Dan maar in eigen land, die gravelrace, redeneert Ten Dam II bak in Bundesliga voor vrouwen alsnog kampioen worden met Liverpool 19 vrijdag 29 mei 2020 seizoen kan dan in de eerste week van september van start gaan. Uit stel zou tot problemen met het EK leiden. Het akkoord leidde tot overbelas ting van het netwerk van Whats- App. Het gaf een indicatie van hoe zeer supporters in het hele land snakten naar de terugkeer van de Premier League. Velen rekenden er na weken van stroperige onderhan delingen niet eens meer op. Vooral de angst voor besmetting onder spelers wierp obstakels op. De vrees voor besmetting met het virus zat diep. De medische experts van de Pre mier League hebben een klein wonder verricht. Samen met de clubs werkten ze aan nagenoeg wa terdichte protocollen voor de eerste voorzichtige trainingen. De uitslag van de testen op de ziekte gaf hen definitief wind in de zeilen. Slechts twaalf van de 2752 monsters kwa men positief terug. Deze resultaten zorgden voor een kortgeleden nog ondenkbaar vertrouwen. GPS-volgsysteem Onderzoek van het bedrijf Second Spectrum gaf ook een zetje. De Amerikanen toonden aan dat spe lers tijdens wedstrijden slechts 39 seconden risico lopen op besmet ting. In de overige ruim 89 minuten komen voetballers niet dicht ge noeg bij elkaar in de buurt. Een spe ciaal GPS-volgsysteem biedt een extra beschermlaag. Als een speler het virus onder de leden heeft, kan met één druk op de knop worden opgespoord wie hij mogelijk be smet kan hebben. Dit technische snufje geeft de voetbalclubs zekerheid. Selecties hoeven niet massaal in quarantaine als de ziekte in de kleedkamer zou opduiken. Deze handvatten deden de Premier League op woensdag al besluiten om 'full contact-training toe te staan. Een etmaal later werd een startdatum voor het vervolg van het seizoen geprikt. Althans, in principe. De regering van premier Boris Johnson moet officieel hier nog wel toestemming voor verle nen. Of Van Dijk en Wijnaldum op Goodison Park kampioen gaan worden, blijft overigens nog even onzeker. Het merendeel van de du els mag worden afgewerkt in de ei gen stadions, zij het zonder pu bliek. Alleen de krakers moeten van de politie op neutraal terrein wor den gespeeld. Dat burgemeester J oe Anderson van Liverpool eerder al vreesde voor een toestroom van feestvierende fans, doet vermoeden dat de Reds niet in hun eigen stad optreden. De gravelkoers Dirty Kanza had het hoogtepunt moeten zijn in het eerste jaar van Laurens ten Dam als wieler- pensionado. Maar corona be paalde anders. Dus rijdt hij de 320 kilometer niet in de VS maar Nederland bij zijn 'Dirty Kanzelled'. Daan Hakkenberg Rotterdam De Dirty Kanzelled is een door Laurens ten Dam bedachte tegen hanger van de Amerikaanse gra- velkoers Dirty Kanza. ,,Dat is de Elfstedentocht onder de gravel- wedstrijden'', zegt Ten Dam over de 320 kilometer over grotendeels onverharde wegen. De eerste edi tie was in 2006 met tientallen deelnemers, vorig jaar reden meer dan 2500 fietsfanaten de wed strijd. Vertrek om zes uur 's och tends en zelf zorgen voor je eten, drinken en reservemateriaal. De editie van 30 mei is vanwege het coronavirus uitgesteld tot sep tember. Het is de vraag of Ten Dam dan wel start. ,,Als ik dan eerst twee weken in quarantaine Tochten in Australië, Singapore, Oeganda, de VS en Benelux. Het laat zien dat mensen een uitdaging zoeken - Laurens ten Dam (39) moet, ga ik 't niet doen. Ik had mijn jaar om Dirty Kanza heen gebouwd, met nog twee kleinere wedstrijden daarvoor in Califor- nië. Ik keek uit naar een roadtrip van een maand in de camper.'' De wedstrijd in Kansas had het hoogtepunt moeten zijn van het eerste jaar van zijn wielerpensi- oen. Na zestien jaar als prof zwaaide hij in oktober af. ,,Ik had Laurens ten Dam bij een trai ning 'off road'. privéfoto niet gedacht dit jaar zolang thuis te zijn'', zegt Ten Dam. ,,Ik heb mijn garage mooi gemaakt. Daar voor had ik nu de tijd.'' In plaats van treuren om wat niet doorging, bedacht hij een plan voor wat wel kan. En zo ont stond Dirty Kanzelled. Ook over onverharde wegen, ook vanaf zes uur 's ochtends en iedereen die mee wil doen maakt een eigen route met vertrek vanuit huis en zoveel mogelijk onverharde we gen. Uiteraard wordt iedereen ge acht zich aan de coronavoorschrif ten te houden, dus geen grote groepen. ,,Ik verwacht niet dat er zaterdagochtend honderden voor mijn deur staan.'' Op de website van Ten Dam (liveslowridefast.com/dirtykan- zelled) meldden meer dan 650 mensen zich aan en zijn 250 rou tes geupload. ,,Tochten in Austra lië, Singapore, Oeganda, de VS en door de hele Benelux. Het laat zien dat mensen wel weer be hoefte hebben aan iets leuks, aan een uitdaging.'' Anonieme amateurs en profs, allemaal stappen ze morgen op voor Dirty Kanzelled. Zelf ver trekt Ten Dam met vaste trai ningspartners Niki Terpstra en Ivar Slik. ,,En ook voor Niki is 320 kilometer een dingetje. Zelfs de beste profs gaan vandaag naar de supermarkt om een paar Snickers te halen.'' praten over de 'quarantainekilo's'. Er zijn ook veel mensen die zeg gen: juist nu is het belangrijk om gezond te blijven of te worden. Als je niet tevreden bent met je lichaam is dat heel vermoeiend.'' Juist omdat het overgrote deel van haar leven om voetbal draait, vindt Ik heb ook een 'klant' uit Venezuela. Vind ik gewoon mooi. Hoor je nog eens andere verhalen - Dominique Bloodworth (25) de 25-jarige Bloodworth het pret tig om óók met andere dingen be zig te zijn. ,,Ik heb bijvoorbeeld ook een 'klant' uit Venezuela. Vind ik gewoon mooi. Hoor je nog eens andere verhalen.'' Spannend Maar, zegt ze nadrukkelijk, uiter aard draait het nu om de herstart van de Bundesliga. Weken keken ze uit naar dit moment. ,,Ergens is het wel weer spannend. De druk is eraf gegaan de laatste periode. Nu wil je weer laten zien wat je kunt. Voor anderen, maar ook voor je zelf. Zonder publiek ja, dat is ver velend, maar logisch. Als je een maal op het veld staat, denk je daar niet meer aan. Of er nu 5, 50 of 15.000 mensen op de tribune zit ten.'' Wolfsburg, één van de topclubs van Europa, kan de titel in Duits land nauwelijks meer ontgaan. Bloodworth en haar teamgenoten staan met nog zes wedstrijden te gaan acht punten los van Bayern München. Met een doelsaldo na zestien wedstrijden van 74 voor en 7 tegen. ,,Ergens voelt het soms ongemakkelijk dat we alsnog de competitie afmaken, terwijl er in de wereld zulke grote problemen zijn. Maar het is als topsporter heel fijn om weer verder te kunnen. Het had heel onrechtvaardig ge voeld als we het werk voor de landstitel niet hadden kunnen af maken.'' Dominique Bloodworth in haar Wolfsburg-tenue. foto bsr agency wmmmmmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19