CORONAVIRUS Agenten en boa's staan niet klaar om te beboeten NIEUWS 3 Eindelijk mogen we op 1 juni weer naar de kroeg, maar zeker niet alle café eigenaren laten het bier stromen. Opengaan is niet zinvol of niet mogelijk, zeggen ze. Nijmegen aarten Rooijakkers van muziekcafé Dollars in hartje Nijmegen had er geen meetlint voor no dig. 1,5 meter afstand houden in zijn zaak? ,,Hoe dan?'' vraagt hij zich hardop af als hij door zijn zaak loopt. Bij de bar kunnen twee mensen el kaar net passeren als er niemand op de barkruk zit, demonstreert hij. Maar bij het toilet achter in de zaak wordt het helemaal een probleem. ,,Dat is praktisch niet te doen'', zegt Rooijakkers. Tot de coronacrisis losbarstte half maart was het zeventien jaar lang elke vrijdag- en zaterdagavond stampvol in Dollars. Nu is het zelfs niet mogelijk om er op een veilige manier een praatcafé van te maken. En als dat wel zou lukken, heeft Rooijakkers met maximaal dertig be zoekers nog geen 10 procent van zijn zaak gevuld vergeleken met normaal. ,,Als je niet op zijn minst alle kosten eruit haalt, heeft opengaan geen en kele zin. Hooguit draag ik bij om de staatsschuld minder te laten oplopen omdat ik minder steun nodig heb.'' Dat is op zichzelf ook een nobel streven, erkent hij, maar daarvoor moet hij dan zelf wel een te groot ri sico lopen, vindt Rooijakkers. Want wat als gasten in zijn zaak de corona- regels overtreden, omdat ze aange schoten zijn. ,,Ik krijg die boete. En dan heb ik het nog niet eens over wat mij gebeurt als er hier iemand ziek wordt. Kijk wat dat restaurant in Duitsland overkwam waar achttien mensen corona opliepen. De reputa tieschade is dan niet te overzien.'' En dus blijft Rooijakkers maandag dicht als de horeca onder strikte voorwaarden de deuren weer mag openen. De Nijmeegse uitbater is ze ker niet de enige. In het hele land zijn voorbeelden te vinden van cafés en restaurants die dicht blijven, ieder met een eigen verhaal. Zo blijft restaurant De Koe in Vo- lendam dicht, omdat er nog geen grote groepen toeristen uit Azië en Zuid-Amerika naar Nederland mo gen komen. Elke dag serveerden zij voor hen een visje, met een frisse sa lade. ,,Maar toeristen zie ik hier voor lopig nog niet komen'', zegt mede eigenaar Pieter Jonk. En omschakelen naar de spaarzame Nederlanders in het weekend of Duitsers in de vakan ties ziet hij niet als oplossing. ,,We zitten niet op een zichtlocatie aan de haven dus mensen moeten ons we ten te vinden.'' Hoeveel zaken precies niet open gaan, weten ze niet bij Koninklijke Horeca Nederland. Maar dat het tien- Als je niet op zijn minst alle kosten eruit haalt, heeft opengaan geen enkele zin tallen zaken zijn, is niet overdreven, het zijn er eerder honderden. ,,1,5 meter afstand houden is in flink wat situaties technisch onmogelijk. Maar voor de meeste horecazaken zal het financieel ook niet rendabel zijn'', zegt een woordvoerder. Alleen al brouwerij Heineken ver wacht dat ongeveer de helft van de ondernemers aan wie zij leveren, de tap dicht houdt. Ondernemers pro beren zo de financiële schade zoveel mogelijk te beperken. Maar bij Maar ten Rooijakkers van Dollars uit Nij megen heeft dat inmiddels tot een conflict geleid met Heineken over de huur van het pand. Toen iedere kroeg in april en mei noodgedwongen dicht moest blijven, heeft de brouwer dat niet in rekening gebracht. Maar nu vanaf 1 juni de horeca weer open mag, heeft Heineken aan hun ruim achthonderd huurders laten weten dat ze die huur wel weer gaan innen Rooijakkers, een van die huurders, moet nu zijn eigen spaarcenten aan spreken of een lening bij het Rijk af sluiten om die kosten te kunnen be talen, zonder enig perspectief wan neer het beter gaat. Onacceptabel en onrechtvaardig, vindt hij het. ,,We horen Heineken roepen dat ze zo gul zijn geweest afgelopen maanden, maar zo komt de overheidssteun niet terecht bij de horeca-ondernemers zelf, voor wie dat wel was bedoeld. Als Heineken de horeca echt wil red den, zouden ze niet dezelfde huren moeten rekenen van voor de crisis, maar die moeten laten aansluiten op de veel lagere omzetten die nu kun nen worden gehaald.'' Korting Het steekt Rooijakkers ook dat er nog steeds niets is gedaan aan de inkoop prijzen voor bier. Wie veel biertjes tapt, krijgt een flinke korting op de literprijs. Maar door de beperkende maatregelen verkopen ondernemers veel minder. Daardoor krijgen ze straks minder of helemaal geen kor ting en schiet de inkoopprijs om hoog. ,,Dat scheelt voor mij een euro op een liter bier.'' Heineken laat weten dat er wordt gekeken of de kortingen kunnen worden aangepast. Maar met de huurprijzen kan Heineken niet meer doen dan de twee maanden die ze hebben kwijtgescholden. ,,De pijn van deze crisis wordt door iedereen gevoeld. Ook door Heineken'', zegt woordvoerder Menno van der Vlist. Heineken heeft panden in eigen dom, maar huurt er zelf ook honder den. Van der Vlist wijst erop dat on dernemers nu bij de overheid onder gunstige voorwaarden een krediet kunnen afsluiten om toch aan al hun verplichtingen te blijven voldoen. ,,En met elke ondernemer afzonder lijk willen we in gesprek om te kijken wat wij eventueel kunnen beteke nen. We doen echt wat we kunnen.'' Inmiddels wordt ook gekeken naar maatwerk voor Maarten Rooijakkers van Dollars. Dat blijkt uit een rondgang van deze krant langs tien van de grootste gemeenten van Nederland. Wel volgen er later misschien nog steekproeven. Maandagmiddag vanaf 12.00 uur worden de coronare- gels voor de horeca versoe peld. Vanaf dat moment mo gen cafés en restaurants de deuren weer openen, maar er mogen niet meer dan dertig klanten tegelijk binnen zijn. Ook de terrassen mogen weer open, daar geldt geen maxi mumcapaciteit. Wel moet ie dereen, zowel binnen als bui ten, aan een tafeltje zitten. Voor een plekje binnen is re serveren verplicht. ,,Agenten en boa's gaan echt niet rond de terrassen lopen met een bonnenboekje", liet de Nijmeegse burgemeester Hubert Bruls al weten. Bruls is ook voorzitter van het Vei- ligheidsberaad waarin de 25 veiligheidsregio's samenwer ken. Een woordvoerder van de gemeente Utrecht bevestigt: ,,Politie en boa's gaan niet binnen of op de terrassen con troleren of surveilleren.'' Alle tien gemeenten stellen dat de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij de klant en de eigenaar van café of res taurant ligt. Zij moeten voor komen dat er meer dan dertig mensen binnen zijn of dat mensen op de terrassen te dicht bij elkaar zitten. Per ta feltje mogen er twee mensen binnen 1,5 meter van elkaar zitten, met meer dan twee mensen moet er afstand wor den bewaard. Dat geldt niet voor de leden van één huis houden. ,,De horeca-onder- nemers weten wat ze moeten doen'', stelt burgemeester Jack Mikkers van Den Bosch. ,,Als ze dat niet doen en er zijn ex cessen, staan onze politie en boa's klaar om mensen even tueel te corrigeren.'' Dat laatste meldt ook een woordvoerder van de ge meente Den Haag: ,,Handha- vers treden op bij excessen en zij zullen zich ophouden in de buurt van plaatsten die als mogelijk overlastgevend be kendstaan, maar niet uitslui tend.'' ^Gemeenten kijken eerst hoe het loopt als de horeca opengaat De gemeente Tilburg laat we ten vooralsnog geen steek- proevencontrole in de plan ning te hebben om te kijken of er in cafés en restaurants meer dan dertig klanten aanwezig zijn. ,,We zijn wel aanwezig in de stad en als we iets zien dan zeggen we er iets van. Maar we doen het op z'n Tilburgs: pas op het laatste moment een boete geven'', zegt een woord voerder. Ook Rotterdam stelt 'niet gelijk te gaan beboeten'. ,,We denken nog na over steekproeven, we gaan eerst kijken hoe het verloopt.'' vrijdag 29 mei 2020 GO M „Hier 1,5 meter afstand houden? Hoe dan?' vraagt eigenaar Maarten Rooijak- kers van Dollars zich af. Zijn zaak blijft dus gesloten. FOTO BERT Raymond Boere - Maarten Rooijakkers, muziekcafé Dollars Politie-agenten en boa's zullen vanaf maandag niet op grote schaal gaan sur veilleren langs terrassen. Ook gaan ze niet structu reel in cafés of restaurants controleren of er meer dan dertig mensen binnen zijn. Cyril Rosman Tilburg Veel cafés

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3