li I Andere invulling Zeelandhallen Gebruikers 's Landshuis kunnen langer blijven 7 VERNIEUWBOUW BELLAMYSTRAAT Een ongekende gedaantewisseling hebben ze ondergaan, acht huurwoningen aan het begin van de Terneuzense Bellamystraat. Luc Burm, senior-project leider bij Clavis, is best trots op het resultaat. Hij krijgt er, evenals ge biedscoördinator Carina Doggen en Clavis-directeur Ru ben Karel, ook veel positieve reac ties op. Wat wil je ook? De acht huurwoningen uit het begin van de jaren zestig van de vorige eeuw zijn in 'een handomdraai' een nieuwe eeuw ingeslingerd. Nou ja, in een handomdraai. De daadwerkelijke uitvoering van het werk heeft in zeven, acht weken plaatsgevonden, de voorberei dingstijd duurde vele malen lan ger. Woningcorporatie Clavis heeft er per huis ruim 100.000 euro in geïnvesteerd. Maar dan heb je ook wat: een woning met een moderne uitstraling en nul op de meter. Burm herinnert zich dat ener gieambassadeur Marlou Boer booms uit Middelburg zo'n vijf jaar geleden al bij Clavis aan klopte. Of de Terneuzense wo ningcorporatie belangstelling had om deel te nemen aan het Euro pese duurzaamheidsproject Shine? Energiezuiniger Woningcorporaties staan aan de lat om het woningbezit energie zuiniger te maken en Clavis hapte toe als Nederlandse partner in het Europese Interreg-project Shine. Burm: ,,Het doel van dit project is niet alleen om de eigen huurwo ningen te verduurzamen, maar ook particuliere woningbezitters in de buurt mee te krijgen. Er is daarom voor de omgeving een dag van de duurzaamheid gehouden, waar mensen ideeën konden op doen." O SÉ»! Het project dat Clavis nu prak tisch heeft gerealiseerd aan de Bel- lamystraat, zal voor veel particu- liere woningeigenaren niet haal baar zijn, verwacht Burm. ,,Maar het kan wel een uitstraling hebben naar de buurt, dat mensen zelf aan de slag gaan met de verduurza ming van hun woningen." Voor Clavis is het overigens ook de vraag of de woningcorporatie de aanpak aan de Bellamystraat el ders zal kopiëren. Slopen en nieuwbouw plegen, zoals in de Terneuzense wijk Lievenspolder, is een andere optie om woningen energiezuiniger te maken. Of grondig renoveren, zoals met an dere platdakwoningen aan de Bel- lamystraat en omgeving is ge beurd. De acht woningen aan de Bella- mystraat zijn van nieuwe buiten gevels voorzien. De aardgasaan sluitingen zijn verdwenen. Warm tepompen zijn ervoor in de plaats gekomen, die deels draaien op zonnepanelen op de daken. Alle installaties zijn in kasten geplaatst voor de woningen. Het oog wil ook wat. Het ontwerp van de in- stallatiekasten ziet er fraai uit, dankzij de afgeronde vormen. Ook zijn de buitengevels in verschil lende kleuren uitgevoerd. Nog wat puntjes op de i Nog wat puntjes op de i en het project is helemaal voltooid, al zit er nog wel een staartje aan. Clavis deelt de opgedane kennis met de Europese partners. En, zeker zo belangrijk, de bewoners krijgen nog begeleiding hoe zij het beste met hun nul op de meter-woning kunnen omgaan. Want dat leer je niet zomaar. Een bewoner die gistermiddag opendeed, had niet veel tijd om zijn mening te geven. ,,Het is mooi geworden", zegt hij snel, ,,maar, sorry, ik ben aan het eten." HULST Gebruikers van het 's Landshuis in Hulst hoeven voorlopig nog niet weg. De verhuizing van Museum Hulst naar het tegenovergelegen 's Landshuis loopt namelijk ver traging op. Alle gebruikers van het het pand hebben een brief gekre gen waarin staat dat ze daar langer kunnen blijven. Dat zei wethouder Diana van Damme deze week tijdens een com missievergadering van de ge meenteraad. Vanwege corona zijn de plannen een paar maanden opgeschoven, naar november. De Hulster gemeenteraad gaf in december definitief groen licht voor de verhuizing van Museum Hulst naar het 's Landshuis en de daarbij ho rende verbouwing en herin richting van het pand. Er ko men negen zalen waarin de geschiedenis van Hulst wordt verteld. Volgens planning zou de verbouwing in de zomer beginnen, maar dat schuift op. De gemeente denkt ondertus sen mee met de verenigingen die in 's Landshuis huizen en een andere plek moeten zoe ken. ,,Daar zijn we volop mee bezig", zei Van Damme. Goes Dona (directeur beurzen en eve nementen) benadrukt dat de wens om dingen anders te gaan doen niet is ingegeven door corona. ,,Natuurlijk is het alleen nog maar ingewikkelder geworden nu grote evenementen niet meer mogen doorgaan, maar onze wens leeft al enkele jaren." Volgens Dona is de markt voor beurzen, congressen en andere grote evenementen in Zeeland niet groot genoeg om alleen daar mee de Zeelandhallen rendabel te maken. Vermaak Dona wil nog niet te diep ingaan op wat de andere invulling moet worden. Er liggen volgens hem al lerlei scenario's die verder worden onderzocht. Er wordt onder meer gedacht aan kantoren en leisure. Dat laatste is een brede term voor alles wat te maken heeft met vrije tijd en vermaak. In het verleden lag in één van de hallen een deel van het jaar een kartbaan. ,,Laat duidelijk zijn dat we daar nu niet mee bezig zijn, maar aan iets dergelijks zou je wel kunnen denken'', zegt Dona. De gemeente Goes is bereid mee te denken over een deels andere in vulling. Toch staat volgens wet houder Joost de Goffau één ding als een paal boven water: de hallen moeten beschikbaar blijven voor grote beurzen, congressen en eve nementen. ,,Een locatie waar zulke grootschalige evenementen kun nen plaatsvinden, vinden wij erg belangrijk voor Goes en heel Zee land." Winstgevend Dona zegt dat Libéma daar precies hetzelfde over denkt. Volgens hem zou de doorgang van zulke grote evenementen juist in gevaar ko men als niet wordt gekeken naar een manier om de Zeelandhallen weer winstgevend te maken. vrijdag 29 mei 2020 VL Voor het oog en de portemonnee Harmen van der Werf Terneuzen SKSS"*1 De volledig, door woningcorporatie Clavis getransformeerde huurwoningen aan de Bellamystraat in Terneuzen; vlnr gebiedscoördinator Carina Doggen, senior-projectleider Luc Burm en Clavis-directeur Ruben Karel. fotos peter nicolai Zelfde soort huurwoningen een straat verderop, zo zagen die aan het begin van de Bellamystraat er eerst ook uit. De Zeelandhallen in Goes krij gen waarschijnlijk deels een andere invulling. Volgens Je roen Dona van eigenaar Libéma is het complex in z'n huidige vorm niet winstgevend. Grote evenementen als de horeca- beurs en de modelbouwshow komen volgens hem niet in ge vaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48