s? Planbureaus in de fout Twee jaar cel voor slaan moeder met stokbrood Hygiënehaak €41/ 2 LAATSTE WENS CORONAMAATREGELEN De laatste wens van een echtpaar om elkaar nog één keer te zien voordat de man zou sterven, mondde uit in een fikse ruzie tussen Stichting Ambulance Wens Nederland en woonzorgcentrum Rehoboth. De stichting beschuldigde Rehoboth van onmenselijk handelen. Zorgkoepel Cedrah, waaronder Rehoboth valt, zegt dat Ambulance Wens leugens verspreidt. Commentaar Veel open deuren en een flinke misser. Dit verwacht je niet van het Sociaal Cultureel Planbureau, het Centraal Planbu reau en het Planbureau voor de Leefomgeving. Maar ze presteren het wel in een advies over het herstelbeleid na de co ronacrisis. Hoe kan dat? Misschien is het te veel gevraagd, adviseren terwijl de volle omvang van de crisis nog moet blijken. Kun je dan maar beter zwijgen? De planbureaus vinden van niet. Ze wijzen op de nood zaak van samenhangend beleid. Niet alleen aandacht voor ge zondheid en economie, ook voor sociale vraagstukken. Ze vinden dat iets extra's moet worden gedaan voor kleine zelfstandigen, verpleeghuispatiënten, mensen met beperkingen en leerlingen met achterstanden. Dat beseft iedereen al. Ook het advies de crisis aan te grijpen om veranderingen te versnellen, bijvoorbeeld in het klimaatbeleid, voegt niets toe. De Europese Commissie probeert het in de uitwerking van het coronasteunpakket voor de lidstaten. Dit inzicht is er dus al, ook in Den Haag. De bureaus slaan de plank echt mis over de 1,5 metersamen leving. Zij vinden dat het kabinet 'afstand houden' niet als defini tief perspectief moet neerzetten. Maar dat gebeurt helemaal niet. Afstand houden is in het politieke en bestuurlijke jargon alleen het 'nieuwe normaal' om draagvlak te kweken en om mensen te laten wennen aan het idee dat de crisis niet snel voorbij zal zijn. Dat is een prima aanpak. Herstel en veiligheid gaan voorlopig hand in hand. SCP, CPB en PBL komen met heel veel open deuren en met een flinke misser Klokhuis Meet Up via livestream De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren beslist en volgt daar mee de eis van de officier van justi tie. De rechtbank merkt daarbij op dat die ISD-maatregel dan wel niet de enige oplossing voor A. is, maar wel de meest voor de hand liggende om de maatschappij twee jaar lang te vrijwaren van de overlast veroor zakende Middelburger. Als hij mee werkt aan de behandeling, zou hij er als een beter mens moeten uitko men. ALMANAK Op die bewuste 22 oktober stond A. tegen een spiegel te praten en vroeg hij zijn moeder om een siga ret. Toen het hem te lang duurde eer hij zijn rokertje kreeg sloeg hij zijn moeder met een stokbrood in haar gezicht, duwde haar tegen de grond en gaf haar ook nog enkele klappen. De Middelburger is volgens deskundigen zwakbegaafd, psychotisch en heeft een verslaving Volgens de gedragsdeskundigen is A. zwakbegaafd, heeft hij een psychotische stoornis en is hij ver slaafd aan drank en drugs. Op het kantoor van dat Middel burgse bedrijf zijn op de vloer looplijnen aangebracht en de werkplekken aangepast. 'Ziet er goed uit', liet de chef aan de thuiswerkers weten. Eén mede werker kon hij niet geruststel len. Die miste in de opsomming de hygiënehaak. Een hygiëne haak? 'Ja, onmisbaar in corona- tijd', vond de medewerker. 'Een hygiënehaak is een alleskunner- tje aan een trektouwtje waar mee we zonder aanraken deu ren opendoen, lichtknopjes in drukken, de koffieautomaat be dienen en waarmee we een bierflesje kunnen openen.' Dreischor Stuk dijk van 100 meter in brand Het voordeel van PZC Leuk voor de virtuele vrijdagmiddagborrel Fietser geschept door automobilist Een fietser is gistermid dag geschept door een automobilist. De jonge vrouw kwam op de voor ruit van de auto terecht, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Ze is ter plaatse behandeld in een ambulance. Het ongeluk gebeurde rond 13.50 uur op de kruising van de Stromenweg met de Gre- velingenstraat in Middel burg. De fietser werd ver moedelijk bij het overste ken van de kruising ge schept door de automobi list. De jonge vrouw kwam op de voorruit en motor kap terecht. De politie heeft verklaringen opge nomen. De vrouw van het echtpaar woont in Rehoboth in Goes. Haar echtge noot is terminaal ziek en wilde haar woensdag nog één keer zien, nadat ze elkaar in de afgelopen weken twee keer eerder hadden ontmoet. Ambulance Wens wilde dat moge lijk maken, maar kreeg met de echt genoot bij Rehoboth niet direct toegang tot de vrouw. Diezelfde avond schreef de stichting op Face- book een felle klacht over het woonzorgcentrum, dat de man bot zou hebben geweigerd. Maar vol gens bestuurder Teunis Stoop van zorgkoepel Cedrah is het helemaal niet op die manier gegaan. Er zou alleen zijn gezegd dat er eerst over leg nodig was met een arts, waarop Ambulance Wens boos was ver trokken met de echtgenoot. Stichting Ambulance Wens Ne derland, die wensen laat uitkomen voor mensen die terminaal ziek en niet meer mobiel zijn, bleef woens dag in eerste instantie vierkant ach ter de post staan. Kees Veldboer van de stichting: ,,De familie van het echtpaar, een verpleegkundige en de chauffeur van de ambulance ver tellen allemaal precies hetzelfde verhaal. Dus ik ga ervan uit dat het verhaal klopt. Ik ben er heel erg boos over, want ik heb hierdoor ie mands laatste wens niet in vervul- vrijdag 29 mei 2020 A MIDDELBURG De 27-jarige Middelburger A. A. die vorig jaar oktober zijn moe der met een stokbrood te lijf ging, moet voor maximaal twee jaar worden opgenomen in een instelling voor veelplegers (ISD- maatregel). Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl Een groot stuk gras aan de Noorddijk bij Drei- schor ging gistermiddag in rook op. De berm brand ontstond rond 17.15 uur op de dijk en verspreidde zich snel door de droogte. Uitein delijk stond zo'n 100 bij 10 vierkante meter in brand. De brandweer rukte uit en wist de vlammen snel te blus sen met enkele welge mikte stralen. Waardoor het vuur precies ont stond is onduidelijk. De Veiligheidsregio waar schuwde eerder deze maand voor een ver hoogd risico op natuur- branden. woik VANAF Echt genieten met de wijnpakketten van Neleman. Proost fijn weekend! Bestel nu op pzc.nl/wijnen Kinderen kunnen dinsdag 9 juni thuis of op school meedoen aan een live stream met chatbox-uit- zending van Klokhuis Meet Up. Onderwerp is vrijwaring van angst, één van de vier vrijheden die president Roosevelt in de Tweede Wereldoorlog op papier zette. De live stream duurt van 13.15 tot 14 uur. In de Meet Up - ge organiseerd door het Klokhuis en ZB|Planbu- reau en Bibliotheek van Zeeland - wordt aandacht besteed aan 75 jaar vrij zijn van allerlei vormen van angst. Aanmelden voor 4 juni bij klokhuis@dezb.nl. MIDDELBURG Wendy de Jong Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26