Bouterse eist een hertelling CORONAVIRUS Canon Canon behind your scenes 4 Waar testen eerst uit schaarste amper gebeurde, gaat het roer vanaf maandag om. Al bij een verkoudheidje kun je laten checken of je corona hebt. Zeven vragen over testen. Bouterse kondigde gisteravond aan dat zijn partij om hertelling gaat vragen in een interview op de staatszender radio SRS. Volgens Bouterse is er nu nog niks aan de hand. Hij roept de mensen op rus tig te blijven. ,,De zaak is inderdaad spannend, maar we moeten spor- tiefblijven.'' Volgens de oppositie is Bouterse zelf allerminst sportief bezig. De bewijzen dat de regering van Suri name probeert te frauderen bij de verkiezingsuitslag stapelen zich volgens de oppositiepartijen op. Volgens de oppositie is gisternacht geprobeerd brand te stichten bij het hoofdstembureau en getracht do zen mee te nemen. Onder anderen de kleinzoon van president Desi Bouterse zou daarbij zijn geweest. Dat beweerden de leiders van vier oppositiepartijen VHP, ABOP, NPS en Pertjajah Luhur gisteren op een persconferentie bij de sporthal Anthony Nesty in Paramaribo. In de sporthal is het Centraal Hoofd stembureau gevestigd. Daar wor den alle stemmen geteld aan de hand van de processen-verbaal van 274 stembureaus. De situatie bij en in de sporthal is al dagen chaotisch. Leden van de oppositiepartijen waken er dag en nacht om te controleren of er niet gefraudeerd wordt. Gisternacht za gen waarnemers dat twee dozen uit de sporthal werden meegenomen. Walter Bouterse, kleinzoon van president Bouterse, was erbij be trokken, verklaarde ABOP-leider Ronnie Brunswijk. Ook waren er mensen die brandstof bij zich had den om brand te stichten. De oppo sitiepartijen zegden het vertrou wen op in de voorzitter van het hoofdstembureau. VHP-leider Chan Santokhi Santokhi riep het Onafhankelijk Kiesbureau op in te grijpen. Vier dagen na de verkiezingen wacht Suriname nog altijd op de uitslag. Toch zijn vier partijen al in gesprek met elkaar over een nieuwe coalitie onder leiding van de VHP, de grote winnaar met waarschijn lijk 20 zetels. Het zijn de ABOP van Brunswijk (7 zetels), de Nationale Partij Suriname (4 zetels) en Pert- jajah Luhur (2 zetels). ,,Het is écht de bedoeling om heel laagdrempelig te gaan testen'', bena drukt arts-microbioloog Steven Thij- sen, die lid is van een speciaal team dat is opgericht om het testen op co rona in Nederland soepel te laten ver lopen. Zodra iemand klachten heeft aan de luchtwegen, en bijvoorbeeld veel meer niest dan normaal, doet die er volgens de arts van het Utrechtse Diakonessenhuis verstandig aan om zich te laten testen. ,,Met verkoud heid moet je al gaan, want als het co rona is, wil je er snel bij zijn. Dit is es sentieel, want je wilt koste wat kost voorkomen dat er nóg een uitbraak volgt.'' Met gespreide vingers houdt hij zijn handen voor zijn borst. ,,Ik zie het ook echt als een maatschappelijke verantwoordelijkheid: zo'n tweede golf moeten we zien te voorkomen. Ik heb drie kinderen, die willen weer naar buiten, maar dat kan alleen als we gaan testen. Zo kunnen we moge lijke uitbraakjes zo snel mogelijk on der controle krijgen, kan de econo mie weer gewoon open en zorgen we ervoor dat de uitbraak nooit meer zo groot wordt als die was." Maandagochtend om 8.00 uur maakt het ministerie van Volksgezondheid een nieuw landelijk nummer bekend voor mensen die een coro natest willen. „Dat num mer kunnen mensen dan ook gelijk bellen", laat mi nister Hugo de Jonge we ten bij monde van zijn woordvoerder. Arts-microbio loog Thijsen van het Landelijk Coördinatieteam Diagnosti sche Keten (LCDK) vult aan: „Als je naar de GGD belt, dan vraagt die: hebt u klachten? Ja of nee? Als dat zo is, dan Meteen na contact met een besmet persoon heeft testen nog geen zin kun je terecht. De GGD plant je dan in bij een teststraat bij jou in de buurt.'' In die drive-in straten, waar bij iemand vanuit de auto een test kan laten doen, wordt met een soort wattenstaafje een keelneustest afge nomen. Met die moleculaire test (of PCR-test, zoals die ook wel wordt ge noemd) kun worden vastgesteld of iemand op dat moment corona heeft. De tests die vanaf juni worden aange boden, zijn dus niet bedoeld voor het meten van antistoffen, die aantonen of iemand het coronavirus achter de rug heeft en immuniteit heeft opge bouwd. Volgens de door het kabinet aangestelde speciaal gezant Feike Sij- besma is het 'heel goed' als we 'als samenleving een soort dashboard hebben' waardoor we weten 'wie überhaupt besmet zijn en hoe die be smettingen zich door de bevolking bewegen'. ,,Daar kunnen we het be leid op afstemmen.'' ,,Er wordt wel eens gezegd: dan koop je toch even wat testen en dan zijn we er. Maar de wereld is complexer dan dat'', zo waarschuwde gezant Sijbesma onze volksvertegen woordigers voor al te gemakkelijke kritiek. Door het uitbreken van de co- ronapandemie was de wereldwijde vraag naar tests gigantisch. ,,Eerst waren er problemen met de buffer vloeistof en was er gedoe over de re ceptuur'', erkent de VWS-woord- voerder. ,,Toen bleek er een tekort aan testplaatjes.'' Thijsen vat samen: ,,Het bleek niet alleen een gezond heidscrisis, maar ook een logistieke crisis.'' Of Nederland enorm achter het net viste? ,,Dat deden we met zijn allen'', pareert de arts. ,,Duitsland was wel beter met de voorbereiding, die hebben al vroeg strategische voorraden opgebouwd. Daar gold ook de wet van de remmende voor sprong.'' Eind januari was daar al een kleine corona-uitbraak in de Zuid- Duitse staat Beieren. „Daardoor zijn we meteen veel gaan testen'', ver klaarde een woordvoerder van de Canon Compacte camera met een grote sensor in combinatie met een hoge kwaliteit 24-600mm superzoomlens Canon Powershot G3 X Lichte systeemcamera met oneindig veel mogelijkheden op het gebied van foto en 4K-video CANON EOS M50 15-45mm IS STM Starter Kit vrijdag 29 mei 2020 Desi Bouterse, voorzitter van de NDP en president van Suriname, wil een hertelling van de maan dag uitgebrachte stemmen bij de parlementsverkiezingen, die iedereen kan volgen. Bouterse stevent in de tellingen tot nu toe af op een grote nederlaag. Tonny van der Mee Paramaribo GO Testen, testen, testen zodat die tweede golf er niet komt Marcia Nieuwenhuis Utrecht J Kan ik me vanaf volgende week laten testen op corona als ik dat I wil? 2 Hoe gaat het in zijn werk als ik me wil laten testen? - Steven Thijsen, arts-microbioloog 3 Waarom testen wij nu pas op grote schaal? adviesprijs Art.nr: 12325539 Art.nr: 12208836

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4