II ava Andere invulling Zeelandhallen 27 mei t/m 6 juni mudtbor 7 ZANDDIJK NOODKREET BEWONERS TEGEN VERBREDING Woedend zijn ze, aan de Zanddijk bij Yerseke. De provincie stevent af op verbreding van de dijk. 'Geen snelweg door onze huizen en tuinen!' Om de Zanddijk te ver breden moet een aantal huizen wor den gesloopt. Voor anderen komt de weg een stuk dichter bij hun huis te liggen. Twaalf gezinnen aan de Zanddijk tussen Kruiningen en Yerseke krijgen ermee te maken. Ze zijn woedend op de provincie Zeeland. Ze spreken over een 'on verwachte ommezwaai' en heb ben het gevoel dat de verbreding er doorgeduwd wordt. In een noodkreet aan Gedepu teerde en Provinciale Staten ma ken de bewoners gehakt van de manier waarop zij geïnformeerd worden. Met name het onaange kondigde bezoek van een omge vingsmanager die woensdag aan de deuren stond om het gekozen tracé toe te lichten, schiet hen in deze coronatijd totaal in het ver keerde keelgat. ,,De aanleg van een weg over iemands eigendom is een zeer ingrijpende, zwaar emo tioneel geladen gebeurtenis en dat moet er nu even snel tussendoor gefietst worden? Wij hebben er geen woorden voor." Lange tijd hield de provincie vast aan de aanleg van een weg langs Kaasgat, waardoor de dijk niet verbreed zou hoeven worden. Maar dat lijkt te veranderen sinds de gemeente Reimerswaal zich openlijk uitspreekt voor verbre- voor de bestaande en steeds druk ker wordende dijk van dien." Minder veilig Inhoudelijk hebben de twaalf ge zinnen die de noodkreet hebben ondertekend ook felle kritiek op de keuze voor verbreding. Ze voor spellen dat de veiligheid voor fiet sers tussen Yerseke en het station verslechtert. Ook stellen ze dat de verkeerstoename op de verbrede dijk schadelijk is voor natuurge bied Yerseke Moer. ,,Eén ding is zeker. Wij gaan alles, maar dan ook alles in het werk stellen om deze (voorgenomen) beslissing te keren." De Zanddijkbewoners reiken de provincie echter ook nog een op lossing aan. Ze vinden dat het pol dertracé moet worden aangelegd. Zo'n compleet nieuwe weg met nieuwe aansluitingen op de A58 heeft de voorkeur van alle betrok ken partijen, maar is buiten beeld geraakt omdat het Rijk niet mee wil betalen. Het verschil in kosten tussen verbreding en het goed koopste poldertracé bedraagt vol gens een studie van provincie van vorig jaar bijna 20 miljoen. De On dernemersvereniging Reimers- waal heeft een onderzoek laten verrichten dat op lagere bedragen uitkomt. De Zanddijkbewoners hebben het zelfs over een 'ver waarloosbaar' verschil. Ze roepen de provincie op om een beroep te doen op de miljoenen die Zeeland krijgt ter compensatie voor het mislopen van de marinierska zerne. De provincie laat in een reactie weten veel belang aan zorgvuldige communicatie te hechten. Een be sluit is nog niet genomen, het voorstel voor de aanpak van de weg wordt dinsdag naar Provinci ale Staten gestuurd. ,,Onze omge vingsmanager heeft vooruitlo pend contact gezocht met de om geving om zich voor te stellen en kennis te maken. Gedurende het project zal hij beschikbaar zijn om in gesprek te zijn met belangheb benden." dijk/Molendijk/Olzendedijk, kan bedrijventerrein Olzendepolder relatief snel veel beter worden ont sloten. Ook dat argument zet kwaad bloed bij de Zanddijkbewoners. ,,De gemeente heeft tien jaar gele- Wij gaan alles in het werk stellen om deze beslissing te keren ding van de dijk. Wethouder Maarten Both verkiest deze optie mede omdat die makkelijk kan worden opgeknipt. Door te begin nen met de aanleg van een ro tonde op het kruispunt Zand- den verzuimd een deugdelijke (tweede) ontsluiting in haar plan nen mee te nemen en komt er nu zelf achter dat er dringend wat moet gebeuren We zien de bui al hangen. Het deel vanaf het be drijfsterrein tot aan de dijk wordt aangelegd, de gemeente is van haar probleem af en daar blijft het dan bij. Met alle nadelige gevolgen Vraag naar de actievoorwaarden in de winkel NETFLIX Oost-Souburg Heinkenszand www.avaelectro.nl Goes Dona (directeur beurzen en eve nementen) benadrukt dat de wens om dingen anders te gaan doen niet is ingegeven door corona. „Natuurlijk is het alleen nog maar ingewikkelder geworden nu grote evenementen niet meer mogen doorgaan, maar onze wens leeft al enkele jaren." Volgens Dona is de markt voor beurzen, congressen en andere grote evenementen in Zeeland niet groot genoeg om alleen daar mee de Zeelandhallen rendabel te maken. Vermaak Dona wil nog niet te diep ingaan op wat de andere invulling moet worden. Er liggen volgens hem al lerlei scenario's die verder worden onderzocht. Er wordt onder meer gedacht aan kantoren en leisure. Dat laatste is een brede term voor alles wat te maken heeft met vrije tijd en vermaak. In het verleden lag in één van de hallen een deel van het jaar een kartbaan. ,,Laat duidelijk zijn dat we daar nu niet mee bezig zijn, maar aan iets dergelijks zou je wel kunnen denken'', zegt Dona. De gemeente Goes is bereid mee te denken over een deels andere in vulling. Toch staat volgens wet houder Joost de Goffau één ding als een paal boven water: de hallen moeten beschikbaar blijven voor grote beurzen, congressen en eve nementen. ,,Een locatie waar zulke grootschalige evenementen kun nen plaatsvinden, vinden wij erg belangrijk voor Goes en heel Zee land." Winstgevend Dona zegt dat Libéma daar precies hetzelfde over denkt. Volgens hem zou de doorgang van zulke grote evenementen juist in gevaar ko men als niet wordt gekeken naar een manier om de Zeelandhallen weer winstgevend te maken. vrijdag 29 mei 2020 'Geen snelweg door onze tuinen' Joeri Wisse Yerseke Overzichtsfoto van de Molendijk (onder), Zanddijk (boven) en Olzendedijk (links). De boerderij op de voorgrond moet wijken voor een grote rotonde als de provincie kiest voor verbreding van de Zanddijk. - Zanddijkbewoners Het gedeelte van de Zanddijk tussen Kruiningen en Yerseke dat op de nominatie staat voor verbreding. Als de provincie voor dit sce nario kiest, zullen enkele huizen aan de noordzijde (links op de foto) moeten wijken. foto's marcelle davidse 10% korting* op iedere 1 e aankoop en zelfs 15% korting op ieder 2e apparaat Voor 1 jaar lang gratis* wasmiddel bij verschillende (vaat)wasmachines Jaar lang gratis* netflix bij iedere TV vanaf 750 Green! 3e pan gratis* bij diverse GreenPan setten De Zeelandhallen in Goes krij gen waarschijnlijk deels een andere invulling. Volgens Je roen Dona van eigenaar Libéma is het complex in z'n huidige vorm niet winstgevend. Grote evenementen als de horeca- beurs en de modelbouwshow komen volgens hem niet in ge vaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44