CORONAVIRUS II 7 Het verschil tussen buiten en binnen zit niet in onze berekeningen INTERVIEW RIVM-REKENMEESTER Update Aantal besmettingen gemeld wereldwijd: 5.931.112 Aantal doden gemeld wereldwijd: 357.929 Aantal mensen genezen wereldwijd: 2.388.172 Aantal besmettingen gemeld in Nederland: 45.950 Aantal doden gemeld in Nederland: 5903 Maandag volgt de grootste versoepe ling van de corona restricties. Laait het virus dan weer op? Niet als we goed testen, traceren en isoleren, zegt Jacco Wallinga, modellenmaker van het RIVM. 'En we moeten de basisregels behouden.' Dat de basisscholen op 11 mei weer open gingen, dat maakte Jacco Wallinga niet zo nerveus. Omdat kleine kinderen een beperkte rol spelen bij de verspreiding van het coronavirus, vond het RIVM altijd al dat scholen best open hadden kunnen blijven. Dik twee weken later lijkt de kust veilig, stelt Wallinga, die de belangrijk ste RIVM-berekeningen maakt met betrekking tot het virus: „Definitieve conclusies kun je pas de komende tien dagen trek ken, maar we hebben geen aan wijzing om te denken dat deze stap grote effecten heeft.'' Nederland staat aan de voor avond van de grootste versoepe ling sinds de 'slimme lockdown' van maart. Vanaf maandag gaan de terrassen open, mogen bios copen, musea en theaters weer gasten verwelkomen, en gaan middelbare scholen live lesgeven. Het is een door velen vurig gewenste stap op weg naar het oude leven, maar het is ook een spannend moment. ,,Van de eerste stap in mei wisten we wel dat we die konden zetten, dit is onzekerder. De lockdown- maatregelen namen we in één keer, dat bleek effectief. Maar je weet niet wat precies het effect is van losse maatregelen. En nu laat je vrij veel los, de kans op ver spreiding neemt dan toe. Dus is het belangrijk dat we goed gaan testen, effectief bron- en contact- onderzoek gaan doen, zodat we een eventuele opleving snel in de gaten hebben." Anders dan in maart, toen het kabinet met een bazooka schoot en zo'n beetje alles in een week tijd dichtgooide, gaan de versoe pelingen nu met tussenpozen, het is precisiewerk. Zodat bij een eventuele nieuwe brand haard, een lokale uitbraak, ook weer veel gerichter maatregelen genomen kunnen worden. Bioscopen en theaters (hier Uden) proberen van alles om het publiek veilig te houden. foto robin utrecht Er zijn incidenten in slacht huizen, kerken, restaurants. Hoe verwerken jullie dat in de modellen? ,,Dat verschil tussen buiten en binnen zit niet in onze bereke ningen. We rekenen met het aantal verschillende contacten dat mensen hebben, gebaseerd op de omstandigheden van maart. En ja, toen waren mensen meer binnen dan nu.'' ,,Dat kan. Dus als het anders uit pakt, zal het positiever zijn. Maar dat moet je dan ook onthouden als we weer richting het najaar gaan, als we weer meer naar binnen gaan.'' ,,Nou, ik ben al een beetje gewend geraakt aan de nieuwe manier van leven. Buiten zijn bevalt me sowieso goed, zeker met lekker weer. Waarom binnen eten als het buiten kan? Daarbij zou ik sowieso toch eerst kijken hoe een ondernemer het aanpakt, of de afstand gehandhaafd kan worden. Kijk, het blijft verstandig om on nodige contacten en drukte te mijden.'' ,,Veel zal afhangen van ons gedrag. De routekaart is voorwaardelijk: versoepelingen kunnen alleen als het aantal besmettingen niet te veel oploopt. Omdat die voor waarden erin zitten, heb ik zeker vertrouwen. Als het misgaat, grij pen we in.'' ,,Alles is erop gericht dat je niet weer dat grove geschut hoeft in te zetten. Als het aantal positieve testuitslagen ergens opvallend hard stijgt, kun je regionaal ingrij pen. Dan moet je daar misschien wel een versoepeling weer terug draaien, maar niet in het hele land.'' ,,Daar zijn bandbreedtes voor, die worden nog uitgewerkt. Maar je kunt gericht te werk gaan.'' ,,Als je een paar weken niet alert bent, zit je zo weer met volle in tensive cares. De buffer is ook klein: het reproductiegetal, het aantal mensen dat een besmette coronapatiënt gemiddeld aan steekt, ligt volgens onze schatting nu vlak onder de één. Ik denk niet dat het snel omhoog schiet straks, maar het zal wel stijgen als we meer opengooien. En het kan dalen als we goed testen, traceren en isoleren. Dat geeft wat speel ruimte." „Dat begrijp ik, je hebt soms de neiging om iemand even een hand of een knuffel te geven. Maar ik denk dat het goede basisregels zijn: afstand houden, handen wassen, hoesten en niezen in je elleboog, thuis blijven bij klachten. En ik denk: als deze basisregels helpen, en wel zo veel dat je daardoor op andere vlakken de restricties kunt ver soepelen, handhaaf die regels dan. Het alternatief kan zijn dat bij voorbeeld horeca dicht moet. Dan lijkt me de keuze niet lastig." vrijdag 29 mei 2020 GO 'Het wordt spannend' De rechterhand van de Britse premier Boris Johnson is volgens de politie in de fout gegaan tijdens de lockdown. Toch wordt Dominic Cummings volgens de krant The Telegraph niet vervolgd, omdat het zou gaan om een kleine overtreding. Het aantal gestrande Nederlanders in Marokko is gedaald 'tot stevig onder de duizend', aldus minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok. Tot nu toe hebben volgens Blok zes speciale vluchten Nederlanders terugge bracht. De gedeeltelijke herope ning van het onderwijs in Denemarken heeft niet geleid tot een opvallende toename in het aantal be smettingen onder scholie ren. Dat stelt het Deense Serum Instituut. De autoriteiten in Zuid- Korea hebben weer mel ding gemaakt van tiental len nieuwe coronabe smettingen. Het land ziet zich genoodzaakt nieuwe maatregelen te nemen. Engeland en Schotland hebben een volgsysteem ingevoerd om de ver spreiding van het corona virus in de gaten te hou den en in te dammen. De autoriteiten hopen zo op een verantwoorde manier beperkende maatregelen te kunnen versoepelen. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Niels Klaassen Bilthoven Waarom? Dan kunnen de prognoses toch veel te pessimistisch zijn? Gaat u zelf komende week meteen naar het restaurant, lekker binnen een hapje eten? Vertrouwt u erop dat we de hele routekaart deze zomer kunnen uitvoeren? Dan moeten de terrassen in Almere weer dicht als het aantal - Jacco Wallinga positieve testuitslagen daar te hoog is? Wat is dan de ondergrens? Testen en traceren is cruciaal, het coronavirus heeft bewezen dat het onder de radar met ver nietigende kracht en snelheid kan rondrazen. Is de 1,5 metermaatregel buiten nog wel werkbaar en nodig? Mensen worden het beu, blijkt uit jullie gedragsonderzoek. Even over binnen en buiten: bin nenruimtes lijken veel riskanter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7