WIM HOFMAN Leraren Lodges in de landelijke sfeer van Zoutelande ZEELAND Omdat het examentijd is denk ik soms terug aan mijn schooltijd en aan onze leraren, die probeerden ons op een hoog peil te bren gen. Veel ben ik echter verge ten. Van Dale gaf menskunde. Zijn voornaam ken ik niet. Hij legde uit hoe de bloedsom loop werkte en hij vertelde dat het menselijk lichaam zwa vel bevatte, ruim voldoende om een hond te ontvlooien. Van Waesberghe kwam uit Hulst. Hij zat ooit een muis ach terna die in paniek langs de donkergroen geverfde plinten van het klaslokaal rende. Van Waesberghe, die we ook wel Wasbeertje noemden, trapte steeds mis en dan riepen we: 'Daar, daar!' Maar we wezen ver schillende kanten uit. Uiteinde lijk kon hij zijn voet op de muis zetten. Hij hield het arme dier tje bij het staartje omhoog en gooide het omhoog, weg, door het tuimelraam. De Piet die altijd sigaren rookte: hij sprak met consump- tie en daar kwamen ook stukjes tabaksblad mee. We omcirkel den de sigarenspettertjes die op onze schriften en het boek van Virgilius terechtkwamen. Hij gebruikte het woord 'kanjaard' in plaats van kanjer: 'Je hebt een kanjaard van een fout gemaakt'. Maar hij wist veel. Bijvoor beeld het fijne van hypotheti sche zinnen afhangende van een verbum rogandi of van con juncties, die de coniunctivus re geren. Wij wisten dat uiteraard niet. De Bol gaf Duits, ik weet niet meer wat zijn echte naam was en ik weet ook niet waarom hij zo genoemd werd. Hij vertelde elk schooljaar op dezelfde da tum dezelfde grap, die wij daarom al lang en breed kenden (ouderejaars zeiden tegen ons: let op, morgen vertelt hij die en die mop) en dan gingen wij daarover overdreven hard la chen. Zo werd de mop elk jaar weer een succes. We hingen soms scheef uit de bank van het lachen. Hij citeerde vaak het mooie gedicht van Goethe: Ue- ber alle Gipfeln ist Ruh. Van Iterson had een puntig sikje en hij gaf Frans. ik kreeg van hem een slecht punt bij mijn vertaling van een ge dicht van Fontaine dat aldus begon: 'Maitre Corbeau sur un arbre perché tenait dans son bec unfromage'. Mijn vertaling ging zo: 'Meester raaf, op een tak gezeten, had in zijn bek een kaas, om op te vreten'. Van Iter- son glimlachte en voelde aan zijn sikje en gaf me met zijn rode balpen een vier. Hij noemde zich coulant. Dat kwam door het rijm. Teepe had een donkere stem en deed aan theater, bij voor keur iets klassieks, Shakespeare. Hij gaf geschiedenis. Ik herin ner me zijn herhaaldelijk uit spreken van het woord Reichs- deputationshauptsluss. 'Ik houd van dat woord', legde hij ons uit. En dan zei hij het nog een paar maal: 'Reichsdeputations- hauptsluss!' Onvergetelijk. Vakantie in hartje Zoutelande. Het kan in de pLein 40 Lodges van Angela en Wouter Goedman. Architecten Paul en Gert-Jan van den Berge gaven er oud-Zeeuws een moderne draai. Angela Goedman-Lievense groeide er op. Ze wijst. Waar nu de gloednieuwe recreatiewoning in hartje Zoute- lande staat, pal naast de Willibror- duskerk. Daar stond haar ouderlijk huis. Vader Lein Lievense, de man van de Kustmarathon, volgde het bouwproces op de voet. De afron ding heeft hij niet mogen meema ken, hij overleed in januari 2019. Dochter Angela noemde het nieuwe recreatieverblijf pLein 40 Lodges, met een knipoog naar haar vader Lein. Angela en haar man Wouter Goedman zijn de initiatiefnemers van het project. Ze zaten in de ho reca. ,,Maar dat hou je geen 25 jaar vol", zegt Wouter. Angela had al een verhuurkantoor. De overstap naar een eigen recreatieproject op een plek waar ze toch al geworteld waren, was niet zo groot. Er ston den twee twee-onder-een-kapwo- ningen en een losstaand huis. Die werden gesloopt. Samen maakten ze een plan voor de bouw van nieuwe vakantieappartementen. Dat werd in eerste instantie met een afgeschoten door de gemeente, het werd te groot beoordeeld, niet passend bij de maat van Zoute- lande. Daarop wendden ze zich tot Buro SALT in Goes. Wat wil je?, was de vraag van architecten Paul en Gert-Jan van den Berge. Het antwoord van Angela en Wouter: recreatiewoningen voor gezinnen en voor oudere stellen, het liefst een mix van die twee, twintig nieuwe wooneenheden in totaal. De woningen en appartementen moeten volledig zelfvoorzienend zijn, met eigen voordeur, keuken en sanitair. Dat alles met de luxe uitstraling van een hotel. Angela: ,,We wilden lodges bieden, dus dan moet het meer zijn dan een gewone vakantiewoning." Paul en Gert-Jan van den Berge hielden rekening met de maat van Zoutelande. Ze wijzen naar de overkant van de straat, waar een paar oude boerenwoninkjes staan. Die sfeer, daarbij wilden ze aansluiten. Zo kwamen ze tot vier afzonderlijk vormgegeven gebou wen, gemaakt met telkens andere materialen. Blikvanger is de gevel rij waarachter zes huizen schuil gaan, opgetrokken uit hout in na turel en zwart. Paul: ,,Scandina- visch, dat klopt. We wilden er iets moois van maken. Wij zijn hier de toegangspoort van Zoutelande." Zeeuwse schuur Het gebouw aan het kerkplein is vormgegeven als bakstenen wo ning met Zeeuwse schuur. Num mer drie is het gebouw waarin de receptie, fitness en sauna zijn ge vestigd. Het heeft de vorm van de oude Zeeuwse boerenschuren die vroeger in het centrum van Zoute- lande te vinden waren. De langs- gevels en het dak zijn bekleed met aluminium. Op de houten kopge- vel aan de straatkant is een frame gezet. Paul: ,,Dat zorgt voor scha duwwerking en een verticale belij ning. De gevel krijgt meer diepte en oogt daardoor vriendelijker." Als laatste is er het gebouw op het binnenterrein. Dat is met de terrassen volledig gericht op de ge zamenlijke binnentuin, waar je niks hoort van de drukte in het dorpscentrum. In totaal zijn er acht verschillende types verblij ven: voor twee, vier, vijf en zes personen. De jury van Het mooiste ge bouw van Zeeland zwaait het pro ject lof toe: 'Gebalanceerde klein schalige en grootschalige accom modaties voor tijdelijk en kort ver blijf zijn mooi ingepast in de dorpskern'. Eigenaars en architec ten kunnen het daar alleen maar hartgrondig mee eens zijn. Angela voegt er nog aan toe: ,,Comfortabe- ler dan thuis, dat gevoel willen we de mensen meegeven. Met een re gendouche, een dubbele wc, een bad in de slaapkamer." ,,En", zegt Wouter, ,,je zit hier op zeventig meter van het strand, op tweehon derd meter van de terrassen en de winkels. Mensen die vertrekken realiseren zich dan vaak dat hun auto niet van de parkeerplaats is geweest." W-HöFfd A b( vrijdag 29 mei 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Jan van Damme Zoutelande Architecten Paul en Gert- Jan van den Berge en eige naren Angela en Wouter Goedman van pLein 40 Lod ges. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Er waren 31 inzendingen van in 2019 gerealiseerde projec ten. Een vakjury nomineerde vijf bouwwerken. Die worden in de krant belicht. Vandaag de tweede aflevering: pLein 40 Lodges in Zoutelande. Alle 31 inzendingen dingen daar naast mee naar de PZC-Pu- blieksprijs. Van maandag 1 tot donderdag 18 juni kunt u via de site van de PZC stemmen op uw favoriete gebouw. De achterzijdes van de wonin gen. Kijk op de site bij /video pLein 40: De toegangspoort van Zoutelande Wat is het mooiste nieuwe gebouw van Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29