12 ZEELAND Wie kort haar heeft, ontkomt bijna niet aan het gebruik van haar- wax. Maak zelf heel simpel een heerlijk geurende wax om je coupe mee te stylen. Haarwax maken: wat heb je nodig? NUL AFVAL ZELF MAKEN: HAARWAX Je kunt de haarwax precies aanpassen aan je eigen type haar Sandra Moerland Breda Het maken van je eigen haarwax is een eitje. Met bijenwas, sheaboter en jojobaolie kun je direct aan de slag. ,,Dat zijn drie ingrediënten die een goede structuur hebben voor haarwax", vertelt Elisah Pals van Zero Waste Nederland. ,,De sheaboter en de bij enwas zijn wat vaster van structuur dan de olie. Dat zorgt ervoor dat het haar goed in model blijft zitten. De wax die we nu maken is wel echt be doeld voor kort haar, niet om in je lange lokken te smeren. Het zorgt er voor dat kort haar goed in model blijft zitten en dat het kapsel er niet te vettig uitziet. Jojobaolie is name lijk een zogeheten droge olie." De wax houdt niet alleen het haar in model, maar verzorgt de haren ook. Elisah: ,,De ingrediënten zijn heel voedend. Zelf heb ik lang haar, dus ik gebruik de wax niet, maar mijn vriend wel. Zijn haar blijft de hele dag in model, zelfs de volgende dag zit het vaak nog goed. Het is een vettige substantie, maar je kunt de wax wel goed uitwassen." Je smelt de ingrediënten om te be ginnen au bain-marie. Als ze gesmol ten zijn, is het een kwestie van wach ten tot de gemengde substantie weer stolt. Dan is je haarwax klaar. Wie een lekker geurtje aan het haarpro- duct wil toevoegen, kan een paar druppels essentiële olie naar keuze bij het gesmolten mengsel doen. ,,Mannen vinden dennen- of ceder- geur vaak lekker, maar het belang rijkste is dat het een geur is die je zelf fijn vindt." Het kiezen van een eigen geurtje is een van de redenen waarom Elisah het zelf maken van verzorgingspro ducten graag doet. ,,Je weet precies wat erin zit, geen gekke toevoegin gen. Het is niet op dieren getest en je kunt het helemaal aanpassen aan jouw haartype, met de geur die je lekker vindt." De Bredase leeft inmiddels vijfjaar volgens het no waste-principe. ,,lk ben altijd wel met duurzaamheid be zig geweest, probeerde mijn afval goed te scheiden. Daarmee dacht ik al milieubewust te zijn. Tot ik besefte dat ik ook op een andere manier in kopen kon doen; op de markt of bij de Turkse winkel. Ik ging op pad met eigen zakjes en bakjes. Dat scheelde zonder al te veel moeite heel wat af val. Een vriendin vertelde me toen over de Amerikaanse Bea Johnson. Zij produceert met het hele gezin slechts één glazen potje per jaar aan afval. Ik kocht haar boek: Zero Waste Home in april 2015. Acht maanden na de aankoop had ik het hele stappen plan doorlopen. Het is niet moeilijk, maar het betekent dat je alle aspecten van je leven opnieuw tegen het licht moet houden. Je moet nadenken bij elk stuk afval hoe je kunt regelen dat het niet weer je huis in komt. Je be gint met eten, daarna badkamerpro ducten en zo door. Op een gegeven moment word je een soort van Sher lock Holmes van je eigen afval." INGREDIËNTEN Behoefte aan een gestylde coupe? Dan kun je haarwax makkelijk zelf maken en ook nog het geurtje zelf bepalen. Eén lepel bijenwas Anderhalve lepel sheaboter Twee lepels jojobaolie Eventueel een paar druppels essentiële olie naar keuze om de geur te bepalen vrijdag 29 mei 2020 Een gestylde korte coupe met een zelfgekozen geurtje Elisah Pals en Sandra Moerland hebben samen haarwax gemaakt. Het is bedoeld voor kort haar, maar Elisah pro beert toch een beetje uit in haar lange lokken. FOTO RENÉSCHOTANUS/ —Elisah Pals, Zero Waste Nederland Voor dit verhaal werkten we samen met Elisah Pals (35) uit Breda. Zij is van Zero Waste Nederland en heeft ervaring met het zelf maken van (verzorgings-)producten: t zerowastenederland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45