Longfonds: 'Mensen, oordeel niet te snel!' t. Industrie in haven Antwerpen dringt uitstoot C02 terug LUXE VAKANTIEBUNGALOW AAN DE OOSTERSCHELDE PINKSTERSHOW 4 Lisanne heeft hooikoorts, maar mensen denken dat ze corona heeft I.V.M. CORONA BEZICHTIGINGEN ALLEEN OP AFSPRAAK Lisanne (23) heeft meerdere chroni sche aandoeningen en ziekten. En daardoor ziet ze er vaak 'belabberd' uit, zoals ze het zelf omschrijft. ,,De ene keer heb ik tranende ogen, de andere keer een opgezwollen ge zicht, ik heb het benauwd of ik loop moeilijk... of een combinatie ervan." Dat was voorheen nooit een pro bleem. „Integendeel. Mensen vroegen me regelmatig of ze me ergens mee konden helpen." Dat is nu, in coro- natijd, wel anders, ervaart de Ter- neuzense. ,,Iedereen is bang gewor den. Mensen nemen het zekere voor het onzekere, of gaan uit van het ergste. Dat zorgt voor een negatieve sfeer." Ze valt zelf in de 'coronarisico groep', dus Lisanne blijft veel thuis. „Maar ja, je moet er toch een keer op uit, zeker als je ook een kindje hebt." Boodschappen doen bijvoorbeeld. En dat begrijpt niet iedereen. „Ik liep met mijn zoontje Liam door de supermarkt toen ik moest niezen. Hij is twee jaar oud, hij vond het grappig en deed me een paar keer na. Toen riep een man tegen zijn dochter: 'Bij die mevrouw moet je niet in de buurt komen, want die twee zijn ziek'. Dat vond ik wel erg, zeker omdat mijn zoontje erbij was." Speciale pakken En eerder had ze een soortgelijke er varing. ,,Een aantal weken geleden heb ik een luchtweginfectie gehad. Toen is de ambulance hier geweest, met mensen in van die speciale pak- ken om me te testen op corona. Ik bleek het niet te hebben. Toen ik na twee weken weer eens buiten kwam, kreeg ik meteen reacties via Facebook met de vraag wat ik daar te zoeken had. Mensen hadden de am bulance gezien en dachten blijkbaar dat ik corona had." Een zielig verhaal ophangen wil ze niet, benadrukt Lisanne. ,,Ik ben jong, ik heb een gezond kindje met wie ik van alles kan doen, ik kan de boel wel relativeren. Ik ben ook niet bang. Ik vind het erger voor oude mensen die niet naar buiten kun nen of durven." En ze begrijpt som mige reacties ook wel. ,,De oproep is: als je verkouden bent, blijf je thuis. Maar bij mij is het geen verkoudheid, laat staan dat het met corona te maken heeft. Het zou fijn zijn dat mensen zich realiseren dat het ook dAt kan zijn als iemand met een snotneus rondloopt." Op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag, Ruisweg 12,4424 MN in Wemeldinge. Tel. 0031 653 402 705 nhendriks@telenet.be www.waterresortoosterschelde.nl Acht bedrijven hebben zich ver enigd onder de noemer Ant- werp@C om dit samen voor elkaar te krijgen. Het gaat om Air Li quide, BASF, Borealis, ExxonMo bil, Ineos, Total, Fluxys en de Ha ven van Antwerpen. Het Antwerps havengebied, één van de grootste chemische en pe trochemische clusters ter wereld, was in 2017 goed voor de uitstoot van 18,65 miljoen ton CO2. Ant- werp@C wil die hoeveelheid in 2030 hebben gehalveerd door CO2 af te vangen, te hergebruiken en ondergronds op te slaan. Naar Noorwegen Een idee is CO2 te verzamelen, via een pijplijn naar Rotterdam te transporteren en vervolgens per schip te vervoeren naar lege gas- velden in het Noorse deel van de Noordzee. België beschikt zelf niet over opslagcapaciteit in de zeebodem. Overheidssteun is no dig om het project kans van sla- gen te geven, aldus het Ant werpse cluster. Subsidieaanvra gen zijn ingediend bij de Euro pese Unie, de Belgische en de Vlaamse overheid. Antwerp@C voert momenteel een haalbaar- Acht bedrijven willen samen onder de noemer Antwerp@C de uitstoot verminderen tot een halvering in 2030 heidsstudie uit met het Vlaams Agentschap Innoveren Onder nemen. Eerder deze week maakte het platform Smart Delta Resources van grote bedrijven in Zeeland, de Gentse Kanaalzone en West-Bra bant eveneens bekend aan een plan te werken om de CO2-uit- stoot te beperken, met als doel stelling een reductie van dertig procent in 2030. In de havens van Rotterdam en Amsterdam lopen al langer zulke initiatieven om te voldoen aan de klimaatakkoorden van Parijs en verdere opwarming van de aarde tegen te gaan. Op 1e en 2e pinksteren kunt u een afspraak maken om op gepaste en veilige manier de bungalows te bezichtigen. Tel. 0031 653 402 705 vrijdag 29 mei 2020 GO 'Ze vroegen: Wat doe je op straat?' Drie vormen van reuma, flinke hooikoorts... Lisanne Blom uit Terneuzen heeft het niet getrof fen. Dat is al rot genoeg. Maar in coronatijd is het nog vervelen der. Veel mensen zijn bang dat Lisanne het virus onder de leden heeft en mijden haar. ,,Een man riep: pas op voor die mevrouw, want zij is ziek." Martijn de Koning Terneuzen T Lisanne Blom: „De ene keer heb ik tra nende ogen, de an dere keer een op gezwollen gezicht, ik heb het benauwd of ik loop moeilijk..." FOTO PETER NIOOLAI Het Longfonds, dat opkomt voor de be langen van mensen met astma en an dere longklachten, herkent het verhaal van Lisanne Blom. „Meer mensen ver tellen soortgelijke verhalen", zegt woordvoerder Her man Vijlbrief. ,,We kennen voorbeelden van hooikoortspa tiënten die niet meer naar de winkel gaan om anderen niet bang te maken." In Nederland hebben meer dan 1 miljoen mensen een long- ziekte, benadrukt Vijlbrief. ,,Dat zijn er dus heel veel. Veel van deze mensen bleven en blijven al vaker thuis wegens het coronavirus. Dan is het dus extra ver velend als ze onte recht worden nage roepen als ze een keertje wel de straat op gaan. We hopen dat mensen dat be seffen, en niet te snel oordelen als ze eens iemand tegen komen met derge lijke klachten." Het Longfonds raadt mensen aan met el- kaar in gesprek te blijven. ,,Als dat van twee kanten lukt, heb je ook minder misverstanden." Het RIVM, de ge- zondheidsorganisa- tie die namens de overheid spreekt, laat weten dat je met hooikoorts ge woon naar buiten mag. Patiënten kun nen prima zelf aan voelen of de klach ten door de hooi koorts komen of mo gelijk door iets an ders. Bij twijfel: thuisblijven, beklem toont de organisatie. Kijk op de site bij /video Lisanne heeft hooikoorts, geen corona Ook de industrie in het Antwerps havengebied gaat werk maken van het terugdringen van de uit stoot van het broeikasgas CO2. De doelstelling is een halvering in 2030. Harmen van der Werf Antwerpen Centraal in de zonnige provincie Zeeland, in het mooie Zuid-Beveland, wordt Water Resort Oosterschelde gerealiseerd. Dit nieuwe recre- atieresort staat voor kwaliteit, duurzaamheid, luxe en comfort De recreatiewoningen liggen deels direct aan een centrale waterplas, op steenworp afstand van Nationaal Park Oos- ter schelde. In lijn met het adembenemende uitzicht op de Oosterschelde, zijn alle woningen gesitueerd aan water en omringd door groen. Resort Oosterschelde kent een verscheidenheid aan woningen die elk uniek zijn in ontwerp en design. De woningtypes zijn modern van archi tectuur, gebouwd met de modernste technieken en eigentijds ingericht zodat uw toekomstige bezit niet alleen nu, maar ook in de toekomst uniek blijft Wat Water Resort Oosterschelde bijzonder maakt is dat het park wordt aangelegd met volgroeide beplanting. Op deze wijze wordt er voor gezorgd dat het resort de look en feel heeft alsof het al 15 jaar bestaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28