningen (ook op 10 april) - is al leen bekend dat zijn advocaat hem zo snel mogelijk uit de cel wil hebben. Hij heeft hoger beroep aangetekend. Een besluit daarover valt een dezer dagen. Benzine Het onderzoek van de politie vordert moeizaam. Er ontbreekt een patroon. De meeste vernielde masten hebben geen 5G-frequentie en de werkwijze van de brandstichters varieert. Brandbare gel, benzine, papier - er wordt van alles aan getroffen. Elsbeth Kleibeuker van het Openbaar Ministerie spreekt over 'lastige omstan digheden': ,,De branden ontstaan vaak 's nachts op donkere afgelegen plekken. Vanwege corona zijn er weinig mensen op straat, een brand wordt vaak pas opge merkt zodra hij flink is opgelaaid, waar door je altijd achter de feiten aanloopt.'' De zendmastsector heeft in overleg met de overheid en de Nationaal Coördinator voor Terrorisme en Veiligheid extra sur veillances ingesteld en zint op meer be veiliging zolang de misdrijven niet zijn opgelost. Of het onderzoek ook rekening houdt met andere motieven dan anti-5G? Zou den de verdachten bijvoorbeeld betaald kunnen zijn voor hun daad door partijen die er belang bij hebben onze communi catie plat te leggen? Het OM gaat op die vraag niet in. De aandacht lijkt volgens bronnen voorlopig vooral gericht op de anti-5G- beweging, een ingewikkeld geheel van kleine clubjes en individuen. Zo is Jason Wolmuis uit Almere aangesloten bij de Gele Hesjes en bij de Nationale Bond te gen Overheidszaken. Veel andere anti-5G'ers zijn actief in kleine groepjes via Facebook, Telegram of WhatsApp. Daar bespreken zij de bran den en complottheorieën over 5G. Een kleine greep daaruit: de straling zou co rona veroorzaken, Bill Gates zou 5G wil len gebruiken om mensen te volgen via een chip in coronavaccins; de overheid, bedrijven en media zouden negatieve ef fecten van 5G verzwijgen. Jelle van Buuren is universitair docent aan de Universiteit Leiden en doet onder zoek naar complottheorieën. Of de bran den zijn gesticht door een goedgeorgani- vrijdag 29 mei 2020 GO BRON: OM Wanneer stoppen deze branden? 'Als er onderzoek komt naar 5G' Yolanda Sjoukes Maartje Spieksma Roosendaal/Rotterdam 5G (vijfde generatie mobiele telecommunicatie) maakt gebruik van hogere frequen ties dan voorganger 4G. Daardoor kan digitale infor matie sneller in grotere hoe veelheden worden verstuurd. Vodafone heeft haar netwerk hiervoor deels geschikt ge maakt en biedt sinds april in delen van Nederland 5G aan. Op 29 juli worden de eerste frequenties voor 5G geveild. De frequenties worden in de zomer verstrekt aan providers als KPN, Vodafone en T-Mo- bile. Zij kunnen dan hun 5G- netwerk op grotere schaal in schakelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8