Citax-chauffeur blijft aan het stuur Grensverkeer België wordt niet versoepeld Hoek krijgt echte 30-kilometerzone 6 Zo veilig mogelijk winkelen LT3 ,,Het ergste leed lijkt geleden", denkt Martijn van Battum van de in het Terneuzense centrum actieve ondernemersvereniging Bizzy. ,,We zien het langzamerhand weer drukker worden. Mensen durven, nee, gaan er weer op uit. Gelukkig maar." De hoofdstraten in de Terneu zense binnenstad zijn inmiddels ingericht om in coronatijd veilig el kaar te kunnen passeren. Bezoekers wordt met pijlen op het plaveisel gevraagd zo veel mogelijk rechts te houden. Toezichthouders, ofvrien- delijker, stewards, zullen daarbij komende zaterdag en zaterdag 6 juni helpen, vanaf het einde van de ochtend tot sluitingstijd van de winkels. Omzet gekelderd Bizzy heeft zelf besloten die in te huren en betaalt hen ook. ,,De poli tie en ook de gemeentelijke hand havers hebben het druk, weten wij", verklaart Van Battum die keuze. „Vandaar dat wij hebben be sloten zelf stewards in te zetten. We willen tenslotte allemaal dat men sen veilig kunnen winkelen." Half maart barstte de coronacrisis in Nederland in alle hevigheid los. Het winkelbezoek daalde vervol gens dramatisch en dat hebben winkeliers in Terneuzen zeker ge merkt. Een aantal besloot zelfs he lemaal te sluiten. Inmiddels zijn op één na alle zaken weer open, vol gens Van Battum. Belgen De omzetdaling sinds half maart is groot geweest, minder groot dan in Sluis waar Belgen de belangrijkste klantenkring vormen, maar toch ook aanzienlijk in Terneuzen. Van Battum spreekt van vijftig tot tach tig procent minder omzet. ,,Ook in Terneuzen moeten we het voor een deel van Belgen hebben." Van Battum hoopt met zijn colle ga's op een inhaalslag in de verko pen. Het mooie weer helpt daarbij, verwacht hij. ,,Alle zomerkleding was bijvoorbeeld nog niet gearri veerd, omdat ook leveranciers stil lagen door de coronacrisis. Lang zaamaan komt alles binnen. En als het zonnetje blijft schijnen, zal dat een stimulerend effect hebben." Van Van Battum mag het ook wel gaan regenen. ,,Maar dan 's nachts." Uitverkoop Bizzy heeft aan de leden voorge steld de zomeruitverkoop later te beginnen. Gewoonlijk start die in de loop van juni. Het voorstel is ge daan om 1 juli gezamenlijk een bliksemstart te maken. Of het daar daadwerkelijk van komt, moeten de winkeliers onderling nog uitma ken. Een verlate zomeruitverkoop biedt een kans om iets van de grote omzetdaling goed te maken, is het idee. Terneuzen Sinds maart dit jaar verzorgt het Tielse bedrijf al het Zeeuws- Vlaamse leerlingenvervoer. Nadat TCR uit Middelburg failliet was gegaan, was Citax Tiel bereid in 'dat gat' te springen. De taxionder neming was toen al geen onbe kende in Zeeuws-Vlaanderen. Ci- tax Tiel doet sinds oktober 2018 voor de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten het vervoer op basis van de Wet maatschappelijke onder steuning (Wmo), waarvan vooral ouderen en mindervaliden ge bruikmaken. Sporen verdiend De Terneuzense wethouder Ben van Assche, tevens voorzitter van het Samenwerkingsbedrijf Collec tief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen, is er blij mee dat Citax Tiel als be ste uit de aanbestedingsprocedure voor het leerlingenvervoer is ge- rold. Het bedrijf heeft zijn sporen verdiend als Wmo-vervoerder, al dus Van Assche, en toonde zich bereid de gemeenten uit de brand te helpen, nadat TCR plotseling failliet was gegaan. Een niet onbelangrijk voordeel van het feit dat Citax Tiel heeft 'ge wonnen', is ook dat dezelfde chauffeurs blijven rijden. Kinde ren met een lichamelijke, zintuig lijke en/of verstandelijke beper king zijn op het leerlingenvervoer aangewezen. Van Assche: ,,Dat zij de vertrouwde chauffeurs houden, is zeker voor hen erg fijn." TERNEUZEN Versoepeling van het grensverkeer met België zit er nog niet in. Belgisch minister Pieter De Crem van Binnenlandse Zaken stelde afgelopen zondag nog dat daarover dinsdag of woensdag een beslissing zou kunnen vallen. De grenscontroles worden niet voor 8 juni opgeheven, aldus De Crem, maar hij zei bij VTM Nieuws ook dat bezoek aan familie buiten de landsgrenzen met 'aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid' eerder zal kunnen. Belgische co rona-experts zouden dinsdag een advies uitbrengen. De Crem liet doorschemeren ervan uit te gaan dat op basis daarvan 'intrafamiliaal grensverkeer eerder dan 8 juni mo- gelijk zal zijn'. Dinsdag of woens dag zou daar een aankondiging over komen. Een woordvoerder van het kabi net van De Crem liet gisteren even wel weten dat er 'voorlopig nog geen beslissing is genomen tot het wijzigen van het grensbeleid'. Hij kon niet aangeven wanneer dit wel te verwachten is. Grensverkeer tussen Nederland en België is sinds 20 maart alleen mogelijk voor essentiële verplaat singen, onder meer voor werk, mantelzorg en kinderen die op Vlaamse basisscholen zitten, sinds die 18 mei weer open zijn. Familie bezoek was lange tijd ook voor Bel gen in eigen land niet toegestaan. Ze hebben er flink voor moe ten knokken, de bewoners van de Koudepolderstraat in Hoek, maar het is gelukt. De gemeente Terneuzen laat eindelijk van de straat echt een 30-kilometergebied ma ken. In tal van plaatsen is dertig kilometer als maximumsnel heid ingevoerd, maar het komt nogal eens voor dat daarna niets aan de wegen is gedaan. Met de Koudepol- derstraat was het niet anders. Ooit maakte de straat deel uit van de hoofdweg N61. Zo lag die er ook nog goeddeels bij. Met name nieuwe bewo- ners, veelal jonge gezinnen met kinderen, hebben er zich met de dorpsraad Hoek sterk voor gemaakt de Koudepol- derstraat veiliger te maken. De nieuwe inrichting met onder meer verkeerszuiltjes, bloembakken en een ver hoogde kruising bij de Ds. Raamshof is niet hemelbe stormend, erkent secretaris Kees Kuijper van de dorps raad. ,,Maar het is mooi dat het gebeurt. En gelukkig zijn er in de tussentijd geen ernstige ongelukken ge weest." Het werk, uitgevoerd door aannemingsbedrijf EVS uit Axel, duurt tot en met 12 juni. Terneuzen trok er eerder 19.500 euro voor uit. vrijdag 29 mei 2020 Stewards letten op shoppers TERNEUZEN De grote zaal van het Schelde- theater in Terneuzen is praktisch leeg, op het podium was het gisteravond des te drukker. Zo'n veertig politici hebben er zich verzameld, de Terneuzense gemeenteraad met burge meester en wethouders. Rechts zit de jarige burgemeester Jan Lonink, hij werd gisteren 69 jaar. Het ziet er bizar uit, de raadsvoorstelling op het toneel, veroorzaakt door de uitbraak van het coronavirus. De raadsleden zitten ver uit elkaar, op ruim anderhalve meter afstand. De helft is alleen op de rug te zien, maar erger, de geluidskwaliteit is zeker in het begin niet best. De raadzaal in het Terneuzense gemeentehuis is te krap om coronaproof te vergaderen. Van daar dat is uitgeweken naar het Scheldethea- ter. Directeur Valerie Lievens is er blij mee, al mag er geen publiek aanwezig zijn bij de voor stelling. „Hebben we eindelijk weer eens wat te doen." FOTO PETER NICOLAI In de Terneuzense binnenstad zullen komende zaterdag en za terdag 6 juni stewards actief zijn om het winkelende publiek in goede banen te leiden, zodat ie dereen, ondanks het coronavi rus, veilig kan winkelen. Winke liers hopen ondertussen op een inhaalslag in de verkopen, zodat ze iets goed kunnen maken van het geleden omzetverlies. Harmen van der Werf Terneuzen Citax Tiel BV blijft het leerlin genvervoer rijden in Zeeuws- Vlaanderen. Het bedrijf heeft de aanbestedingsprocedure gewonnen. Harmen van der Werf Hoek Werkzaamheden aan de Koudepol- derstraat in Hoek. foto kees kuijper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47